Sağlık

Sivrisinek Isırıkları İçin Çok Etkili 10 Çözüm

Nemli bölgelerde, su kenarlarında yaşayanlar özellikle yaz aylarında sivrisinek ısırmaları nedeniyle bir hayli zorlanıyor. Kırmızı noktalar bir yana o kaşıntı ile başa çıkmak gerçekten zor. Aynı zamanda bu sinekler, enfeksiyona neden olan bir çok mikrobu da taşıdıkları için oldukça tehlikeli. Sivrisinek ısırıklarından bazı insanlar etkilenmiyor ama bazı insanlar ise günlerce süren kaşıntılara maruz kalıyor. Peki, sivrisinek ısırığında kaşıntıdan kurtulmak mümkün mü? İşte bu soruna 10 çözüm…

Aloe Vera

Aloe Vera, sivrisinek ısırıkları ile mücadelede oldukça etkin bir rol oynar. İnce bir karman haline aloe vera jelini sivrisineğin ısırdığı bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Eğer günde 2 – 3 defa bunu uygularsanız, kaşıntılarınız azalacaktır.

Diş Macunu

Sinek ısırığı olan bölgeye günde 2 defa diş macunu sürmek de kızarıklığın ve kaşıntının azalmasında etkili olacaktır. İçerisinde mentol veya nane aroması bulunan diş macunu cildin yatışmasını sağlar. Diş macunu sayesinde kaşıntı azalır, şişmeler ve inflamasyonlar önlenir.

Nane Öz Yağı

Nane öz yağından 2 – 3 damları 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırıp kaşıntı olan bölgeye sürebilirsiniz. Cildi hassas olmayanlar sadece nane yağını da kullanabilir.

Çay Ağacı Yağı

Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile 3 damla çay ağacı yağını karıştırarak ısırık olan bölgeye günde bir iki defa uygulayın. Doğal antiseptik özellikte olan çay ağacı yağı hem kaşıntıyı önler, hem de sinek ve böceklerin size yaklaşmasını engeller.

Sivrisinek Isırıkları İçin Çok Etkili 10 Çözüm

Elma Sirkesi

Bir yemek kaşığı soğuk su ile bir yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak karışımı bir beze dökün. Isırığın olduğu bölgeye bu karışımı doğrudan uygulayarak sinek ısırığının kaşıntısından kurtulabilirsiniz.

Yeşil Çay Poşetleri

Daha önce demleyip çayını içtiğiniz yeşil çay poşetlerini soğuduktan sonra ısırığın olduğu bölgeye bastırın. Bu bölümü daha sonra su ile durulayın. İsterseniz bu çay poşetini atmayıp buzdolabında bekletebilir, daha sonra yeniden sorunlu bölgede kullanabilirsiniz.

Yemeklik Soda

Bir su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı yemeklik soda ekleyin. Bu karışımı bir bezin üzerine dökün ve bezi ısırığın olduğu bölgeye 15-20 dakika kadar koyun. Bu bölgeyi bol su ile duruladığınızda kaşıntıların azaldığını göreceksiniz.

Bal

Isırığın bulunduğu bölgeye doğrudan bir miktar bal uygulayın. Bir çok faydası bulunan bal, aynı zamanda antibakteriyeldir. Bal sayesinde hem kaşınma hafifler, hem de enfeksiyonlar önlenir.

Limon

Isırığın olduğu bölgeye doğrudan yarım limonu sürün. Limon suyu bölgede 10 dakika kadar kaldıktan sonra da burayı durulayın. Isırık bölgesinin iyileşmesi için limonda bulunan asidik bileşenler ve anti-inflamatuvar çok etkili olacaktır.

Sarımsak

Isırık bölgesine kabukları soyulmuş 1- 2 diş sarımsak uygulayın. Kükürt içeren sarımsak, anti-inflamatuvar etkisi gösterir. Bu sayede kızarma ve kaşıntılar da azalır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu