Siyah Maske Ne İşe Yarar? Siyah Maske Kullanımı Ve İpuçları

NAVİGASYONSiyah maske nedir?Siyah maske faydaları nelerdir?Siyah maske nasıl uygulanır?Siyah maske zararları nelerdir?Siyah maske fiyatıSiyah maske evde nasıl hazırlanır? Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren siyah maske, içerisinde bulunan mineraller sayesinde cildi temizleyerek parlaklık sağlar. Antioksidan özelliği olan Polifenollerin, doğal yollarla işlenmesi sonucu üretilir. Polifenol bileşeni, hemen hemen her bitkide bulunabilir. Peki siyah maske nasıl kullanılır? Faydaları […]

28.11.2018 - 21:39
28.11.2018 - 21:39
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren siyah maske, içerisinde bulunan mineraller sayesinde cildi temizleyerek parlaklık sağlar. Antioksidan özelliği olan Polifenollerin, doğal yollarla işlenmesi sonucu üretilir. Polifenol bileşeni, hemen hemen her bitkide bulunabilir. Peki siyah maske nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda…

Siyah maske nedir?

Siyah maskenin ana maddesi, Plifenoldur. Polifenol bileşeni, çilek, ahududu ve turunçgillerde bulunur. Cilde sürülerek uygulanmaktadır. Uygulama işlemi kısa sürelidir. Etkisini ilk uygulamadan itibaren gösteren bu maske, soyularak çıkmaktadır. Her cilt tipine uygulanan ekonomik bir bakım ürünüdür. Uygulama kolaylığı ve sağladığı faydalar sayesinde, oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siyah maske ürünü, cilt tipine uygun olarak seçilmelidir.

Siyah maske ürünü, cilt tipine uygun olarak seçilmelidir.

Siyah maske faydaları nelerdir?

Faydalarının yanı sıra, uygulama kolaylığı açısından da tercih edilmektedir. Siyah maskenin fayları şunlardır;

 1. Cilt üzerinde biriken ölü derilerin temizlenmesini sağlar.
 2. Uygulama sonrası ciltte ferahlama olur.
 3. İlk uygulamadan itibaren gözenekleri açar.
 4. Siyah noktaların temizlenmesini sağlar.
 5. Detoks ekilidir.
 6. Yüzde oluşan kızarıklıkları geçirir.
 7. Kirli havanın cildi olumsuz etkilemesini önler.
 8. Tüm cilt tiplerine uygulanabilir.
 9. Yüzü dinlendirir.
 10. Ciltteki sivilceleri kurutur.
 11. İltihabın temizlenmesini sağlar.
 12. Cildi sıkılaştırır.
Siyah maske uygulaması erkekler içinde uygundur.

Siyah maske uygulaması erkekler içinde uygundur.

Siyah maske nasıl uygulanır?

Siyah maske yüze uygulanmadan önce, cildin iyice temizlenmesi gerekmektedir. Daha iyi sonuç almak için, öncesinde yüze buhar banyosu yapılmaktadır. Buhar gözeneklerde bulunan siyah noktaların, yüzeye çıkmasına yardımcı olur. Yüzün T bölgesine sürülen maske, kuruyana kadar bekletilir. Kullanılan ürünün maskesine göre, kuruma süresi değişiklik göstermektedir. Ancak maksimum 30 dakika kadar bekletilmelidir. Saç diplerine uygulandığı zaman, bölgede bulunan ince tüyleri almaktadır. Bu sebeple yalnızca T bölgesine sürülür. Maske kuruduktan sonra soyularak çıkarılır. Maske temizlendikten sonra, ılık suyla durulanır. Uygulama bittikten sonra nem dengesini sağlamak için, nemlendirici kullanılabilir. Haftada en fazla 2 kere kullanılabilmektedir.

Siyah maske, kısa sürede uygulanmaktadır.

Siyah maske, kısa sürede uygulanmaktadır.

Siyah maske zararları nelerdir?

Siyah maske haftada 2 den fazla uygulandığı zaman, yüzün nem dengesini bozarak cildi kurutmaktadır. Bu kuruluk, ciltte tahrişe neden olur. Maskenin iyice kuruduğundan emin olup, soyma işlemine geçilmelidir. Aksi halde cilt üzerinde, siyah nokta temizlenmesi tam olmaz. Hemen hemen her cilt tipinin kullanabileceği bir uygulama olmasına rağmen, çok kuru ciltler için uygun bir yöntem değildir. Aşırı kuru ciltli kişiler, siyah maske uygulamasından sonra, ciltte batma ve yanma hissederler. Bu yüzden nemlendirici özellikteki bir başka maskeyi kullanmaları, cilt sağlıkları için önemlidir.

Siyah maske, cilt üzerinde biriken ölü derilerin temizlenmesini sağlar.

Siyah maske, cilt üzerinde biriken ölü derilerin temizlenmesini sağlar.

Siyah maske fiyatı

Siyah maske fiyatları değişiklik göstermekle birlikte, uygun fiyatlı ürünlerdir. Fiyatı, genelde 12-20 lira arası değişkenlik gösterir. Hazır ürün kullanmak istemeyen kişiler, evlerinde kendileri siyah maskelerini yapabilirler. Çok kuru ciltler siyah maske uygulamasını denemek istiyorlarsa, maskeyi evde kendilerinin hazırlaması cilt sağlıkları acısından önemlidir.

Siyah maske, evde de hazırlanabilir.

Siyah maske, evde de hazırlanabilir.

Siyah maske evde nasıl hazırlanır?

Siyah maske uygulamasında çoğunlukla piyasadaki hazır ürünler satın alınmaktadır. Ancak evde yapmak isteyenler için siyah maske yapımı tarifini paylaşıyoruz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı aktif karbon tozu
 • Gri kil
 • Bal (1 tatlı kaşığı kadar)
 • 2 Damla Çay ağacı yağı (Sivilceli ciltler)
 • 2 Damla Lavanta yağı (Kuru ciltler)
 • 2 Damla Buğday yağı (Kuru ciltler)

Maskenin hazırlanışı

Cam ya da seramik kaba malzemeleri koyun. Sonrasında macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu esnada, karbonun kokusunu solumayın. Macun katı olduysa, bir miktar su ekleyerek kıvamını sağlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı, fırça ile ince bir katman olacak şekilde T bölgesine sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra soyma işlemine geçebilirsiniz. Durulama işleminde, ılık su kullanımı cildinizin temizlenmesine yardımcı olur. Çok kuru ciltli kişiler, bakıma başlamadan önce, hazırladıkları maskenin yağ oranını arttırabilirler. Bu şekilde, cildin tahriş olması engellenir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.memorial.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim