1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Siyah Çayın Faydaları
Siyah Çayın Faydaları

Siyah Çayın Faydaları

A+A-

Siyah çay, dünyanın en sevilen içecek ve içeceklerinden biridir ve insanların neredeyse %80’i severek tüketir. Siyah çayın faydaları arasında, kalp sağlığını koruma, stresi azaltma, yüksek kolesterolü azaltma, ağız sağlığını iyileştirme, kemik sağlığını iyileştirme, uyanıklığı artırma, ishali ve sindirim problemlerini önleme etkileri sayılabilir. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır, yüksek tansiyon üzerinde etkilidir ve astımı azaltır. En popüler çaylardan biri olan siyah çay antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile tanınır.

Siyah Çay Nedir?

Siyah çay, Camellia sinensis olarak bilinen çay bitkisinden elde edilen, demlenerek tüketilen bir çay türüdür. Siyah, yeşil ve beyaz çay arasındaki fark, toplandıktan sonra işlenme şeklidir. İşleme aşamasında siyah çay fermente edilir ve oksitlenir. Öte yandan, yeşil çay ve beyaz çay fermente değildir.

Siyah Çay ve Besleme

Siyah çay, sıvı ons başına 5.25 mg kafein içerir. Polifenoller ve kateşinler olarak bilinen antioksidanlar açısından zengindir. Oksidasyon kapasitesi oolong, beyaz ve yeşil çaylardan daha fazladır. İçinde bulunan bileşikler, yani theaflavinler ve thearubiginler, çayın siyah rengine ve eşsiz lezzetine ek olarak sağlık açısından faydaları ile pozitif olarak eklenir.

Şekersiz çay, kalori içermez ve en az düzeyde sodyum içerir. Siyah çay, güçlü, daha okside ve daha etkilidir, böylece oolong, beyaz veya yeşil çayda daha faydalıdır.

Siyah Çayın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalp Hastalıklarını Önler

Siyah çayda bulunan yüksek miktarda flavan-3-ol, flavonol, theaflavin ve gallik asit türevleri kalp hastalarında koroner arter disfonksiyonlarının onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca, inme, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıklara yol açabilen kan damarlarının anormal işleyişini tersine çevirir. Bu nedenle, siyah çay içen herkes, kalp hastalıkları riskini azaltmış olur.

Kanseri Önler

Siyah çayda bulunan theaflavinlerin varlığı, vücutta anormal hücreleri yok eder ve bunlar kanserli hücrelerde büyük bir hasara veya değişime neden olurlar. Meme kanseri (özellikle menopozöncesi dönemdeki kadınlarda), yumurtalık, mide ve cilt kanserlerinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca adet döngüsü sırasında globulin hormonlarının seviyesini yükseltmeye yardımcı olur.

Diyabet Riskini Düşürür

Uzun süreli çay tüketimi, düşük açlık kan glikoz seviyeleri ve tip 2 diyabet oranlarında düşüş ile ilişkilidir. Siyah çaydaki başlıca biyoaktif bileşikler, glisemik indeksi düşüren polifenollerdir.

İnmeyi Önler

Her gün bir fincandan fazla siyah veya yeşil çay içmek iskemik inmeyi önlemeye yardımcı olur.

Anti-Bakteriyel Aktivite

Çay polifenolleri antibakteriyel aktiviteleri için bilinir. Çalışmalar, siyah çayın Helicobacter pylori enfeksiyonu riskini azalttığını göstermektedir.

Sindirim Sistemini Hızlandırır

Siyah çay, vücudun sindirim sistemi üzerinde olumlu ve rahatlatıcı bir etkiye sahip tanen ve diğer kimyasal maddeler açısından zengindir. Çayın bu iltihap önleyici niteliği, sindirim bozukluklarını iyileştirmek için de yararlıdır. Siyah çayda bulunan kimyasal bileşikler de mide ülserleri ile savaşır.

Stresi Azaltır

Siyah çay tüketimi, stres hormonu, kortizon üretimini azaltır. Ayrıca, bu çayda bulunan aminoasit, l-teanin, stresi azaltır ve gevşemeyi destekler. Siyah çay alımı, akut stresin ardından iyileşmeyi hızlandırabilir, aksi takdirde koroner kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yakalanma riski daha fazla olabilir.

Siyah Çayın Faydaları

Astımı Hafifletir

Genel olarak, sıcak ve demlenmiş sıvıların, astım için rahatlama sağladığı bilinmektedir. Dolayısıyla, siyah çayın astım hastaları için akciğerlerde hava geçişini genişlettiği ve bu sayede daha kolay nefes alınmasına olanak tanıdığı için son derece faydalı olması şaşırtıcı değildir.

Ağız Sağlığını Geliştirir

Siyah çayda bulunan polifenoller arasında, anti-mikrobiyal bir etkiye ve bakteriyel ve tükürük enzimleri üzerinde bir önleyici etkiye sahip olan kateşinler, flavonoidler ve tanenler bulunmaktadır. Her gün içilen bir veya iki fincan şekersiz siyah çay ağızdaki iltihaplanmayı azaltabilir, ağızdaki bakterilerin çoğalmasını durdurabilir.

Siyah Çay Zararları Nelerdir?

Günde 3-5 bardaktan fazla siyah çay tüketilmesi, aşağıdakileri içeren birçok yan etkiye neden olabilir:

  • Aşırı dozda kafein alımı
  • Sık idrara çıkma
  • Demir eksikliği
  • Hemoroid
  • Mide bulantısı, kusma, düzensiz kalp atışı ve mide ekşimesi
  • Uykusuzluk, uyku problemleri ve huzursuzluk
  • Sinirlilik, endişe, titreme ve daha hızlı nefes alma

Diğer yan etkiler şunlardır:

Baş ağrıları: Çay bağımlısıysanız, günde bir kez bile atlamak, baş dönmesine, kulaklarda çınlamaya ve bir sonraki gün baş ağrısına neden olabilir.

Glokom: Siyah çayda bulunan kafein, göz içindeki basıncı artırarak glokoma neden olabilir.

Düşük riski: Hamile kadınların günlük beslenmesine siyah çay eklemeden önce doktora başvurmaları tavsiye edilir çünkü dikkatsiz tüketimi düşük veya ani bebek ölüm sendromuna neden olabilir. Yeni doğan bebekte düşük doğum ağırlığına neden olabilir.

İlaç: Eğer ilaç kullanıyorsanız ya da demir,  kalsiyum, magnezyum gibi gıda takviyeleri kullanıyorsanız siyah çaydan kaçınmanız gerekebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum