Siber güvenlik uzmanlarından WhatsApp kullanıcılarına önemli uyarı: Sakın oltalama yöntemine kanmayın

Siber güvenlik uzmanlarından Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp üzerinden gelen mesajlar konusunda uyarı geldi. Dolandırıcılar artık WhatsApp üzerinden insanları tuzağa düşürüyor. Gelen mesajlardaki linklere tıklayanların bilgileri çalınıyor ve dolandırıcılık amacıyla kullanılıyor.

03.08.2019 - 14:47
03.08.2019 - 14:47
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca kişinin kullandığı WhatsApp uygulamasında son günlerde dolandırıcılık riski ortaya çıkmaya başladı. Siber güvenlik uzmanları Türkiye’de Whatsapp kullanan vatandaşları uyardı. Her gün yepyeni özellikleri ile kullanıcılara güzel bir mesajlaşma deneyimi yaşatan WhatsApp kötü niyetli kişiler tarafından ise dolandırıcılık amacıyla kullanılabiliyor.  Dolandırıcılar WhatsApp üzerinden gönderdikleri bir mesajla vatandaşları kandırmaya ve dolandırmaya başladı. Peki, WhatsApp’tan gelen o dolandırıcılık mesajının içeriği ne? Öyle durumlarda ne yapmak gerekir? İşte uzmanların önerileri…

Oltalama yöntemine kanmayın

Son dönemlerde insanları birçok duygularını istismar ederek dolandıran kötü niyetli kişiler şimdide WhatsApp uygulaması üzerinden oltalama adı verilen bir yöntemle insanları kandırıyor. Siber güvenlik uzmanları dolandırıcıların insanlara WhatsApp üzerinden cezbedici mesajlar gönderdiğini ancak mesajda bulunan linke tıklanması durumunda kullanıcı bilgilerinin kopyalanarak cihaza zararlı yazılımların yüklenebileceğini söyledi. WhatsApp uygulamasının kesinlikle kampanya yapmayacağını belirten uzmanlar, gelen yeniliklerin güncellemelerle kullanımı açılacağını, bu nedenle herhangi bir kampanya mesajına itibar edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Uzmanlar güncelleme adı altında WhatsApp’tan ulaşan mesajlara karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunurken vatandaşların gelen linklere kesinlikle tıklamaması gerektiğini ifade etti.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim