Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sigortasız Çalışanlar Hizmet Tespit Davası Açabilir

Sigortasız olarak çalışıyorsanız ve çalıştığınız günlerin primleri ödenmiyorsa gerekli delilleri toplayarak hizmet tespit davası açabiliniyor.
Eklenme:
 Sigortasız Çalışanlar Hizmet Tespit Davası Açabilir

TÜİK’in verileri doğrultusunda 10 milyon civarı kayıt dışı çalışan olduğu ifade edilirken, bu durum primlerin ödenmediğini ortaya koyuyor. Sigortasız çalışmak hem emeklilik hayallerini suya düşürürken hem de hak kaybına sebep olabiliyor. Ancak primleriniz ödenmiyorsa ve sigortasız çalışıyorsanız bu durumun önüne bazı yöntemler sayesinde geçebilirsiniz. Peki nasıl?

Hizmet Tespit Davası

Sigortasız çalıştırılan kişiler bunu bildirmeleri halinde bazı kolaylıklara erişebilirken, işverenlere de oldukça yüklü idari para cezası kesilebiliyor. Primi ödenmeyen ancak buna rağmen çalışan işçiler ellerinde belgeleri bulunması halinde dava açabiliyorlar.

Son 5 senelik zaman dilimi içerisinde sigortasız çalıştıklarını kanıtlayan kişiler farklı deliller sayesinde rahata kavuşabiliyorlar. Eğerki sigortasız çalışıyorsanız ve elinizde işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, ticaret odası kayıtları, tanık, bilirkişi, vergi mükellefiyet kayıtları, esnaf sicil kaydı, ücret bordroları bulunuyorsa hizmet tespit davası açmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ayrıca sigortasız çalışan kişinin hayatını kaybetmesi halinde hak sahibi olan kişilerde bu davayı açabiliyor.

Öte yandan eksik priminizin bulunması halinde askerlik ve doğum borçlanması sayesinde prim gün sayısı tamamlanabiliyor. Sigorta girişi yapmadan askere gidildiğinde işe giriş tarihi öne çekilebilirken, doğumda ise çocuk sahibi olmadan sigorta bulunuyorsa 6 seneye kadar erken emeklilik şansı elde edebiliyorsunuz.

Staj yapılan sürelerde emeklilik günleri için sayılabilirken, doktora veya tıpta uzmanlıkla alakalı eğitim alındığındaysa borçlanma yapılabiliyor. Memurların ücretsiz olarak kullandıkları izin günleri de daha sonrasında borçlanma yapılarak emeklilik hizmetine dönüştürülebiliyor.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Buşon ücreti nedir? Buşon ücreti nerede ödenir?
23 07 2020 - 10:34
Volkan Uzun kimdir? Köpeğe tecavüz iddiaları sosyal medyayı ayağa kaldırdı
23 07 2020 - 09:03
Nurseli Aksoy vurulma anı! Ünlü TikTok fenomeni neden vuruldu?
21 07 2020 - 10:46
Pınar Gültekin kimdir? Pınar Gültekin bulundu mu?
21 07 2020 - 10:24
Tuma Çelik kimdir? Tecavüz skandalı ile gündeme gelen vekil ihraç edildi
20 07 2020 - 17:19
Netflix Türkiye’den çekilecek mi? AK Partili Mahir Ünal net yanıt verdi
20 07 2020 - 14:47
Yorum Yap