Sivrisineklere Karşı Drone Kullanılacak

Sıtma hastalığının önlenmesi için drone kullanılması planlanıyor.

02.12.2017 - 7:48
02.12.2017 - 7:48
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Üretildiği günden itibaren bir yandan başarı ile anılırken bir yandan da yoğun eleştirilere sahip olan dronelar, önümüzdeki dönemde yeni faaliyetlerde kullanılacak. Bilindiği üzere başta Tanzanya olmak üzere Afrika ülkelerinde sivrisineklerin yoğun bir şekilde sıtma tehdidi bulunmaktadır. Sıtmanın bölgedeki hayatları tehdit etmesi ve özellikle ilaç yetersizliği sonrası insanların ölmesi nedeniyle yeni bir sistem kullanılması planlanıyor. Buna göre teknoloji harikası olarak gösterilen dronelar kullanılarak sivrisineklerin yoğun olduğu bölgelerde seçimler yapılarak ilaçlama işlemi gerçekleştirilecek. Yapılan ilaçlama sonrasında ise hem sivrisineklerin çoğalmasının engellenmesi hem de bölgede oluşabilecek hastalıkların ortadan kaldırılması planlanıyor. Ayrıca yapılan planlama ve yönlendirme sayesinde de dronelar basit bir şekilde çözüm olabilecek.

Doğa Koruyucuları Endişe Ediyor

Öte yandan doğacılar tarafından yapılan açıklamalarda sivrisinekler üzerinde kullanılacak olan droneların tabiyatı olumsuz etkilemesinden korkuluyor. Bilindiği üzere yapılan ilaçlamalar sonrasında sivrisinek başta olmak üzere diğer canlıların da etkilenmesi bekleniyor. Bu durum ise beraberinde tabiatın zarar görmesine ve çevredeki canlıların ölmesini de tetikleyebilir. Henüz drone kullanımı ile ilgili kesin bir bildiri yapılmazken, ilerleyen günlerde konunun yetkililer tarafından görüşüleceği ve gerek duyulması halinde bölgedeki sıtma hastalığının ortadan kaldırılması için drone teknolojisinin kullanılacağı belirtildi.

Dronelarda sıtma hastalığının önlenmesi için kullanılacak ilaçların türü ve ne kadar etkili olacağı ise henüz bilinmiyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim