Dizi Fragmanları

Şimdi Anladın mı Yeğen? Ezel’de Ramiz Dayı’nın 2011’de Yediği Yemek Bugün Ne Kadar Tutuyor?

Türk televizyonlarının kült dizisi Ezel’de merhum Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı Ramiz Dayı dizi kadar ünlenmiş bir karakter olarak hayatımıza girmişti. Hem Kurtiz’in efsane oyunculuğu hem de senaryodaki muhteşem örgüyle örtüşen diyaloglar Ramiz Dayı’yı diziden ayrı bir karakter olarak filme bile dönüştürmüştü. 2011 yılında Ramiz Dayı’nın yediği yemek iste yeniden gündem oldu. Bakalım bugün o hesap ne kadar tutuyor?

Ezel, 2009-2011 yıllarında TV’de yayınlanan ve kurgusuyla Türk dizi tarihinde dikkat çeken bir dizi olmuştur. Halen daha birçok repliği hayatımızda yer eden dizinin en önemli karakterlerinden Ramiz Dayı ise diziden bağımsızlığını ilan etmişti.

Ramiz Dayı replikleri hem racon hem de hayat dersi niteliğinde olurken, Ramiz’in gençliğini canlandıran Ufuk Bayraktar, “Dayı: Bir Adamın Hikayesi” filminde hikayenin öncesini anlatmıştı.

Ramiz Dayı’nın ilk sahneye çıktığı dönemlerde en can alıcı sahnelerinden biri olan Kerpeten Ali ile ilk diyaloğu “Yemeği Ben Yedim Hesabı Sen Ödeyeceksin Kardeş” kısmını buradan izleyebilirsiniz. Sonra birlikte Ali’nin hesabını birlikte keselim.

TikTok fenomeni Mert Genco yine muhteşem bir hesapla karşımızda: Ramiz Dayı’nın Kerpeten Ali’ye maddi olarak ödettiği hesap 12 yıl sonra ne kadar tutuyor?

Dayı’nın 2011’deki adisyonunda mercimek çorbasına 5 TL, salataya 5 TL, şakşukaya 5 TL ve suya 2 TL yazılıyor. Toplamda 16 TL.

Dizideki sahneden yolan çıkarak lokantanın yenilemiş haline ulaşarak yemeğe giden Genco Mert, bakalım ne kadar ödüyor?

12 yıl sonra Dayı’nın hesabı 280 lira tutuyor. Yaklaşık yüzde 1.650 oranında artış görülüyor.

Alım gücü bazında asgari ücret hesabı yapıldığındaysa 12 yılda değişen pek bir şey olmamış görünüyor.

O zaman mesele ne peki kardeş?

Kaynak: https://onedio.com/haber/simdi-anladin-mi-yegen-ezel-de-ramiz-dayi-nin-2011-de-yedigi-yemek-bugun-ne-kadar-tutuyor-1186589

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu