Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sık sık kolonya kullanmak orucu bozar mı? Koronavirüs mücadelesinde gerekli

Eklenme:
 Sık sık kolonya kullanmak orucu bozar mı? Koronavirüs mücadelesinde gerekli

Türkiye’de koronavirüs salgınının başladığı günden bu yana kolonya kullanımı büyük önem taşıyor. Ramazan ayının da salgın dönemine denk gelmesi ile birlikte koronavirüsten korunmak için sık sık kullanılan ve Avrupa’nın da Türklerin gizli silahı olarak gösterdiği kolonyanın orucu bozma ihtimali konuşulmaya başlandı. Peki kolonya orucu bozar mı?

On bir ayın sultanı ramazan bugün itibariyle başladı. Bu sene Türkiye’de ve dünyada etkili olmaya devam eden koronavirüs salgınının gölgesinde Müslüman alemi Ramazan ayını idrak ediyor. Bugüne kadar yaşadığımız Ramazan aylarında farklı olarak pide kuyrukları, teravih namazları ve toplu iftarlar ne yazık ki bu yıl yapılamayacak. Her ne kadar koronavirüs tedbirlerinin gölgesinde Ramazan ayı başlasa da vatandaşlar evlerinde ibadetlerini yerine getirmeye ve oruçlarını tutmaya da devam ediyor.

Kolonya oruç bozar mı?

Ancak vatandaşların kafasına takılan bir soru bu günlerde daha çok konuşulmaya başlandı. Koronavirüsten korunmak için sık sık kullandığımız ve Avrupa’nın da Türklerin gizli silahı olarak nitelediği kolonyanın orucu bozup bozmayacağı konuşuluyor. Peki kolonya orucu bozar mı? diyanet bu konuda ne diyor? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kolonya ya da parfüm kullanmak orucu bozmuyor. Büyük İslam alimi olan hocalar da aynı fikirde ve kolonyanın orucu bozmaya canlı söylüyor. Yani gönül rahatlığı ile Ramazan ayı boyunca da kolonya ve dezenfektan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Türklerin gizli silahı kolonya

Kolonya, Türkiye’de koronavirüs salgını başladığı günden bu yana kullanılıyor ve özellikle mikropları öldürme özelliği nedeniyle çok sık tercih ediliyor. Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesindeki başarısı Avrupa’nın da gündemine düşerken Fransız Haber Ajansı AFP, Mart ayında hazırladığı bir haberde kolonyaya yer vermişti. AFP haber ajansına kolonya konusundaki başlığı da oldukça dikkat çekiciydi. Haberin başlığında “Türklerin gizli silahı kolonya” ifadeleri kullanılmıştı.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
10 Haziran Çarşamba Günlük Burç Yorumları
10 06 2020 - 11:06
9 Haziran Günlük Burç Yorumları
9 06 2020 - 15:04
Kadir Gecesi’nde hangi dualar okunur? Kadir Suresi Türkçe meali ve okunuşu
18 05 2020 - 10:22
Çiçekçiler 10 Mayıs’ta açık olacak mı? Anneler Günü’nde çiçekçiler açık mı
9 05 2020 - 17:17
Anneler Günü hediyesi fikirleri 2020! Anneler Gününde ne hediye alınır?
3 05 2020 - 16:55
Gelinim Mutfakta fıstıklı revani tatlısı yapılışı
1 05 2020 - 14:07
Yorum Yap