1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sezeryan doğum gerekli olduğu durumlar
Sezeryan doğum gerekli olduğu durumlar

Sezeryan doğum gerekli olduğu durumlar

A+A-

Sezaryen doğum gerekli olduğu durumlar

Sezaryen doğum günümüzde zorunlu olarak tercih edilebilen bir doğum yöntemi olarak bilinmektedir. Sezaryen doğum ile ilgili olarak ülkemizde son yıllarda bir takım düzenlemeler yapılmış ve keyfi sezaryen yaptırmanın önüne geçilmeye çalışılmıştır. Şimdi öncelikle sezaryen doğum nedir buna bir göz atalım.

Sezaryen annenin doğal yollarla doğum yapamadığı durumlarda vajinal doğumun mümkün olmadığı zaman bebeği anne karnından çıkarmak için uygulanması gereken cerrahi müdahale gerektiren yöntemin adıdır.

Bu yöntemin uygulanmasında bir takım riskler vardır. Anne ve bebek Sezaryen doğumda az da olsa risk altında kalabilmektedir. Hatta annenin ikinci doğumunda açılma gibi ciddi bir sorun teşkil edebilmektedir. Bu yüzden sezaryen doğum yerine vajinal doğum olabiliyorsa her zaman vajinal doğum tercih etmek gerekmektedir. Tabi olağan dışı durumların olması bu durumu değiştirmektedir.

Sezaryen Neden Yapılır

Anne ve bebeğin doğum esnasında sağlığını ve yaşamını tehlikeye atmamak için sezaryen doğum uygulanabilmektedir. Sezaryen doğum hangi durumlarda yapılır şimdi dilerseniz bunlara bir göz atalım.

-Doğum yapacak olan annede doğum öncesi yaşanan bir kanama varsa bu durumda bebeğin ve annenin yaşamı tehlikeye girmişse sezaryen doğum gerekli olabilmektedir.

-Eğer bebeğin oksijen almasında ciddi bir sıkıntı varsa ve oksijen alması sıkıntılı duruma girmişse bu durumda yine sezaryenla doğum gerekli olabilir,

-Annenin doğumundan önce placentaprevia teşhisi varsa yine aynı şekilde sezaryen doğumu gerekli olabilir.

-Bebeğin doğum yoluna istendiği ve beklenildiği gibi girmemişse ve bebek doğum yolunda ters bir vaziyette duruyorsa yine bunlar dahilindesezaryenlı doğum mümkün olabilir. Bunların dışında eğer ki hamileliğe bağlı olarak yüksek tansiyon varsa, bebeğin ve annenin sağlık durumu tehlike arz ediyorsa, bebek doğum yolunda istendiği gibi gibi durmuyor ve ters pozisyonda duruyorsa, bebeğin sağlığında bir tehlike varsa yani kalp atışlarında bir değişiklik varsa bu durumlar dahilinde yine sezaryenlı doğum mümkün olabilmektedir.

Sonuç olarak kısacası sezeyanla doğum acil durumlarda anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak üzere başvurulan bir doğum yöntemidir.

Bebeğin doğum sırasında omuz takılması gibi sorunlarla karşılaşması mümkünse yani aşırı kiloluysa yine sezaryen doğum bu durumda bir kurtarıcı olabilmektedir.

Eğer bebeğin anne karnındaki gelişmesinde yine bir problem varsa ve bebek anne karnında gelişemiyorsa yine aynı şekilde bu durumda da sezaryenlı doğum mümkün olmaktadır.

Tüm bunların dışında tamamen keyfi olarak yapılan sezaryen doğumların riski vardır, bu konuda bir takım yaptırımlar mevcuttur. Bu yüzden sezaryenlı doğum gerekmedikçe yaptırmamak hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak gerekmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.