Sağlık

En Çok Sivilce Yapan 6 Yiyecek

Akneler, sivilceler yaygın bir cilt problemi ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’luk kısmını etkiliyor. Sivilce gelişimine pek çok faktör yol açarken, bunların arasında sebum ve keratin salgılanması, bakteriler, hormonlar, tıkalı gözenekler ve iltihaplar yer alıyor. Peki ya sivilce yapan yiyecekler?

Beslenme ve sivilce arasındaki ilişki tartışmalı olsa da, son araştırmalara göre sivilce gelişiminde beslenme yöntemleriniz de önemli rol oynuyor. Hangi yiyecekler sivilce yapar sorusuna yanıt arıyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

En Çok Sivilce Yapan 6 Yiyecek

Sivilce Yapan Yiyecekler

Rafine Tahıl ve Şekerler

Sivilce yatkınlığı olan insanlarda diğerlerine göre daha çok rafine karbonhidrat tüketimi görülür. Rafine karbonhidratın bol bulunduğu gıdalar şunlardır:

  • Ekmek, krakter ve beyaz unla yapılan tatlılar
  • Beyaz unla yapılan makarna
  • Pirinç ve erişte
  • Gazoz ve diğer tatlandırıcılı içecekler
  • Diğer tatlandırıcılar

Bir araştırmaya göre sık sık şeker tüketen insanlarda yüzde 30 daha çok sivilce yatkınlığı görülüyor. Aynı zamanda devamlı hamur işi ve tatlı yiyenlerde de sivilce riski yüzde 20 artıyor.

Rafine karbonhidrat hızlı bir şekilde kan dolaşımına aktarılırken, bu da kan şekeri seviyesini hızlıca yükseltir. Kan şekerinin yükselmesi de aynı zamanda insülin seviyesini de yükseltir. Yüksel insülin ise sivilceler için iyi değildir.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri ve sivilce arasında da ilişki gösteren pek çok araştırma var. Özellikle süt ya da dondurma tüketen ergenlerde sivilcelerin 4 kat daha çok çıktığını gösteren bazı araştırmalar bulunuyor.

Diğer yandan şu da var ki yapılan araştırmalar çok büyük çaplı değil ve sivilce-süt ürünü ilişkisi kesin olarak kanıtlanmadı. Fakat sütün insülin seviyesini artırdığı biliniyor ve bu da dolaylı yoldan kan şekerini etkileyerek sivilceye yatkınlığı artırabilir.

Aynı zamanda inek sütünde IGF-1 denilen maddenin üretimini tetikleyen amino asitler bulunuyor. Karaciğerin ürettiği bu madde de sivilce gelişiminde rol oynuyor.

En Çok Sivilce Yapan 6 Yiyecek

Fast Food

Yağ, işlenmiş karbonhidrat ve fast food yiyecekler sivilcenin en büyük dostları. Hamburgerler, nagıtlar, sosisli sandviçler, patates kızartmaları ve tüm bunlar kulağa lezzetli gelse de ciddi ölçüde sivilceyi tetikliyor.

Bu konuda 5000’in üzerinde Çinli ergen ve genç yetişkin ile araştırma yapılırken, yüksek yağlı yiyecek tüketenlerde sivilcelerin yüzde 43 daha çok çıktığı görüldü. Düzenli fast food yemek ise sivilceleri yüzde 17 artırıyor.

Türkiye’de yapılan bir çalışmada ise 13-18 yaş arası 2300 erkek kullanıldı ve bunlar devamlı hamburger ya da sosis-sucuk yiyordu. Bu kişilerde sivilceye yatkınlığın yüzde 24 daha fazla olduğu görüldü.

Omega-6 Yağı İçeren Besinler

Yüksek oranda Omega-6 yağ asidi içeren yiyeceklerin iltihap ve akneye yol açabileceğini gösteren bazı araştırmalar mevcut. Özellikle mısır ve soya yağı buna sebep olurken, her iki yağ türünde de bolca Omega-6 asitleri bulunuyor.

Omega-6 ve Omega-3 yağ asitleri vücudu iltihaplara daha duyarlı hâle getirirken, bu da ortaya sivilcelenme riskini çıkarıyor. Dolayısıyla Omega-6 yağları da sivilce yapan yiyecekler arasında yer alıyor.

En Çok Sivilce Yapan 6 Yiyecek

Çikolata

1920’lerden beri çikolatanın sivilce yapan besinler arasında olduğu söyleniyordu fakat şimdiye kadar ciddi araştırmalar yapılmamıştı. Son bir araştırmaya göre sivilce yatkınlığı olan erkeklerin yüksek oranda siyah çikolata tükettiği görülüyor.

Yine yapılan yeni araştırmaların pek çoğu çikolata ve sivilce arasında ilişki kuruyor.

Whey Protein Tozu – Peynir Altı Suyu

Whey proteinler sporcular ya da vücut geliştirenler tarafından sıklıkla kullanılıyor ve içinde bolca amino asit yer alıyor. Bu amino asitler cilt hücrelerinin büyümesini ve hızlıca bölünmesini sağlarken, bu da ortaya sivilceleri çıkarıyor.

Whey proteinde yer alan amino asitler aynı zamanda vücudu da tetikliyor ve daha çok insülin salgılanmasına yol açıyor. İnsülinin de sivilcelere yol açtığını zaten söylemiştik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu