Sıla Kimdir? Sıla Gençoğlu Hayatı ve Şarkıları

NAVİGASYONSıla Gençoğlu HayatıSıla Gençoğlu KariyeriSıla ve Müzikte Başarıları Uzun süredir en beğenilen kadın pop sanatçıları arasında liste başında yer alan Sıla, yani tam adıyla Sıla Gençoğlu hayatı ile merak edilen ünlü isimler arasında yer almaktadır. Özel hayatından, zirveden inmemesini sağlayan başarılarına kadar her özelliğiyle dikkat çeken Sıla ve hayatı hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulacaksınız. Sıla Gençoğlu […]

06.11.2018 - 9:10
06.11.2018 - 3:40
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Uzun süredir en beğenilen kadın pop sanatçıları arasında liste başında yer alan Sıla, yani tam adıylaSıla Gençoğlu hayatı ile merak edilen ünlü isimler arasında yer almaktadır. Özel hayatından, zirveden inmemesini sağlayan başarılarına kadar her özelliğiyle dikkat çeken Sıla ve hayatı hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulacaksınız.

sıla hayatı

Sıla Gençoğlu Hayatı

Sahne adı olan Sıla olarak tanıdığımız Sıla Gençoğlu, 17 Haziran 1980 tarihinde Denizlli’de dünyaya gelmiş ve ilkokul öğrenimini yine Denizli’de tamamlamıştır. Sonrasında eğitimine İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ile devam eden güzel sanatçı, böylece ortaokul ve lise hayatını anneannesi ile birlikte İzmir’de geçirmiştir. Lise 2. sınıfta özel olarak şan dersi almaya başlayan şarkıcı 1998 senesine geldiğimizde üniversite eğitimi için İstanbul’a taşınma kararı almıştır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yaklaşık 1 sene eğitimine devam ettikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü ile eğitimine devam eden ve müziğe olan aşkının peşinden giden Sıla eğitim hayatı için bu okulda devam ederek caz vokal alanında çalışmalarına devam etmiştir.

sıla hayatı

Sıla Gençoğlu Kariyeri

Müziğe olan ilgisini lisede başladığı şan dersleri ile resmiyete dökmüş olan sanatçı, bu eğitimi sayesinde Afyon Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil ile birlikte bir caz orkestrası için solist olarak sahne aldı. Nukhet Ruacan ile birlikte ses eğitimlerine devam eden şarkıcı, aynı seneler içerisinde başarılı bir müzisyen olarak tanıdığımız Efe Bahadır ile tanıştı.

Caz vokal olarak eğitimine devam ettiği üniversite yıllarından sonra 2000 senesinde Kenan Doğulu ile tanışarak birlikte çalışma fırsatı yakalayan sıla Moda Deniz Kulübü, Galatasaraylılar Lokali gibi oldukça seçkin mekanlarda sahne alarak ve bu mekanlarda Efe Bahadır tarafından düzenlenen Fransızca, İngilizce ve Türkçe şarkıları seslendirerek kendine ait sadık bir dinleyici kitlesi oluşturdu.

Kendi adını taşıyan ilk albüm çalışmasını 2007 senesinde piyasaya sunan ve böylece Sony BMG etiketi ile çalışmaya başlayanşarkısı Sıla, yazdığı şarkılar ve besteler sayesinde de Ferhat Göçer, Emel Müftüoğlu gibi ünlü isimler tarafından sahneye taşınmış oldu. Albümünün çıkışını hızlandıran bir diğer etmen de Sezen Aksu ile birlikte Sıla dizisi için yaptığı besteler olmuştur.

Sıla ve Müzikte Başarıları

2013 senesi Ekim ayında 5. albümünün hazırlıklarına başlayan Sıla, bir sonraki ay içerisinde şarkı kayıtlarına başlamasıyla birlikte 2014 senesi Şubat ayında Yeni Ay isimli iki disklik albümünü piyasaya çıkardı. Sanatçı, bir hafta içinde 70 bin satışla D&R Çok Satan Albümler Listesi’nde 1 numara olmayı başardı. Sene bittiğindeyse 158 binden fazla kopyanın satılmasıyla iTunes Store Türkiye için en uzun süre zirvede kalan albüm yapılmış oldu. Aynı albüm Kral Türkiye Müzik Ödülleri’nde En İyi Albüm ve Sıla ise Radyolarda Şarkıları En Çok Çalınan Sanatçı ve En İyi Kadın Sanatçı ödüllerini almaya hak kazanmış oldu.

sıla hayatı

700 bin liralık rekor bir ücret karşılığında 2015 senesinde Özcan Deniz ile birlikte Coca Cola reklamlarında boy gösterenSıla Gençoğlu reklam nedeniyle olumsuz eleştirilere maruz kala da aynı sene Ziynet Sali ve Güliz Ayla için yaptığı bestelerle yine olumlu şekilde konuşulmayı başardı. 2015 sonunda GQ Dergisi tarafından Yılın Kadını unvanı verilen Sıla, 2016’da yeni ve 6. albümünü hazırlayarak yine ülkede zirveye oturdu.

Şarkılarında sıklıkla kullandığı Arapça ve Osmanlıca kelimeler ve retro poptan arabeske kadar geniş bir ağ içerisinde yer alan tınılar kullanmasıyla dikkat çekenSıla albümlerikadar özel hayatıyla da konuşuldu.

2017 senesinde birlikte olduğu oyuncuAhmet Kuralile birlikte sık sık magazin gündeminde adı geçen Sıla, bir süre ayrılık yaşadığı Kural ile birlikte sonradan yine bir araya gelmesinin ardından sosyal medyada büyük bir yankı uyandırarak gördüğünü iddia ettiği şiddet nedeniyle hukuki sürece başvurdu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim