1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Şifa Kaynağı: Kemik Suyu
Şifa Kaynağı: Kemik Suyu

Şifa Kaynağı: Kemik Suyu

A+A-

Kemik suyu, yapması her ne kadar zor olsa da tam bir şifa deposu.

İşte kemik suyunun faydalarından bazıları:

Eklemleri Korur

Omurgalı hayvanlarda bulunan kemik, deri, kıkırdak, bağ, tendon ve kemik iliği, dünyanın en iyi doğal kolajen kaynaklarından biridir. Yaşlandıkça, eklemlerimiz doğal olarak aşınma ve yıpranma yaşar ve daha az esnek hale geliriz.

Bu neden önemli? Yaşlandıkça, kıkırdak antikorlar tarafından saldırıya uğradıkça azalır (eklem kıkırdağının yaşa bağlı bozulması). Kemik suyu eridikçe, hayvan parçalarından gelen kolajen et suyunun içine sızar ve kıkırdak oluşumuna yardımcı olmak için kolayca emilebilir hale gelir.

Kemik suyunun en değerli bileşenlerinden biri jelâtindir. Jelâtin, sürtünme olmadan “kaymalarına” yardımcı olan kemikler arasında yumuşak bir yastık gibi hareket eder. Aynı zamanda güçlü kemikler oluşturmak ve korumak için gerekli yapı taşlarını da sağlar. Bu, yaşlanan derzlerin baskı altına alınmasına yardımcı olur ve yüksek kemik mineral yoğunluğunu destekler.

Penn Eyalet Üniversitesi'nde Atletizm için Beslenme ve Spor Beslenmesi Anabilim Dalı tarafından yapılan araştırmalar, 24 hafta boyunca kollajen takviye edilen sporcuların çoğunun, eklem rahatlığında önemli gelişmeler ve atletik performansı olumsuz yönde etkileyen faktörlerde azalma gösterdiğini ortaya koydu.

Şifa Kaynağı: Kemik Suyu

Sağlıklı Sindirimi Destekler

Araştırmalar, kemik suyunda bulunan jelâtinin bağırsak astarının kuvvetini geri kazanmakta ve gıda hassasiyetlerinde (buğday veya mandıra gibi) mücadelede yararlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bağırsakta probiyotiklerin (iyi bakteri) büyümesine yardımcı olur ve sindirim sisteminde sağlıklı iltihaplanma seviyelerini destekler. Klinik Gastroenteroloji Dergisi'nde yayınlanan bir rapor jelâtinin barsak sağlığını ve bütünlüğünü etkili bir şekilde desteklediğini buldu.

Kemik suyu vücut tarafından kolayca sindirilir ve diğer birçok yiyeceğin aksine, tamamen parçalanması zor olabilen sindirim sistemine yatıştırır. Ne de olsa, bir besin ancak besinlerini emme yöntemine sahipsek faydalı olur.

Araştırmalar, sindirim dengesizliği olan bireylerde, serum kollajen konsantrasyonlarının azaldığını ortaya çıkarmıştır. Kollajendeki amino asitler, kolonu ve tüm gastrointestinal yolu tutan dokuyu oluşturduğundan, kollajen ile takviye etmek, sağlıklı sindirim fonksiyonunu destekleyebilir.

Genç ve Sağlıklı bir Cilt Sağlar

Kolajen, cildin genç tonunu, dokusunu ve görünümünü korumaktan sorumlu olan elastin ve cildin içindeki diğer bileşiklerin oluşmasına yardımcı olur. Kolajen bütünlüğü, gözle görülebilir kırışıklık belirtilerini azaltmaya, şişkinliği azaltmaya ve diğer yaşlanma belirtilerine karşı savaşmaya yardımcı olarak akredite edilmiştir. Birçok çalışma, kollajen içeren gıdalar ve takviyeler tüketirken selülitte bir azalma olduğunu rapor eder, çünkü selülit, bağ dokusu eksikliği nedeniyle cildin sert tonunu kaybetmesine neden olur.

Kollajenin yaş koruyucu özelliklerini araştıran bir, plasebo kontrollü çalışma, sekiz hafta boyunca günde 35-55 yaş arası kadınlar arasında kullanılan 2,5-5 gram kollajen hidrolizatının sekiz hafta boyunca günde bir kez cilt elastikiyetini, cilt nemini, transepidermal su kaybını desteklediğini buldu (kuruluk ve cilt pürüzlülüğü). Sadece dört haftanın sonunda, kollajen kullananlar, cilt nemi ve cilt buharlaşması açısından plasebo kullananlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme gösterdi ayrıca, hiçbir yan etkisi olmadan, hızlandırılmış yaşlanma belirtilerinde gözle görülür azalmalar oldu.

Şifa Kaynağı: Kemik Suyu

Bağışıklık Sistemi Fonksiyonunu Destekler

Kemik suyunun en dikkat çekici faydalarından biri, yukarıda açıklandığı gibi vücut üzerinde bütünsel bir etkiye sahip olan ve sağlıklı bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekleyen bağırsak destekleyici yararlarıdır.

Sızdıran bağırsak sendromu, gıdalardan sindirilmeyen parçacıkların zayıflamış bağırsak astarındaki küçük açıklıklardan sızması ve bağışıklık sisteminin bunları algıladığı ve hiperaktif hale geldiği kan akışına girdiğinde oluşur. Bu, iltihabı arttırır ve her yerde işlev bozukluğuna yol açar. Bağışıklık sistemi, otoimmün benzeri bir tepkiye neden olan ve sağlıklı dokuya saldıran yüksek düzeyde antikorlar salgılar.

Kemik suyu, bağırsak sağlığını iyileştirmek için tüketmek ve bu nedenle bağışıklık sistemi fonksiyonunu ve sağlıklı iltihaplanma tepkisini desteklemek için tüketilen en faydalı gıdalardan biridir. Kolajen, jelatin ve amino asitler prolin, glutamin ve arginin, bu açıklıkları bağırsak astarında kapatmaya ve bağırsak bütünlüğünü desteklemeye yardımcı olur. Geleneksel olarak yapılan kemik et suyunun sağlıklı inflamatuar yanıtı ve normal bağışıklık sistemi fonksiyonunu desteklediğine inanılmaktadır. Kemik suyu ayrıca sağlıklı uykuyu bile teşvik edebilir, gün boyunca enerjiyi arttırabilir ve sağlıklı bir ruh halini destekleyebilir.

Detoksifikasyonu Artırır

Bugünün dünyasında, ortalama bir insan bir dizi çevresel toksin, böcek ilacı, yapay içerik ve her türlü kimyasal maddeye maruz kalmaktadır. İnsan vücudu ağır metallerden ve diğer toksik maruziyetlerden kendini detoksifikasyon yöntemine sahipken, çok fazla miktarda kimyasal maddeyle karşılaştığında yetişmek genellikle zordur. Kemik suyu, sindirim sisteminin atıkları dışarı atmasına yardımcı olduğu ve karaciğerin toksinleri yok etme kabiliyetini arttırdığı için güçlü bir detoksifikasyon ajanı olarak kabul edilir. Aynı zamanda doku bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur ve vücudun antioksidan kullanımını arttırır.

Kemik suyu, hem hücresel hem de karaciğer detoksifikasyonunu destekleyen potasyum ve glisin içerir. Kemik et suyunun detoksifikasyonunu artırma yöntemlerinden bazıları, sülfür (özellikle kemik suyuna sebzeler, sarımsak ve otlar eklediğinizde) ve oksidatif stresi azaltan bir faz II detoksifikasyon ajanı olan glutatyon sağlamaktır.

Glutatyon, yağda çözünen bileşiklerin, özellikle cıva ve kurşun gibi ağır metallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca çeşitli besin maddelerinin emiliminde, antioksidanların kullanımı ve karaciğer temizleme fonksiyonlarında yardımcı olur. Kemik suyu da ağır metalleri mineral alıcı alanlarına yapışmasını durdurarak toksinleri gidermek için etkili olan temel minerallerin alımını arttırır.

Şifa Kaynağı: Kemik Suyu

Sağlıklı Metabolizmaya Yardım ve Anabolizmi Teşvik Eder

Kemik suyu, daha fazla glutation elde etmek için harika bir yoldur. Çalışmalar, glutatyonun antioksidan savunma, besin metabolizması ve hücresel olayların düzenlenmesinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 2004 tarihli bir çalışma, glutatyonun rol ve yararlarının gen ifadelerinin düzenlenmesi, DNA ve protein sentezi, hücre çoğalması ve apoptozu, sinyal iletimi, sitokin üretimi ve immün yanıtları içerdiğini belirtir.

Kemik suyunda bulunan amino asitler, kas dokusunun oluşturulması ve onarılması, kemik mineral yoğunluğunun desteklenmesi, besin emiliminin ve sentezinin arttırılması, kas ve bağ dokusu sağlığının korunması dahil olmak üzere sayısız metabolik role sahiptir. Kollajen içinde bulunan glisin, glukozu kullanılabilir enerjiye dönüştürerek kas dokusunu oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca, vücudun antioksidan kullanımını artırarak, yaşlanma ile ilişkili kıkırdak, doku ve kas kaybını yavaşlatır. Çalışmalar, glisinin iskelet kası kaybını koruduğunu ve yaşa bağlı kas protein parçalanmasıyla ilişkili genlerin ifadesini durduğunu ortaya koymaktadır.

Glutamin, sağlıklı bir metabolizma için önemli olan başka bir amino asittir. Nitrojen de dahil olmak üzere besinleri hücrelerimize göndererek enerjimizi korumamıza yardımcı olur. Arginin ayrıca dolaşımın artmasına yardımcı olan ve vücuttaki hücrelere kan ve besin gönderen nitrik oksiti parçalama rolüne sahiptir. Kas ve doku bütünlüğünü iyileştirir ve normal yara iyileşmesini destekler.

Şifa Kaynağı: Kemik Suyu

Kolajen ve Jelâtin Karşılaştırması

Gerçek kolajen, stokun immün artırıcı özelliklerinin kaynağıdır. Muhtemelen bu katmanı kavurma kabındaki et suyunun üst kısmında görüp atmışsınızdır, ancak bir dahaki sefere atmadan önce tekrar düşünün. Bu, kemik suyunun birçok faydasını sağlayan önemli bir şeydir.

Kolajen, omurgalı hayvanların bağ dokularında bulunan proteindir. Kemik, kemik iliği, kıkırdak, tendon ve bağlarda bol miktarda bulunur. Kolajenin kemik iliğinden, kemikten vb. Parçalara ayrılması jelâtin üreten şeydir.

Jelâtin (kollajen yıkımı), antik Çin'de tıbbi bir tedavi olarak kullanılan ilk fonksiyonel gıdalardan biriydi. Francis Pottenger ve diğer dünya standartlarında araştırmalar jelâtinin yararlarını bulmuştur. Kolajen ve jelatinin faydaları aşağıdakileri içermektedir:

Jelâtin, gıda alerjileri ve hassasiyetleri olan insanların inek sütü ve glüten gibi yiyecekleri tolere etmelerine yardımcı olur.

Kolajen, sindirim sisteminin astarını korur ve yatıştırır ve IBS, Crohn, ülseratif kolit ve asit reflü semptomlarının iyileşmesinde yardımcı olabilir.

Jelâtin probiyotik dengesini ve büyümesini teşvik eder.

Kemik suyu, kollajeni arttırır, kırışıklıkların görünümünü azaltır ve selülitin azalmasını sağlar.

Jelatin proteinlerin parçalanmasına yardımcı olduğu ve bağırsak astarını yatıştırdığı için, sızdıran bağırsak sendromu ve buna eşlik eden otoimmün hastalıklar için faydalı olabilir.

Jelâtin, kemik yapıcı mineralleri kolayca emilebilir şekillerde sağlar, kemik kaybını önler ve eklem ağrısını azaltır.

İşte kemik et suyunda bulunan kolajenden başka inanılmaz bir fayda: Cildinizin harika görünmesini sağlayabilir! “Vücut Ekolojisi” nin yazarı olan Donna Gates'e göre, kemik suyu cildinize fayda sağlar çünkü onu esnekleştirir ve selüliti azaltabilir.

Selülitin bağ dokusu eksikliğinden geldiğini söyleyen yazar, “biri çok düzgün bir cilde sahipse, cildin bağ dokusunun yüksek olması sebebiyle”. Gates, kollajen bakımından zengin kemik çorbasının tüketilmesinin selüliti azaltabileceğini, cildinizi sıkılaştırabileceğini ve daha genç görünmesini sağladığını açıklar ve uzun kemik suyunun yararları listesine ekler.

Şifa Kaynağı: Kemik Suyu

Kemik Suyundaki Şifa Amino Asitleri

Kemik çorbalarında ki jelatin “koşullu” amino asitleri arginin, glisin, glutamin ve prolin içerir. Bu amino asitler ayrıca stokun iyileştirici özelliklerine de katkıda bulunur.

Koşullu amino asitler, bazı koşullar altında gerekli olan esansiyel olmayan amino asitler olarak sınıflandırılanlardır. Hasta veya stresli iseniz onları çok iyi üretemiyor olabilirsiniz.

Bahsedilen şartlı amino asitlerin faydaları nelerdir?

Arjinin:

 • Bağışıklık sistemi fonksiyonu ve yara iyileşmesi için gerekli
 • Büyüme hormonunun üretimi ve salımı için gerekli
 • Zarar görmüş karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur
 • Sperm üretimi için gerekli

Glisin:

 • Kas gibi protein dokusunun parçalanmasını önler
 • Safra tuzları ve glutatyon yapmak için kullanılır
 • Kimyasalların vücutlarını detoksifiye etmeye yardımcı olur ve antioksidan görevi görür
 • Uyku, hafıza ve performansı artıran bir nörotransmiterdir.

Proline:

 • Kıkırdak oluşumunu ve eklemlerin iyileşmesini sağlar
 • Selülit azaltır ve cildi daha esnek yapar
 • Sızdıran bağırsakları onarmaya yardımcı olur.

Glutamine:

 • Bağırsak astarını korur
 • İnce bağırsaktaki hücreler için metabolik yakıt sağlar
 • Metabolizmayı ve kas oluşumunu iyileştirir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.