Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

NAVİGASYONSoğuk Alerjisi Nedir?Soğuk Alerjisi Nasıl Oluşur?Soğuk Alerjisi BelirtileriSoğuk Alerjisi Risk FaktörleriSoğuk Alerjisi TedavisiSoğuk Alerjisinden Korunma Yolları Kış mevsiminde soğuk hava şartlarından etkilenen en savunmasız organımız olan cildimizi korumak yapabileceğimiz en önemli şeylerden bir tanesidir. Peki, soğuk havalarda karşımıza neler çıkabilir? Cildimizde kurumalar, kızarıklıklar, çatlamalar ve yanma hissinin yanı sıra en ciddi durum soğuk alerjisi durumudur. […]

02.02.2019 - 22:23
02.02.2019 - 23:15
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Kış mevsiminde soğuk hava şartlarından etkilenen en savunmasız organımız olan cildimizi korumak yapabileceğimiz en önemli şeylerden bir tanesidir. Peki, soğuk havalarda karşımıza neler çıkabilir? Cildimizde kurumalar, kızarıklıklar, çatlamalar ve yanma hissinin yanı sıra en ciddi durum soğuk alerjisi durumudur. Bu soğuk alerjisi nasıl olur ve nasıl belirtiler verir?

Soğuk Alerjisinde hastaların yaklaşık olarak %90’ında soğuk ürtikerinin sebebi net değildir. Yaklaşık %10'unda ise kandaki kriyoglobülin adlı protein soğukta çöker.

Soğuk Alerjisi Nedir?

Öncelikle soğuk alerjisi adı verilen rahatsızlık; vücudun soğuk hava koşullarında cilt dokusunda gösterdiği tepkilerdir. Soğuk alerjisi, soğuk hava koşullarının hassas vücut yapısına sahip olan bireylerde meydana getirdiği bir alerjik reaksiyonlar bütünüdür.

Ancak soğuk alerjisi sadece kış mevsiminde değil soğuğa maruz kalınan her durumda ortaya çıkabilir.

Soğuk alerjisi sadece kış mevsiminde değil soğuğa maruz kalınan her durumda ortaya çıkabilir.

Soğuk alerjisi, vücudun soğuk hava koşullarına maruz kaldığında göstermiş olduğu reaksiyonların bir bütünüdür. Soğuk hava, vücut ısısının hızla düşmesine yol açarak, bağışıklık sisteminin ya da diğer bir adıyla immun sistemin reaksiyon göstermesine yol açarak alerjik tepkiler meydana getirir.

Soğuk Alerjisi Nasıl Oluşur?

Soğuğa maruz kalındığı zaman belirtiler baş göstermeye başlar. İlk olarak alerjik doku bölgesi üzerinde meydana gelen ısınma etkisinde artış meydana gelir. Ardından bölge üzerinde alerjik abartılar görülmeye başlar. Bu kabartılar kaşınma ile şiddetlenir ve kızarıklıklar daha da artar. Sonrasında yanma hissi meydana gelir ve döküntüler görülür. Durumun alerjik olması cilt dokusunun vermiş olduğu hızlı reaksiyonlar ve döküntülerden kaynaklanmaktadır.

Soğuk alerjisinin en belirgin bulgusu, cilt dokusu üzerinde meydana gelen kızarıklık ve kaşıntılardır.

Soğuk alerjisi, bayılma meydana getirebildiği için ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir alerji durumudur.

Soğuk Alerjisi Belirtileri

Soğuk alerjisi durumuyla karşı karşıya kalan bireyde birbirinden ciddi belirtiler görülebilir. Bu nedenle soğuk alerjisi durumu asla hafife alınmamalı ve soğuk havalarda bireyin kendisini korumaya daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Soğuk alerjisinin belirtileri ise şu şekildedir;

  • Bayılma durumu,
  • Şiddetli deri kaşıntısı,
  • Cilt dokusunda şiddetli yanma hissi,
  • Cilt dokusu üzerinde ve vücutta gözlenen şişlikler,
  • Göz sulanması,
  • Zor nefes alma

görülen en önemli ve en yaygın soğuk alerjisi belirtileridir.

Soğuğa uzun süre maruz kalındığı zaman cilt dokusunda döküntüler meydana gelecektir.

Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde soğuk alerjisi daha belirgin belirtiler verir.

Soğuk Alerjisi Risk Faktörleri

Soğuk alerjisinin yol açtığı belirtilere bakıldığı zaman çok farklı bünyelerde soğuk alerjisi görülebilmektedir. Soğuk alerjisinin risk faktörleri ise şu şekildedir;

  • Cilt dokusunun hassas olduğu kişiler,
  • Kurumuş cilt dokusu olan kişiler,
  • Orta yaşı geçen kişiler,
  • Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler

soğuk alerjisine daha yatkın olarak gösterilmektedir.

Soğuk alerjisi olan kişiler mutlaka kendilerini daha fazla korumalı ve soğuğa maruz kalmamaya çalışmalıdır.

Soğuk alerjisinde kişiler kaşıntı hissinden ötürü zor zamanlar geçirirler.

Soğuk alerjisinin kesin bir tedavisi olmamakla beraber, tedavi belirtilere yönelik semptomatik ilerler.

Soğuk Alerjisi Tedavisi

Soğuk alerjisini tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Bu nedenle soğuk alerjisi olan kişilerin soğuğa maruz kalmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Ancak soğuk alerjisinde ortaya çıkan bulguların tedavisi semptomatik olarak yapılabilmektedir. Bunlar için yanık tedavisi, kaşıntı tedavisi, yara tedavisi gibi belirtilere ve duruma yönelik olarak tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Soğuk alerjisi olan bireylerin soğuk ortamlardan uzak durması, soğuk içecekler tüketmemesi gerekir.

Soğuk Alerjisinden Korunma Yolları

Soğuk alerjisinden korunmak için mutlaka kalın giyinmeli ve cilt dokusunun olabildiğince az bir bölümünün soğuk ile temas kurması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra soğuğa maruz kalma süresinin de düşürülmesi gerekmektedir. Yalnızca soğuk hava değil aynı zamanda soğuk içecekler içilmemeli, soğuk su ile temasta olunmamalıdır. Ancak soğuk suya girilmesi mecburi ise mutlaka bedenin suya alıştıra alıştırma girmesine dikkat edilmelidir.

Soğuk alerjisi olan bireylerin bu alerjiden korunmak için yapabileceği en önemli şey ise soğuktan uzak durmak olacaktır. Bunun yanında çok ciddi soğuk içecekleri tüketmekten de mutlaka uzak durmaya özen göstermelidir. Bu sayede rahatsızlığın ortaya çıkma riski de kolayca düşürülmüş olacaktır.

Soğuk alerjisinin belirtilerini gördüğünüz zaman mutlaka konusunda uzman kişilere zaman kaybetmeden muayene olmanız gerektiğini unutmayın..

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim