Nedir?

Sigorta Çeşitleri Nelerdir

Sigorta Çeşitleri

Gerek zorunlu gerekse de sadece kendi isteğimizle yapabileceğimiz birçok kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bu sigortalar şahsi finans durumlarımıza göre hem bankalar hem de özel sigorta şirketleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Var olan bu sigorta çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)

Zorunlu deprem sigortası adından da anlaşılacağı üzere özellikle kredi kullanılarak ev alımlarında yapılması zorunlu tutulan bir sigortadır. Bu sigorta, meydana gelebilecek bir deprem sonucunda hasara uğrayan evleri güvence altına almak amacı ile yapılmaktadır. Geçmişinden bu güne çok sık deprem gören ülkemiz için de böyle bir sigortanın varlığı pek hafife alınacak bir durum değildir.

Konut Sigortası

Bu sigorta çeşidi de, deprem haricindeki diğer doğal afetler ile hırsızlık gibi mağduriyetlerin yol açacağı zararları gidermek adına yapılmaktadır. Özellikle yangın, sel, yıldırım düşmesi gibi oluşumu çok ta uzak ihtimal olmayan doğa olayları için son derece koruyucu bir sigortadır. Bu sigorta da yine konut kredisi kullanımında bankalar tarafından özellikle istenmektedir.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası, sigorta sahibinin süreç içerisinde hayatını kaybetmesi ya da kalıcı bir sakatlık yaşaması durumunda ailesine nakdi yardım yapılmasını sağlayan bir sigortadır. Kişinin ölümü halinde bu nakdi bedel ailesine ödenmekle birlikte sakatlık durumunda şahsın tedavi masrafları için kullanabilmek adına kendisine verilebilmektedir. Eğer bir borç üzerine bu sigorta yapılmış ise geride kalanlar için ekonomik bir külfet oluşmaması için yine önemli bir sigorta haline dönüşmektedir. Bu nedenle kredi kullanımlarında bankalar bu sigortayı özellikle istemektedir.

Trafik Sigortası

Özel araç alımlarında zorunlu olarak yapılan, bir diğer şekli de istek üzerine yapılan (KASKO) sigortadır. Bu sigorta trafik kazaları sonucunda hasarın karşılanabilmesi adına yapılmaktadır.

 Özel Sağlık Sigortası

Kişilerin özel istek üzerine hayatlarında yaşayabilecekleri kazalar sonucunda kazanım sağlamaları amacıyla yapılan, bazen de sadece belirli uzuvlar için yapılabilen bir sigorta şeklidir.

Seyahat Sigortası

Özellikle seyahat şirketlerinin yaptığı ve seyahat esnasında yaşanılabilecek kazalar için yapılan sigorta şeklidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

BES’e katılarak var geleceğinizi güvence altına alırsınız. Bireysel Emeklilik Sistemi, var olan emeklilik kazancınıza ek bir kazanç daha ekleyerek refah bir emeklilik hayatı geçirmenizi sağlar.

Yıllık Hayat Sigortası

Hayat sigortası, yaşam kaybı riskine karşı kişini ailesini maddi olarak güvence altına alır. Yıllık hayat sigortası yaptırmak geride kalan en değerli varlığınız olan ailenizin yaşam standartının devam etmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu