1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem
Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem

A+A-

Sivilce, dünyadaki en yaygın cilt sorunlarından biridir ve insanların yaşamlarının bir noktasında % 85'ini etkiler. Geleneksel sivilce tedavileri pahalı olabilir ve genellikle kuruluk, kızarıklık ve tahriş gibi istenmeyen yan etkilere sahiptir. Bu durum, birçok insanı sivilceyi evde doğal olarak nasıl tedavi edeceğini araştırmaya teşvik eder. İnternet öneriler ile dolu, ancak doğal tedaviler gerçekten işe yarıyor mu?

Bu makalede, bilim tarafından desteklenen sivilce için en iyi 4 ev yöntemini ele aldık…

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem

Sivilce Neden Olur?

Ciltteki gözenekler yağ ve ölü cilt hücreleriyle tıkandığında sivilce oluşur. Her gözenek, sebum denilen yağlı bir madde üreten bir yağ bezine bağlıdır. Ekstra sebum, Propionibacterium acnes olarak bilinen bir bakteri üremesine neden olarak gözenekleri tıkayabilir. Beyaz kan hücreleriniz P. aknesine saldırır ve cilt iltihabına ve sivilceye yol açar. Bazı akne vakaları diğerlerinden daha şiddetlidir, ancak yaygın semptomlar beyaz başlıklı, siyah başlıklı ve iltihaplı sivilcelerdir. Genetik, beslenme, stres, hormon değişiklikleri ve enfeksiyonlar gibi sivilcelerin gelişmesine birçok faktör katkıda bulunur.

Aşağıda denemek isteyebileceğiniz sivilce için en iyi 4 doğal ev çözümü bulunmaktadır.

Sivilce İçin En Etkili Yöntemler

1- Elma Sirkesi Uygulayın

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem

Elma sirkesi, preslenmiş elmanın fermente edilmesiyle elde edilir. Diğer sirkeler gibi, birçok bakteri ve virüs türüyle savaşabilme kabiliyeti vardır. Elma sirkesi, P. acnes'i öldürdüğü gösterilen çeşitli organik asitler içerir. Özellikle içeriğindeki süksinik asidin, skar oluşumunu önleyebilecek P. acnes'in neden olduğu iltihabı baskıladığı görülmüştür. Ayrıca, laktik asidin sivilce izlerinin görünümünü iyileştirdiği gösterilmiştir. Dahası, elma sirkesi ilk etapta akneye neden olan fazla yağın kurumasına yardımcı olabilir.

Uygulama

 • 1 miktar elma sirkesi ve 3 katı suyu karıştırın. (hassas ciltler için daha fazla su kullanın).
 • Cildi temizlendikten sonra, karışımı bir pamuk top kullanarak cilde nazikçe uygulayın.
 • 5-20 saniye bekletin, suyla durulayın ve kurulayın.
 • Bu işlemi gerektiği şekilde günde 1-2 kez tekrarlayın.

[bilgikutusu text="Cildinize elma sirkesi uygulamasının yanmalara ve tahrişe neden olabileceğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle daima küçük miktarlarda kullanılmalı ve suyla seyreltilmelidir." tur="info"]

2- Çinko Takviyesi Alın

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem

Çinko, hücre büyümesi, hormon üretimi, metabolizma e bağışıklık fonksiyonu için önemli olan temel bir besindir. Aynı zamanda sivilce için en çok çalışılan doğal tedavilerden biridir. Araştırmalar aknesi olan kişilerin kanlarında olmayanlara oranla daha düşük çinko seviyesine sahip olduklarını göstermektedir. Çeşitli çalışmalar, çinko almanın aknenin azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada 48 sivilce hastasına günde üç kez oral çinko takviyesi yapıldı. Sekiz hafta sonra 38 hastada aknenin % 80-100 arası azalma yaşadığı görülmüştür. Sivilce için en uygun çinko dozu belirlenememiştir, ancak birkaç çalışma günde 30-45 mg elementer çinko kullanarak aknede önemli bir azalma olduğunu göstermiştir.

Elementel çinko, bileşikte mevcut olan çinko miktarını belirtir. Çinko birçok formda mevcuttur ve her biri farklı miktarda elementel çinko içerir. Çinko oksit, % 80 ile en yüksek miktarda elental çinko içerir. Önerilen güvenli çinko üst limiti günde 40 mg'dır, bu nedenle bir tıp doktorunun gözetimi altında olmadıkça bu miktarı aşmamak önemlidir. Çok fazla çinko alınması, mide ağrısı ve bağırsak tahrişi dâhil, bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Cilde çinko uygulamanın herhangi bir etkisi yoktur. Bunun nedeni çinkonun cilt yoluyla etkili bir şekilde emilmemesi olabilir.

3- Bal ve Tarçın Maskesi

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem

Hem bal hem de tarçın, mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. Çalışmalar, cilde antioksidanların uygulanmasının aknenin azaltılmasında benzoil peroksit ve retinoidlerden daha etkili olduğunu bulmuştur. Bunlar, anti bakteriyel özelliklere sahip cilt için iki yaygın akne ilacıdır. Bu spesifik antioksidanlar bal veya tarçında bulunmaz, ancak diğer antioksidanların benzer bir etkiye sahip olma olasılığı vardır. Bal ve tarçın aynı zamanda akneleri tetikleyen iki faktör olan bakterilerle savaşma ve enflamasyonu azaltma yeteneğine de sahiptir. Bal ve tarçının iltihap önleyici, antioksidan ve anti bakteriyel özellikleri akneye eğilimli cilde faydalı olabilirken, akneyi tedavi etme konusunda herhangi bir çalışma yoktur.

 Bal ve Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır?

 • 2 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını bir hamur haline getirin.
 • Cildinizi temizlendikten sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.
 • Maskeyi tamamen durulayın ve yüzünüzü kurulayın.

4- Çay Ağacı Yağı Tedavisi

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İçin En Etkili 4 Yöntem

Çay ağacı yağı, Avustralya'ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia'nın yapraklarından elde edilen uçucu bir yağdır. Bakterilerle savaşma ve cilt iltihabını azaltma kabiliyeti ile bilinmektedir. Dahası, çeşitli araştırmalar cilde % 5 çay ağacı yağı uygulanmasının akneyi etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir. % 5 benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında,% 5 çay ağacı yağı bu kadar hızlı davranmamış olabilir, ancak üç aylık kullanımdan sonra sivilceyi önemli ölçüde iyileştirmiştir. Ayrıca, benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında kuruluk, tahriş ve yanma gibi daha az olumsuz etki ile sonuçlanmıştır. Çay ağacı yağı çok kuvvetlidir, bu nedenle cildinize uygulamadan önce daima seyreltin.

Uygulama

 • 1 ölçü çay ağacı yağını 9 ölçü suyla karıştırın.
 • Pamuklu bir bezi karışıma batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın.
 • Ardından isterseniz nemlendirici uygulayın.
 • Bu işlemi gerektiği şekilde günde 1-2 kez tekrarlayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.