1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişiklikler
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişiklikler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşanan Değişiklikler

A+A-

En yaygın zararlı alışkanlıkların başında gelen sigara kullanımı insan sağlığına da en zararlı maddelerin başında gelmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan değişiklikler gün ve gün sağlığınızın olumlu şekilde ilerlemesiyle kendini gösterirken, bu konuda bilgi edinmek sigarayı bırakmak isteyen ancak başarılı olamayanlar için de farklı bir motivasyon oluşturmaktadır. Siz de sigarayı bıraktıktan sonraki sürecin detaylarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigara zararları etkilerini bir anda gösterse de ölümcül olması için belli bir dozda ve belli bir süre boyunca tüketilmesi gerekir. Aynı şekilde bu zamanla biriken zararlı maddelerin vücuttan atılımı da ani bir şekilde olmamakta, bir sürece yayılmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra meydana gelen değişimleri tıpkı bir günce gibi şu şekilde özetleyebiliriz:

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk Yarım Saat

Sigarayı ne kadar erken bırakabilirsek, geri dönüşü o derece faydalı ve hızlı gerçekleşmektedir. Sigarayı bıraktığınız ilk yarım saat içerisinde dahi etkiler kendini göstermeye başlar. Öncelikle kan basıncı dengelenir ve nabız ideal seviyeye yaklaşır. Boşaltım ve dolaşım sistemleri daha hızlı şekilde çalışmaya başlarken kandaki pıhtılaşmalar da azalacaktır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 9 Saat

Sigarayı bıraktıktan sonra değişimler 9 saatin geçmesiyle birlikte kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlar. Kalp krizi riski yarı yarıya azalan kişi, artık daha rahat nefes alıp verdiğinden toksik madde atılımı da hızlanmıştır.

Toksin Atılımının Vücut Sağlığı İçin Önemi yazımızda bu konuya dair detayları bulabilirsiniz.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 24 Saat

Vücudumuzda birikmiş olan karbonmonoksit atılımı sigaranın bırakıldığı 15. saat itibariyle hız kazanırken, tam bir günün geçmesinin ardından neredeyse tamamen son bulur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 48 Saat

Sigara tüketiminin en belirgin yan etkisi olan nikotin birikmesi, sigara bıraktıktan sonra 48 saatin geçmesiyle birlikte önemli ölçüde düşer. Sigaranın düzenli tüketilmesinin yol açtığı koku ve tat gibi duyulardaki kayıplar yavaş yavaş yerine gelmeye başlar ve kişiler yediklerini koku ve tadını daha belirgin şekilde hissetmeye başlar.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 72 Saat

Nefes borusu ve yutak gibi solunum yollarının temizlenmiş olmasıyla birlikte artık sigarayı bırakan kişi için nefes alıp vermek çok daha kolay bir hal kazanmıştır. Haliyle kişinin enerji ve verimi de yükselmiştir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 3-12 Hafta

Dolaşımda meydana gelen belirgin değişimlere ek olarak solunum sistemindeki iltihaplarda iyileşme kaydedilmiştir. Kişi gündelik aktivitelerinde çok daha rahat hissetmekte, sigarayı bıraktıktan sonra balgam ve öksürük şikayetleri azalmaya başlamıştır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk 3-9 Ay

Artık uzun vade kazanmış olan bırakma evresi, seste dahi değişimlere yol açmaya başlamıştır. Hışırtılı ses çıkararak nefes alan kişilerin bu şikayeti büyük ölçüde geçmiş, hatta akciğerler, kapasitesi %20 oranında artış kazanarak çok daha verimli çalışmaya başlamıştır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İlk Yıl

Sigara kullanımına bağlı oluşan rahim, kalp, mesane ve yemek borusu sorunları ve kanser gibi ölümcül tablolar için risk oranı %50 civarında düşmüş, kişinin yaşam kalitesi tamamen değişmiştir.

Görüldüğü sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç olmamakla birlikte ne derece erken bırakılırsa tüketicinin hayatı o denli hızlı iyileşme ve uzama gösterecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.