1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri
Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

A+A-

Kış mevsiminde soğuk hava şartlarından etkilenen en savunmasız organımız olan cildimizi korumak yapabileceğimiz en önemli şeylerden bir tanesidir. Peki, soğuk havalarda karşımıza neler çıkabilir? Cildimizde kurumalar, kızarıklıklar, çatlamalar ve yanma hissinin yanı sıra en ciddi durum soğuk alerjisi durumudur. Bu soğuk alerjisi nasıl olur ve nasıl belirtiler verir?

[bilgikutusu text="Soğuk Alerjisinde hastaların yaklaşık olarak %90’ında soğuk ürtikerinin sebebi net değildir. Yaklaşık %10'unda ise kandaki kriyoglobülin adlı protein soğukta çöker." tur="info"]

Soğuk Alerjisi Nedir?

Öncelikle soğuk alerjisi adı verilen rahatsızlık; vücudun soğuk hava koşullarında cilt dokusunda gösterdiği tepkilerdir. Soğuk alerjisi, soğuk hava koşullarının hassas vücut yapısına sahip olan bireylerde meydana getirdiği bir alerjik reaksiyonlar bütünüdür.

Ancak soğuk alerjisi sadece kış mevsiminde değil soğuğa maruz kalınan her durumda ortaya çıkabilir.

Soğuk alerjisi sadece kış mevsiminde değil soğuğa maruz kalınan her durumda ortaya çıkabilir.[bilgikutusu text="Soğuk alerjisi, vücudun soğuk hava koşullarına maruz kaldığında göstermiş olduğu reaksiyonların bir bütünüdür. Soğuk hava, vücut ısısının hızla düşmesine yol açarak, bağışıklık sisteminin ya da diğer bir adıyla immun sistemin reaksiyon göstermesine yol açarak alerjik tepkiler meydana getirir." tur="info"]

Soğuk Alerjisi Nasıl Oluşur?

Soğuğa maruz kalındığı zaman belirtiler baş göstermeye başlar. İlk olarak alerjik doku bölgesi üzerinde meydana gelen ısınma etkisinde artış meydana gelir. Ardından bölge üzerinde alerjik abartılar görülmeye başlar. Bu kabartılar kaşınma ile şiddetlenir ve kızarıklıklar daha da artar. Sonrasında yanma hissi meydana gelir ve döküntüler görülür. Durumun alerjik olması cilt dokusunun vermiş olduğu hızlı reaksiyonlar ve döküntülerden kaynaklanmaktadır.

[bilgikutusu text="Soğuk alerjisinin kesin bir tedavisi olmamakla beraber, tedavi belirtilere yönelik semptomatik ilerler." tur="success"]

Soğuk Alerjisi Tedavisi

Soğuk alerjisini tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Bu nedenle soğuk alerjisi olan kişilerin soğuğa maruz kalmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Ancak soğuk alerjisinde ortaya çıkan bulguların tedavisi semptomatik olarak yapılabilmektedir. Bunlar için yanık tedavisi, kaşıntı tedavisi, yara tedavisi gibi belirtilere ve duruma yönelik olarak tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Soğuk alerjisi olan bireylerin soğuk ortamlardan uzak durması, soğuk içecekler tüketmemesi gerekir.

Soğuk Alerjisinden Korunma Yolları

Soğuk alerjisinden korunmak için mutlaka kalın giyinmeli ve cilt dokusunun olabildiğince az bir bölümünün soğuk ile temas kurması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra soğuğa maruz kalma süresinin de düşürülmesi gerekmektedir. Yalnızca soğuk hava değil aynı zamanda soğuk içecekler içilmemeli, soğuk su ile temasta olunmamalıdır. Ancak soğuk suya girilmesi mecburi ise mutlaka bedenin suya alıştıra alıştırma girmesine dikkat edilmelidir.

Soğuk alerjisi olan bireylerin bu alerjiden korunmak için yapabileceği en önemli şey ise soğuktan uzak durmak olacaktır. Bunun yanında çok ciddi soğuk içecekleri tüketmekten de mutlaka uzak durmaya özen göstermelidir. Bu sayede rahatsızlığın ortaya çıkma riski de kolayca düşürülmüş olacaktır.

Soğuk alerjisinin belirtilerini gördüğünüz zaman mutlaka konusunda uzman kişilere zaman kaybetmeden muayene olmanız gerektiğini unutmayın..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.