Sağlık

Soğuk Çayın Zayıflamaya Etkisi

Yaz yaklaşırken zayıflamak için yapılan diyet tariflerinin haricinde kilo verilmesinde soğuk çay tüketmenin sıcak çaydan çok daha etkili olduğu kanıtlandı. Araştırmalar,  soğuk çayın insan vücudunda yarattığı zayıflama etkisinin

metabolizmayı hızlandırdığı

ve bu sayede kilo kaybını arttırdığı gözlenmiştir.

Soğuk Çayın Vücut İçerisindeki Etkisi

 • Soğuk çay tüketiminin metabolizmayı hızlandırarak kan akışını arttırdığı ve  enerji tüketimini yaklaşık olarak iki kat arttığı kanıtlanmıştır.
 • Soğuk çay tüketmek vücut içerisinde biriken yağın yakılmasını sağlamaktadır.
 • Kalp üzerindeki metabolik stresi düşürmektedir.  Bu sayede kalp krizi riskini de ciddi şekilde azaltmaktadır.
 • Soğuk çay kilo kontrolü için çok faydalıdır.
 • İçerisinde şeker barındırmadığı için diyabet hastaları herhangi bir alerjileri bulunmuyorsa doktor kontrolünde rahatlıkla tüketebilmektedir.
 • Dehidrasyon(susuzluk) ve ağız kuruluğunda iyi gelir.
 • Stres ve depresyona karşı vücudun daha ferah hissetmesini sağlar.

Soğuk Çayın Zayıflamaya Etkisi

Soğuk çayların zayıflatması konusunda dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu konuda  ilk olarak soğuk çay satın alınıyorsa eğer içerisinde şeker bulunan, koruyucu katkı maddeleri ve gıda boyaları bulunan soğuk, buzlu çaylar asla zayıflamaya yardımcı olmaz. Aksine bu çaylar içerisindeki şeker miktarı nedeniyle daha fazla kilo alımına yol açmaktadır. Ev yapımı soğuk çay yapılmıyorsa satın alınan çayın içinde yer alan maddeler mutlaka incelenmelidir. Dışarıda bulunduğunuz zamanlarda ise hazır soğuk çayları tüketmemeye özen gösterin.

Soğuk Çayın Zayıflamaya EtkisiZayıflama çayları nelerdir?

Zayıflama süreci içerisinde metabolizmayı hızlandıracak ve de yağ yakımını hızlandıran soğuk çaylar şu şekildedir;

 1. Yeşil çay
 2. Kuşburnu çayı
 3. Pu-erh çay
 4. Beyaz çay
 5. Tarçın çayı
 6. Kuş otu çayı
 7. Maydanoz çayı
 8. Yabanmersini çayı
 9. Zencefil çayı
 10. Sarımsak çayı

Soğuk Çayın Zayıflamaya Etkisi

Sarımsak çayı

Sarımsak ilk zamanlardan itibaren ilaç şeklinde kullanılmış ve de mucizevi faydaları uzun yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Sarımsak bağışıklık sistemi üzerinde etkili olmasının yanı sıra zayıflamaya da etkisinin olduğu kanıtlanmış, son dönemlerde ise zayıflama denildiğinde akla gelen, kilo vermeye yardımcı bitkilerinden bir tanesi olmuştur.

Bu bitki çaylarının tüketiminde her konuda olduğu gibi bitki çayı tüketiminde de aşırıya kaçmanın sağlık üzerinde sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle tüketim miktarı günde 1-2 fincanı geçmemesi, herhangi bir alerji riski taşıyıp taşımadığına dikkat etmek önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu