Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sivilce için Doğal Çözümler, Sivilceleri Önleyen Bitkisel Maskeler

Son Güncelleme:
 Sivilce için Doğal Çözümler, Sivilceleri Önleyen Bitkisel Maskeler

Kadın erkek birçok farklı yaş ve kitleden kişinin en sık karşılaştığı cilt problemi olan sivilceler oldukça can sıkıcı bir görüntü yaratabiliyor. Kişilerin gündelik yaşamdaki estetik kaygılarını artırmasının yanında rahatsız edici bir his ve bazen de acıya yol açan sivilceler için doğal çözümler vardır. Ev ortamında kolayca hazırlayabileceğiniz doğal sivilce ürünlerini aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

sivilce için doğal çözümler

Sivilceler için Doğal Çözümler

Limon ve Karbonat

Hem limonun hem de karbonatın asidik yapıda olması sayesinde cildin yağlanmasını önlediği ve böylece sivilce sorununu çözebildiği biliniyor.

Gözenekleri açarak cildin hava almasına yardımcı olan bu karışımın hazırlanışıysa oldukça basittir. Limonun suyu bir kaşık içerisine sıktıktan sonra bir tatlı kaşığı karbonat ilave edip, bu karışımı sivilceli bölgelere uygulayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra bölgeyi  soğuk su ile durulamak, işlemin tamamlanması için yeterli olacaktır. Bu kür sivilce sorunu için doğal yöntemler arasında en etkililerden biri olarak görülmektedir. En etkin sonuçları almak içinse yaklaşık bir ay boyunca haftada 1 ya da 2 defa uygulanabilir

Limon ve Zerdeçal

sivilce için doğal çözümler

Sivilceler için Limon ve Zerdeçal

Oldukça etkili bir iltihap giderici olarak bilinen zerdeçal, limon ile birleştiğinde sivilceler için kullanılmaktadır. Cildi temizleyerek arınmasını destekleyecek bu sivilce maskesi için 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve 1 limonun suyunu karıştırmak yeterlidir. Bu karışımı yüze sürüp 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulamak gereklidir. Maske, haftada bir defa kullanım için uygundur.

Bal, Süt ve Limon

Yine limonun içerisinde olduğu bir diğer doğal sivilce maskesi ise balla sütün temizlerken nemlendiren etkisinden faydalanılmasını sağlamaktadır.

sivilce için doğal çözümler

Sivilceler için Bal, Süt ve Limon

Yarım çay bardağı süt, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı balı karıştırıp yüze uyguladıktan ve 15 dakika bekledikten sonra durulamak, cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasında anında etkili olacaktır. Yaklaşık bir ay için kullanılabilen bu kür, sonraki zamanlarda sivilce oluşursa tekrar kullanıma başlanması için uygundur.

Salatalık ve Limon

Oldukça geleneksel bir cilt bakım ürünü olan salatalık limon ile birleştiğinde cildin nem dengesini korumasına, havalanmasına ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Sivilce için doğal maskeler arasında en pratiklerinden biri olan bu tarif  için bir adet rendelenmiş salatalığı ve 1 adet limonun suyunu karıştırarak cilde uygulamak yeterlidir. 15 dakika bekletilmesi yeterli olan bu maske bir yan etki içermediğinden ihtiyaca göre istenilen sıklıkta uygulanabilir. Gün içinde cildin maruz kaldığı etmenlerden arınması, dinlenip yatışması için de salatalık ve limon maskesi kullanılabilir.

Yoğurt ve Limon

İçeriğindeki laktik asit sayesinde cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan yoğurt, aynı zamanda sivilceli ve sivilcelerden kurtulmak amaçlı sıkan kişilerin yaşadığı tahriş sorununa çözüm oluşturur.

sivilce için doğal çözümler

Sivilceler için Yoğurt ve Limon

Yarım limonun suyuyla yarım çay bardağı yoğurdu karıştırarak dairesel ve narin hareketlerle yüze yedirin. Kuruyan karışımı 15 dakika sonra su yardımı ile uzaklaştırın. Sonrasında ciltte arınma sağladığını görebileceğiniz bu karışımı hafta içerisinde 2 ya da 3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Şeker ve Limon

Bir araya geldikleri takdirde harika bir doğal sivilce peelingi oluşturan şeker ve limon ikilisi, cilt yağlanmasını da geciktirecek ve ciltte biriken ölü tabakayı temizleyecektir. Yarım çay bardağı toz şekeri yarım limonun suyu ile püre kıvamına gelecek şekilde karıştırdıktan sonra diğer peelingler gibi dairesel hareketlerle uygulayın. Haftada 2 ya da 3 defa tekrar edilebilen bu işlem sonrasında cildiniz çok daha aydınlık ve temiz bir görünüm kazanır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Yorum Yap