Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Siyah Turpun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eklenme:
 Siyah Turpun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Beslenmenize siyah turp eklemek, genel sağlığınıza şaşırtıcı bir şekilde faydalar sağlayabilir. Siyah turp, bilimsel olarak Raphanus sativus var. sativus Olarak bilinen Asya ve Avrupa’ya özgü bir turp çeşididir, koyu mor veya siyah dış kabuğa sahiptir. Dünyada İspanyol turpu olarak bilinen bu sebzeler, geleneksel turplardan biraz daha büyüktür ve lezzetleri daha fazladır. Dokusu normal turplara göre biraz daha sert olma eğilimindedir ve iç kısmı keskin beyaz renktedir. Bu sebze her market veya pazarda yaygın olarak bulunmamakla birlikte, etkileyici beslenme faydaları ve buna bağlı sağlık yararları nedeniyle popülerliği son yıllarda artmıştır.

Siyah turpta bulunan pek çok besin maddesi yüksek miktarda diyet lifi ve C vitamini, ayrıca orta düzeyde demir, magnezyum, potasyum, B, A ve E vitaminleri gibi diğer önemli vitaminleri içerir. Bakır, selenyum, çinko, spesifik antosiyaninler, antioksidanlar, enzimler barındırır. Bu sebzenin kalorisi de çok düşüktür bir porsiyonda sadece 10 kalori vardır.

Siyah Turpun Faydaları Nelerdir?

Siyah turp sağlığa pek çok yararı arasında karaciğer fonksiyonlarını iyileştirme, hormon düzeylerini yönetme, kan basıncını kontrol etme, kolesterolü düşürme, cilt ve saç sağlığını artırma, sindirimi arttırma, kabızlığı ve şişkinliği tedavi etme, kaşıntıyı önleme, zihinsel uyanıklığı arttırma ve safra kesesi taşlarını azaltma yeteneği bulunmaktadır ayrıca bedeni detoksifiye eder. Siyah turpun faydaları saymakla bitmiyor. Bazılarını aşağıda detaylı olarak inceleyim.

Cilt sağlığı

Siyah turp, detoksifiye edici özellikleri ve yüksek düzeyde B ve E vitamini ile bu sebze genel cilt sağlığını korumak için oldukça faydalıdır. Ayrıca inflamatuar oksidatif içeriğiyle kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini engeller.

Karaciğer Fonksiyonu

Glutatyon vücuttaki en önemli antioksidanlardan biridir ve karaciğerin fazla toksin birikmemesini sağlamaktan sorumludur. Ancak, yaşınız ve glutatyon seviyeniz düştükçe, sağlık seviyesinin korunmasında bu seviyeleri artırabilen siyah turp gibi yiyecekler daha önemli hale geliyor.

Bağışıklık sistemi

Bu sebze içindeki C vitamini miktarları, vücudun istenmeyen patojenlere, bakterilere ve toksinlere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretilmesi ile bağışıklık sistemini de güçlendirileceği anlamına gelir.

Kilo kaybı

Siyah turp kalori bakımından çok düşüktür, ancak diyet lifi ise yüksektir, bu da genel olarak kalori alımınıza katkıda bulunmadan tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu sırayla, kilo kaybına ve gelişmiş bir metabolik hıza yol açacaktır.

Kolesterol ve Kan Basıncı

Araştırmalar, bu olağandışı sebzenin, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutmaya yardımcı olabileceğini, diğerlerinin yanı sıra ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azalttığını bulmuştur.

Anti-Kanser

Bu sebze içerisindeki antosiyaninler gibi antioksidanların bazıları oksidatif stresi azaltmaya ve serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabilir, bu da kanser riskini ve kronik hastalık olasılığını azaltabilir.

Siyah Turp Tüketme Önerileri

  • Beslenmenize kara turp dahil etmenin akıllıca ve lezzetli yolları vardır, örneğin:
  • Biraz yağ ile soteleyip sarımsaklı yoğurtla karıştırabilirsiniz.
  • Salatalara dahil etmek için ince rendeleyebilirsiniz.
  • Dokusu oldukça sert olmasına rağmen, bu sebzeleri çorba ve soslarla da karıştırabilirsiniz. Bu sebzeler çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

Siyah Turpun Zararları Nelerdir?

Bu sebzelerde glikozinolat adı verilen toksinler olduğu için çok fazla siyah turp tüketmenin bazı olası yan etkileri vardır. Siyah turp, bu bileşiğin eser miktarda içerdiği lahana ailesinin bir parçasıdır. Çok miktarda tüketildiğinde, tiroid hormonu üretimini engelleyebilir ve guatr oluşumuna neden olabilir. Bazı insanların ise bu kök sebzeye alerjisi vardır ve bu nedenle siyah turptan kaçınmalıdırlar.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23