1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?
Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre şizofreni dünya çapında yaklaşık 21 milyon kişiyi etkilemektedir. Şizofreni bir ruh sağlığı bozukluğudur. Bir birey, tanı konana kadar bu durumdan etkilendiğini bile bilmeyebilir.

Savaşan şizofreni oldukça zor olabilir. Teşhis edilen bireyler duygularını yönetmek ve açıkça düşünmek için mücadele edebilirler. Aslında bir zihinsel sağlık bozukluğuna sahip oldukları gerçeğini kabul etmek bile biraz zaman alabilirler. Şizofreni tedavi edilemese de veya önlenemese de, semptomlarını yönetmek için kesinlikle çalışabilirsiniz. Bu yazı şizofreninin semptomlarını yönetmenize yardımcı olabilecek bazı şaşırtıcı doğal ilaçları listeliyor.

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, halüsinasyonlar, sanrılar ve diğer kognitif problemlerin belirtileri ile karakterize bir ruh sağlığı bozukluğunu tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. İlk başlangıç ​​genellikle geç ergenlikte veya erken yetişkinlikte görülür. Çoğu zaman şizofreni hayat boyu mücadele etmek demektir. Şizofreni belirtileri aşağıdadır.

Şizofreni Belirtileri

Şizofreni ile ilişkili semptomlar dört tipe ayrılır.

Pozitif Belirtiler: Bu belirtiler psikotik belirtiler olarak da bilinir ve şu şekildedir;

Halüsinasyonlar

Hayaller

Katatoni - Bir bireyin uzun süre sabit bir pozisyonda kalmasına neden olur.

Olumsuz Belirtiler: Olumsuz belirtiler şizofren bir kişiden alınabilecek unsurlardır. Onlar şu şekildedir;

Duygular, ifadeler ve motivasyon eksikliği

Azaltılmış konuşma ve enerji

Sosyal çekilme

Kötü hijyen ve tımar

Hayattaki ilgi kaybı

Bilişsel Belirtiler: Bilişsel belirtiler, terimin ifade ettiği gibi, bireyin düşünce sürecini etkiler. Olumlu ya da olumsuz olabilirler.

Karar verememe ve karar verememe

Odaklanma ve dikkat çekmede zorluk

Bir şeyleri hatırlama ve / veya iletişim kurma zorluğu

Duygusal Belirtiler: Künt duyguların negatif belirtileri, şizofreninin duygusal belirtilerini oluşturur.

Şizofreni Türleri

Geçmişte şizofreni aşağıdaki alt tiplere ayrılmıştır:

Paranoyak şizofreni

Dağınık (hebefrenik) şizofreni

Katatonik şizofreni

Çocukluk şizofreni

Şizoaffektif bozukluk

Ancak, doktorlar bu alt türlerini artık kullanmıyor. Bunun yerine şizofreni, önceki tüm alt tiplerinin belirtilerini içeren tek bir spektrum bozukluğu olarak görülmektedir. Uzmanlar, çeşitli faktörlerin şizofreni tetikleyebileceğine inanıyor. Şizofreniyi tetikleyen faktörler yazımızın devamındadır.

Şizofreniyi Tetikleyen Faktörler

Şizofreni gelişimine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • Genetik - Durumun bir aile öyküsü
 • Beyindeki dopamin ve serotonin gibi kimyasalların (nörotransmiterler) dengesizliği
 • Beyin anormallikleri

Kişinin şizofreni gelişme riskini artıran diğer faktörler şunlardır:

 • Viral enfeksiyonlara veya doğumdan önce travmaya maruz kalma
 • Madde bağımlılığı (marihuana veya LSD)
 • Çok fazla stres
 • Hormonal dengesizlikler
 • Viral enfeksiyonlar
 • Şizofreni Tedavisinde Doğal Yöntemler

Şizofreni tedavisi için mutlaka bir uzman yardımı almak gerekiyor. Ancak aşağıdaki doğal yollardan da yardım alabilirsiniz.

Yeşil Kakule

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Malzemeler:
 • 2-3 doğranmış yeşil kakule
 • 1 su bardağı
 • Şeker veya bal
Yapılışı:

Bir bardak suya iki ila üç doğranmış kakule ekleyin. Bir tencerede kaynatın ve daha sonra süzün. Çay biraz soğuduktan sonra biraz bal veya şeker ilave ederek için. Kakule çayını günde iki kez içebilirsiniz. Kakule anksiyete tedavisinde kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır. Şizofreninin - halüsinasyonlar ve sanrılar gibi - anksiyete yaratabilecek semptomların yönetiminde yardımcı olabilir.

Fesleğen Yaprakları

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Malzemeler:
 • 12-15 fesleğen yaprağı
 • 1 su bardağı su
Yapılışı:

Bir tencerede bir bardak suya 12 ila 15 kutsal fesleğen yaprağı ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Çayı 5 dakika da demlendirerek süzün ve tüketin. Bu çayı günde 1 ila 2 kez içebilirsiniz. Fesleğen, çeşitli sağlık bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan Ayurvedik bir ilaçtır. Şizofreni tedavisine yardımcı olabilecek bilişsel ve stres giderici özelliklere sahiptir.

Vitaminler

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Şizofreni tedavisinde B9 vitamini ve B12 gibi vitaminlerin yanı sıra D vitamini de büyük önem taşıyabilir. Şizofreni hastalarının çoğu bu vitaminlerde bir eksiklik göstermiştir. Böylece, alımlarını arttırmak semptomları yönetmeye yardımcı olabilir. Vitamin, B9 ve B12 açısından zengin besinler, yumurta sarısı, peynir, avokado, brokoli, balık, kümes hayvanları ve yumurtalardır. Bu besinleri daha fazla tüketerek başlayabilir ve daha sonra bu besinler için ek takviyeleri almak istiyorsanız doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Ginseng

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

100-200 mg ginseng takviyesi alabilirsiniz. Ama herhangi bir ek takviye almadan önce doktorunuza danışın. Bunu sadece bir kaç aydan fazla değil, kısa vadeli bir ilaç olarak kullanmalısınız. Panax quinquefolius (Amerikan ginsengi) antipsikotik etkiler sergiler. Şizofreninin olumsuz ve bilişsel belirtilerini yönetmede yardımcı olur.

Omega-3 (Balık Yağı)

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Günde 500-1000 mg omega-3 takviyesi tüketin. Bunu yapmadan önce doktorunuza danışın. Alternatif olarak, yağlı balık, keten tohumu, ceviz ve chia tohumları gibi daha fazla omega-3 zengin gıda tüketebilirsiniz. Omega-3 takviyeleri günde bir kez tüketin. Omega-3 yağ asitleri şizofreninin seyrini ve semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir (. Ayrıca bilişsel belirtileri azaltırken davranışsal yönlerini geliştirmeye yardımcı olabilirler.

Papatya

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Bir fincan suya bir çay kaşığı kuru papatya ekleyin. Bir süre kaynatın ve süzmede önce 10 dakika demlendirin. Daha sonra papatya çayını sıcak olarak günde 2 defa için.  Papatya çayı stres ve anksiyete belirtileri ile başa çıkmak için büyük bir çare. Uykuyu artırmaya yardımcı olur ve depresyonu hafifletir. Bu nedenle şizofreniyi yönetmek için yararlı bir yoldur.

Bektaşi Üzümü

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Günde 2 ila 3 Hint bektaşi tüketin. Bektaşi üzerlerini tek seferde veya belirli aralıklarla düzenli olarak tüketebilirsiniz. Hint bektaşi üzümü günlük tüketimi, bilişsel yeteneklerinizi geliştirebilir ve beyninizin işleyişini iyileştirebilir, böylece şizofreni belirtilerini hafifletmek için mükemmel bir çare olabilir.

Meyan Kökü Tozu

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

İki fincan suya iki çay kaşığı meyan tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı bir tencerede kaynatın. Meyan kökü karışımı ilk hacminin yarısına düşene kadar pişirin. Süzün ve karışımın biraz soğumasına izin verin. Meyan kökü çözeltisini için. Bu karışımı her sabah bir kez için ve bir saat sonra kahvaltı yapın.  Meyan (Glycyrrhiza glabra) tozu, kişinin hafıza ve öğrenme gibi bilişsel yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur. Böylece şizofreninin bilişsel belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir.

Havuç

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

Günde 1 ila 2 havuç yiyin. Bunları en sevdiğiniz salatalara / yemeklere ekleyebilir, doğrudan yiyebilir ya da meyve suyu yapabilirsiniz. Havuç, nikotinik asit (vitamin B3) olarak da bilinen zengin niasin kaynaklarıdır. Niasin, şizofreni hastalarında bilişsel yetenekleri geliştirirken, depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Ispanak

Şizofreni Nasıl Yönetilir? Şizofreni ile Başa Çıkmak Mümkün Mü?

En az yarım fincan pişmiş ıspanak tüketin. Ispanakları tek başına pişirebilir veya başka yemeklere ekleyebilirsiniz. Ispanak, zengin bir folat kaynağıdır (B9 vitamini). Şizofreni hastaları genellikle folattan yoksundur ve bu eksikliği düzeltmek, semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Şizofreni Yönetimi İçin İpuçları

 • Yaşam tarzınıza, hedefinize ve kişiliğinize uygun bir tedavi planı hazırlayacak bir doktorla konuşun.
 • Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, psikiyatrist, terapist ve muhtemelen bir sosyal hizmet uzmanını içeren güvenilir bir tedavi ekibini bir araya getirin.
 • Şizofren bir olay yaşadığınızda ne yapacağınızı bilin.
 • Ruh sağlığınız için daha rahatlatıcı olduğu için bir rutin geliştirin.
 • Bol bol uyuyun ve stresten kaçının.
 • Sağlıklı beslenin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Tetikleyicilerin farkında olun.

Şizofreninin semptomlarını başından beri yönetmek, kötüleşmeden önce durumla başa çıkmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, şizofreni her durumda yeterince erken tanı konulabilen bir hastalık değildir. Bu yazıda belirtilen ipuçları ve telafiler, doktorunuzun reçetelediği ilaçlarla birlikte, şizofreni ile daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.