Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Siyah noktalardan kurtulmak için yapılması gerekenler

Siyah nokta cildin hemen alt tabakasında biriken, oksitleşen kir ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkaması sonucunda meydana gelmektedir. Bilimsel olarak “komendondur” olarak adlandırılan siyah nokta problemi yağlı ciltlerde ve temizliğine dikkat edilmeyen ciltlerde oluşmaktadır. Siyah noktalar genellikle burun bölgesinde görülse de yanak ve çevresinde de sık görülmektedir.
Eklenme:
 Siyah noktalardan kurtulmak için yapılması gerekenler

Siyah noktalar kadın, erkek ve ergenlik dönemindeki herkeste oluşabilen bir durumdur. Siyah noktanın önlenebilmesi için düzenli olarak cildin her gün temizliğinin ve bakımının yapılması şarttır. Temizlenmeyen ciltte yağlanma, siyah nokta ve akne oluşumu gibi kötü görünüme neden olan problemler ortaya çıkmaktadır. Bu da cildin sağlıksız ve bakımsız görünmesine sebep olmaktadır.

Siyah nokta neden oluşur?

Siyah nokta oluşmasının başlıca nedenlerinden biri ciltteki aşırı yağlanmadır. Bu yağlar gözenekleri tıkar ve orada birikme yaparak siyah nokta oluşumuna neden olur. Yağlı cilt tipine sahip kişiler mutlaka düzenli olarak cilt temizliklerini ve bakımlarını aksatmamalıdır. Aksi halde oluşan siyah noktalar zamanla daha sert ve geçmeyen izlere neden olur. Aynı zamanda çok sık ve yoğun makyaj uygulaması gözeneklerin kapanmasıyla cildin nefes almasını engeller. Bu durum ise siyah nokta ve akne oluşumunda önemli rol oynar.

Siyah nokta oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler

Makyaj ile uyumayın ve cildin nefes almasına olanak sağlayın. Güzel ve pırıl pırıl bir cilt için makyajı yaptıktan sonra yani gün sonunda makyajı çıkartmak çok önemli. Makyaj çıkarılmadan yatağa girilmemesi gerekiyor. Bu siyah noktalara sebep olabilecek en önemli nedenlerden bir tanesidir. Bunun için makyaj temizleme suyu ile cildinizi temizlemelisiniz. Unutmayın siyah noktasız, pürüzsüz ve temiz cilt için makyaj çıkarma ilk adımlardan bir tanesidir.

Günlük bakım ve temizliğini ihmal etmeyin. Cildinizi makyaj temizleme suyu ile temizledikten sonra daha derin bir temizlik yapmak için buhar özelliğinden yararlanabilirsiniz. Buhar cildinizde ki yağı ve kiri temizler. Bunu uygulamak için büyük bir kâseye sıcak su doldurun. Yüzünüze bu buhara doğru tutun ve havluyla kapatın. Bu şekilde cildiniz yumuşak ve temizlenmiş olacak. Bu uygulamayı 2 haftada bir tekrarlamalısınız.

Uzun süre güneşe maruz kalmayın.

Geniş gözenekler eşittir siyah noktalar. Bu yüzden küçük gözeneklere sahip olmak için yüzünüzü buzla yıkayabilirsiniz. Buz sayesinde gözeneklerinizin küçüldüğünü göreceksiniz.

Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecek tüketiminden kaçının.

Cilt temizlendikten sonra mutlaka nemlendirilmelidir. Nemlendirme işlemi olmazsa olmaz. Her akşam ve sabah cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Siyah nokta oluşumunu engellemek için bu da çözüm yollarından bir tanesidir.

Hazır veya evde uyguladığınız maske ve peeling bakımlarını aksatmayın.

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları

Genetik özellikler, yaşlanma, çevresel faktörler ve daha birçok sebebi olabilir siyah noktaların. Pürüzsüz, tertemiz bir cilde sahip olmak hayal değil. İşte siyah noktalardan kurtulmak için yapılması gerekenler;

Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler;1 adet yumurta, kâğıt havlu

Bir kabın içerisine yumurtayı kırın ve karıştırın. Saç boyama fırçası veya ona benzer bir fırça ile yumurta akını yüzünüze sürün. Göz çevresine çok fazla yaklaştırmayın. Daha sonra havluyu alın ve düz bir şekilde yüzünüze yerleştirin. Havluyu kuruyana kadar bekletin. Kuruduktan sonra bir kat daha yumurta akını sürün. Maske kuruduktan sonra maskeyi yavaşça çekin. Bu işlemler siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Arındırıcı Buhar Maskesi

1 litre kaynamış suyun içerisine yarım limon suyu ve kabuklarını ilave edin.

Birer tutam biberiye, kekik, nane, fesleğen, karanfil, rezene, papatya ve lavanta gibi bitkilerden elinizde olanları ilave edin.

Daha sonra saçınıza bone takın ve mesafe bırakarak yüzünüzü 15 dakika kaynamış suyun buharına tutun.

15 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

Limon Suyu ve Karbonat Maskesi

Malzemeler; taze sıkılmış limon suyu, karbonat

Karbonat siyah noktaları temizlemesinin yanında yüzünüzü de parlatacaktır. Fakat karbonatı bilinçsiz bir şekilde kullanmak cilde zarar verebilir. Vereceğimiz talimatların dışında başka bir uygulama düşünmeyin. Bir kaba karbonatı dökün ve limon suyunu kâseye sıkın. Karışımı siyah noktaların olduğu bölgelere sürün ve bir süre bekledikten sonra yıkayın. Bu yöntemi haftada 2 kez uygulayın, siyah noktaların temizlendiğini göreceksiniz.

Avokado Maskesi

Bir çay kaşığı avokadoyu krem gibi siyah noktaların olduğu bölgelere sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika bekletin. Ilık suyla, yumuşak hareketler yaparak kremi durulayın. Siyah noktalarınızdan tamamen kurtulana kadar avokado maskesini uygulayabilirsiniz. En iyi sonuç için banyodan sonra gözenekleriniz açıkken yapmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Selülite savaş açan çaylar
20 10 2020 - 16:34
Farklı tüy alma yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları
19 10 2020 - 17:53
Gür saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler
19 10 2020 - 16:05
Kivi maskesi ile cildinizi tazeleyin
15 10 2020 - 16:33
Kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlayacak ipuçları
15 10 2020 - 09:54
Yumurtlama günleri nasıl hesaplanır? Yumurtlama hesaplama
14 10 2020 - 18:09
Yorum Yap