SMA Nedir? SMA Hastalığının Evreleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

NAVİGASYONSMA Nedir?SMA’nın EvreleriSMA Belirtileri Nelerdir?SMA’nın Nedenleri Nelerdir?SMA Tedavisi Nasıldır? Duyulma ve görülme sıklığı gün geçtikçe artan SMA hastalığı, tedavisinin maddi olarak güçlüğüyle gündeme gelen çocukluk çağlarında yaygın şekilde karşılaşılan bir hastalıktır. Halk arasında gevşek bebek sendromu olarak da adlandırılan SMA hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. SMA Nedir? Açılımı spinal muslüler atrofi olan SMA; […]

21.07.2018 - 21:30
21.07.2018 - 21:30
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Duyulma ve görülme sıklığı gün geçtikçe artan SMA hastalığı, tedavisinin maddi olarak güçlüğüyle gündeme gelen çocukluk çağlarında yaygın şekilde karşılaşılan bir hastalıktır. Halk arasında gevşek bebek sendromu olarak da adlandırılan SMA hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

SMA hastalığı

SMA Hastalığı Nedir?

SMA Nedir?

Açılımı spinal muslüler atrofi olan SMA; kişinin hayat boyu yaşam kalitesini etkileyen bir omurilik hastalığı türüdür. Omurilikte yer alan ve hareketlerden sorumlu sinirlerin öncelikli olarak etkilendiği bu hastalıkta etkilenen kaslar işlevini yerine getiremez ve bu durum kademe kademe daha ciddi bir tablo halini alır. Halk arasında gevşek bebek sendromu olarak anılmasının nedeni de bu kasların kontrol edilememesinden ileri gelen SMA’da farklı semptomların görüldüğü 4 farklı tür bulunmaktadır. En tehlikeli aşaması Tip 1 olan hastalık kendisini küçük yaşlarda gösterir. Erken tanı için hareket bozuklukları gözlemlenen çocukların doktora götürülerek uzman değerlendirmesinden geçmesi şarttır.

SMA’nın Evreleri

4 farklı evre olarak gözlemlenen SMA’nın her evresi kendi içinde farklı şekilde gelişir ve tedavi edilir. Tip 1, bu türler içerisinde en riskli olanıdır. Çocuk bu tipe sahipse başını kontrol etmekte güçlük çeker ve buna bağlı olarak desteksiz oturma becerisi gelişemez. Hastalığın doğumdan itibaren başladığı bu türde ciddi solunum problemleri yaşanır ve bebek dışarıdan mekanik bir destek almazsa bağımsız solunum gerçekleştiremez.

SMA hastalığı

SMA Hastalığı Evreleri

SMA’nın Tip 2 türünde olan çocuklar oturma eylemini tamamlayabilir ancak yatarken oturmaya geçiş yapamamaktadır. Bu nedenle orta seviye ağırlıkta bir tip olarak görülür ve bebeğin ilk 1,5 yaşında ortaya çıkar.

En hafif türü olan Tip 3’teyse belirtiler 18 aydan sonra görülmeye başlar. Çocuk yürüyebilmekte ancak kas zayıflıkları onu zorlamaktadır. Sık sık düşme öyküsü bulunan çocuğun eğilip yerden bir şey alma ya da merdiven çıkma faaliyetlerini tamamlaması oldukça zordur. Başlangıç yaşı değişiklik gösteren bu tipte belirtileri fizik tedaviyle azaltmak ya da kollarda daha belirgin olan güçsüzlükleri önlemek mümkün olabilmektedir.

Belirtilerin erişkin dönemlerde ortaya çıktığı, genel olarak yürümenin kusurlu olsa da mümkün olduğu, yalnızca bacak ve kollarda zayıflıkla meydana gelen türse Tip 4 olarak adlandırılır.

SMA Belirtileri Nelerdir?

SMA görüldüğü gibi farklı tiplerde olup her tip kendi içinde farklı dönem ve şekillerde kişiyi etkilese de, SMA’nın belirtileri için genelleme yapmak ve türler arası ortak yönlerden söz etmek mümkündür. En yaygın ortak belirtilerse şu şekilde sıralanabilir:

 • Kol ve bacak kaslarında güçsüzlük
 • Eklemlerde gevşek yapı
 • Kol ve bacaklarda normal gelişimin geri olması
 • Omurgada eğrilmeler
 • Nefes alıp vermede güçlük
 • Derin tendon reflekslerinde azalma
 • Kuvvet uygulamada zorluk
 • Yaşıtlara göre daha geriden gelişme
 • Hareketlerde yavaşlık
 • Gündelik yaşamda düşme
 • Ağlama sesinde cılızlık
 • Yemede güçlük
SMA hastalığı

SMA Hastalığı Belirtileri

SMA’nın Nedenleri Nelerdir?

Genelde genetik faktörlerle meydana gelen SMA hastalığı için henüz kesin bir nedenden bahsedilememektedir. SMA nedenleri hakkında araştırmalar devam etse de hangi DNA tarafından bu hastalığın belirlendiği, çocukluk çağında ne gibi faktörlerin hastalığı tetiklediğine ulaşılamamıştır.

SMA Tedavisi Nasıldır?

SMA hastalığının tedavisi hastalık oldukça yaygın ve bilinir olsa da henüz bulunamamıştır. Yalnızca fizik tedavi yaklaşımları, iyi bir ev bakımı ve düzenli doktor kontrolüyle çocuğun semptomlarının olabildiğince engellenmesi için çaba sarf edilerek gündelik yaşam kalitesinin olabildiğince yüksek tutulması sağlanır. Ancak tamamen iyileşmeden bahsetmek henüz mümkün değildir. 2016 senesi Eylül ayında FDA tarafından resmen onaylanan ve Nusinersen adıyla piyasaya sürülen bir ilaç, belirtileri azaltmakta olup ilacın kullanımıyla kas güçsüzlükleri azaltılabilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim