1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Siğil Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Siğil Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siğil Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A+A-

“Siğil”, insan bedeninin herhangi bir bölgesinde kaba doku parçası olan ufak bir büyümedir. Katı bir yapısı olan siğil kabarcık şeklinde ya da küçük karnabahar biçiminde görünebilir.

Siğil, insan papilloma virüsü kısaca (HPV) familyasının virüslerinin sebep olduğu ufak cilt enfeksiyonlarıdır. Bu doku büyümeleri  herkeste görülebilir. Ancak bazı kişilerde, diğer insanlara nazaran siğil virüsü daha yatkın bir şekilde görülür. Bu bireyler;

 • Çocuk ve genç kişiler,
 • Tırnaklarını yiyenler,
 • Bağışıklık sistemi ( immun sistem) zayıflamış olan kişilerde görülmektedir. ( Bağışıklık sistemi ile ilgili detaylı bilgiye "Bağışıklık sistemi nedir?" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz)

Siğil Çeşitleri

“Siğil”, olağan durumlar içerisinde ağrıya yol açmayan küçük dokusal büyümelerdir. Bazı durumlarda siğiller cinsel yollardan kaynaklı olarak bulaşır ve de bu siğiller genital bölgede görülür. Fakat çok sayıdaki siğil çeşitleri parmakları, elleri ve de ayakları etkiler.  Günümüzde görülen 6 adet siğil türü bulunmaktadır.

 1. Genel Siğiller: Bu siğiller çoğunlukla ellerde görülür.
 2. Düz Siğiller: Çoğunlukla yüz, uyluk ya da kollarda görülür.
 3. Genital Siğiller: Genital alanda, kasık bölgedesin de ve kalçalarda görülür.
 4. Filiform Siğiller: Ağız ya da burun çevresinde, bazı durumlarda ise boyun ya da çene üzerinde görülür.
 5. Plantar (ayak) Siğiller: Bu siğil türü ayakların diplerinde görülür.
 6. Subungual - Periungual Siğiller: Bu siğiller el ile ayak tırnaklarının alt kısmında ya da çevresinde görülmektedir.

Siğil Neden çıkar?

 1. Siğil, cilt dokusu üzerinde ufak tefek bir büyüme olup, görüntüsü kabarık ya da ufak bir karnabahar biçiminde görünebilir.
 2. Siğilin üzerinde yer alan siyah noktalar ise, kanamalara yol açabilen ufak kan damarlarıdır.
 1. Bazı kişiler siğillere diğer kişilerden daha fazla yatkınlık ve duyarlılık göstermektedir. Bazı insanlarda ise siğile hiç rastlanmaz. Uzmanlar siğillerin nasıl ve ne şekilde oluştuğu hususunda; bazı bireylerin bağışıklık sistemlerinin siğillere sebep olan virüsleri vücut içerisine alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ifade etmektedir.
 2. Siğile yol açan virüsler, bireyden bireye yakın fiziksel temas yoluyla geçmektedir. Virüslerin, herhangi, bir şekilde hasar görmüş ya da kesilmiş olan cilt dokusu ile temasa girdikleri zaman siğil oluşturma olasılığı çok yüksektir. Küçük bir biçimde kaşıma ya da ısırma durumunda tırnaklarda ve elde siğil meydana gelebilir. Benzer biçimde, tıraştan kaynaklanmakta olan kesikler ile lekeler enfeksiyona sebep olabilmektedir.

Siğil Tedavisi

 1. Genellikle çoğu siğile herhangi bir şekilde tıbbi tedavi uygulamayıp 1-5 yıl içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat büyük ve çok sayıdaki siğillere ya da hassas bölgelerde yer alan siğillere tedavi uygulanmaktadır.
 2. Siğil tedavisinde salisilik asit haricinde kanal bandı, kriyoterapi (soğuk terapi), cerrahi lazer uygulaması, elektrokoter, fotodinamik terapi haricinde kimyasal işlemler de siğil tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Bir siğilin dış bakıdan görünümü vücut üzerinde bulunduğu yere ve de cilt dokusunun kalınlığına göre değişmektedir.

Siğilden Korunma Yolları

 1. Özel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamaya ve başkalarının özel eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.
 2. Cildinizi doğru şekilde nemlendirmeye özen gösterin.
 3. Siğil olduğunu gördüğünüz bireylerle temas halinde vakit kaybetmeden ellerinizi yıkayıp, uygun şekilde dezenfeksiyonunu gerçekleştirin.
 4. Bağışıklık sisteminizi korumaya özen gösterin.
 5. Asla yalın ayak bir şekilde sokaklarda yürümeyin.
 6. Umumi tuvaletlerde kişisel hijyeninize dikkat edin.
 7. Tırnak ve tırnak eti yemekten vazgeçin.
 8. Özellikle ortak kullanım alanlarında havuzlarda, spor salonlarında ve duşlarda terlik vb ürünler kullanmayı ihmal etmeyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.