Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? Soğuk Algınlığına İyi Gelen 9 Bitkisel Yağ

NAVİGASYONUçucu Yağlar Soğuk Algınlığında Nasıl İşe Yarar?1- Okaliptüs Uçucu Yağı2- Nane Esansiyel Yağı3- Buhur esansiyel yağı4- Kekik Esansiyel Yağı5- Tarçınlı Uçucu Yağ6- Çay Ağacı Esansiyel Yağı7- Limon Esansiyel Yağı8- Lavanta esansiyel yağıSoğuk Algınlığı Tedavisinde Esansiyel Yağları Nasıl Kullanacaksınız? Kış aylarındayız ve soğuk algınlığı oldukça sıkıntılı yaratıyor olabilir. Bazen öyle ağır geçiriyoruz ki, ilaçlar her zaman […]

23.02.2019 - 14:25
23.02.2019 - 14:25
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Kış aylarındayız ve soğuk algınlığı oldukça sıkıntılı yaratıyor olabilir. Bazen öyle ağır geçiriyoruz ki, ilaçlar her zaman yardımcı olmayabiliyor. Olsalar bile, etkileri uzun sürmeyebiliyor.

Söylenilen her şey yapıldı, fakat hala soğuk algınlığından muzdaripseniz bir de bu yöntemleri denemenizi öneririz. Ne yapabilirsiniz? Hiç uçucu yağlar gibi alternatifleri düşündünüz mü? İşte soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun yanıtı…

Uçucu Yağlar Soğuk Algınlığında Nasıl İşe Yarar?

Esansiyel yağların viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaştığı bilinir. Bir araştırmada, uçucu bir yağ karışımı influenza virüsünün aktivitesini etkin bir şekilde bastırmıştır. Uçucu yağlar, alındıkları bitkilerden gelen farklı kimyasal bileşikler içerir. Bu nedenle esansiyel yağlar, eski zamanlardan beri tıbbi ve terapötik yararları için kullanılmaktadır. Araştırmalar, özellikle lavanta ve nane özü yağlarının soğuk algınlığı ve grip tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir. Esansiyel yağlar ayrıca oral patojenlere karşı antiseptik çözümler sunar. Nane yağı, doğal bir dekonjestan olarak işlev gören mentol içerir. Araştırmalar ayrıca nane yağının antiviral aktivitelerini de göstermiştir. Bunlar sadece birkaç örnek. Daha derine inelim, çünkü temel yağlar soğuk algınlığı için doğal çözüm olabilir.

Soğuk Algınlığı Ve Grip Tedavisinde Yardımcı Olabilecek Uçucu Yağlar Nelerdir?

 • Okaliptüs Uçucu Yağ
 • Nane Esansiyel Yağı
 • Buhur Esansiyel Yağı
 • Kekik Esansiyel Yağı
 • Tarçınlı Uçucu Yağ
 • Çay Ağacı Esansiyel Yağı
 • Limon esansiyel yağı
 • Lavanta esansiyel yağı
 • Kekik Esansiyel Yağı

İsterseniz soğuk algınlığı tedavisinde bitkisel yağlar nasıl işe yarıyor, daha detaylı bakalım…

1- Okaliptüs Uçucu Yağı

Okaliptüs yağı, immün modifiye edici ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bu, petrolün ana bileşeni olan 1,8 cinline bağlanabilir. Antiviral ve antifungal özelliklerinin soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkileri vardır.

Anti-enflamatuar ve anti bakteriyel etkileri sayesinde, okaliptüs esansiyel yağı da grip virüsü enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılmıştır.

2- Nane Esansiyel Yağı

Raporlar, okaliptüs ve nane uçucu yağlarının bir karışımının sinüs semptomlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Nane çayı da burun semptomlarına yardımcı olabilir.

Nezle ve gripten korunmanın yanı sıra, nane esansiyel yağı enerjiyi de artırır.

3- Buhur esansiyel yağı

Buhur esansiyel yağının inanılmaz anti bakteriyel, antiviral ve antienflamatuar özellikleri, soğuk algınlığı ve gripten uzak durmaya yardımcı olur. İnatçı öksürük ve diğer solunum problemlerinin tedavisinde yardımcı olabilir.

Yağ, immün sitokinlerin üretimini inhibe ederek iltihaplanma ile de savaşır.

4- Kekik Esansiyel Yağı

Kekik esansiyel yağı, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilecek güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Kekikten çıkarılan uçucu yağların, solunum yollarını etkileyen P. aeruginosa gibi patojenlere karşı koruduğu bulunmuştur.

Kekik esansiyel yağı ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan bazı patojen bakterileri de inhibe edebilir.

5- Tarçınlı Uçucu Yağ

2010 yılında yapılan bir araştırma, tarçın dâhil olmak üzere esansiyel yağların harmanının, hastalarda %90 oranında viral molekülleri azalttığını buldu. Bunun nedeni, tarçının yoğun bir şekilde ısınan ve yatıştırıcı bir bitki olması olabilir. Tarçın çayını içmek bile vücudunuza ısınma etkisi verir.

6- Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Ezilmiş çay ağacı yapraklarının solunması genellikle öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde bir yöntem olarak izlenir. Çalışmalar çay ağacı esansiyel yağının anti bakteriyel, antifungal ve antiviral koruma sağladığını göstermektedir.

Yağ aynı zamanda serbest virüs (hücrelere bulaşmadan önce vücuttaki virüs) üzerindeki en büyük etki göstermiştir.

7- Limon Esansiyel Yağı

Limon esansiyel yağı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve soğuk algınlığı ve grip tedavisinde yardımcı olabilir. Esansiyel yağ aynı zamanda doğal bir stres gidericidir ve aşırı soğuk algınlığı semptomlarıyla ilişkili stresi gidermeye yardımcı olabilir.

8- Lavanta esansiyel yağı

Lavanta esansiyel yağı, en yaygın olarak kullanılan esans yağlarından biridir. Hastalığa neden olan serbest radikalleri temizleyerek mükemmel antioksidan koruma sağlar. Bu serbest radikaller ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bir şekilde, lavanta esansiyel yağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı ve griple mücadeleye yardımcı olur.

9- Kekik Uçucu Yağı

Kekik yağı bir tonik uyarıcı olarak çalışır ve solunum yolu enfeksiyonları, astım ve bronşit tedavisinde oldukça faydalıdır. Yağ ayrıca anti bakteriyel özellikler gösterir.

Bu esansiyel yağlar soğuk algınlığı ve grip semptomlarının giderilmesinde uzun bir yol kat edebilir. Daha hızlı sonuçlar almak için bunları ilacınızla birlikte kullanabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Tedavisinde Esansiyel Yağları Nasıl Kullanacaksınız?

 • Büyük bir sıcak su kabına yaklaşık yedi damla seçtiğiniz uçucu yağı ekleyin.
 • Su kabının üzerine yaslanın ve kendinizi bir çadır yaratacak şekilde bir havluyla örtün. Yine de kâseden bir miktar uzakta olduğunuzdan emin olun. Buharın canınızı acıtmasına izin vermeyin.
 • Gözlerinizi kapatın ve burnundan nefes alın. Her iki dakikada bir mola verebilirsiniz.
Sonuç: Soğuk algınlığını artık daha kolay bir şekilde atlatacaksınız. Evinizdeki bu esansiyel yağlarla (ve ilaçla birlikte), nezle ve griple mücadeleniz çok daha kolay olacaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim