Sezeryan Doğum Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

NAVİGASYONNormal Doğum Mu Sezaryen Doğum Mu Tercih Edilmelidir?Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?Sezeryan Doğum Ağrısı Neden Olur?Sezeryan Doğum Ağrısına Ne İyi Gelir? Yaşanan en büyük ve en heyecan verici olaylardan biri olan doğum, pek çok insanın hayali olan bir olaydır. 9 ay boyunca büyümeye devam eden bebeğin anne karnından ayrılışı da ayrı bir merak konusu […]

05.10.2018 - 23:54
06.10.2018 - 1:31
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Yaşanan en büyük ve en heyecan verici olaylardan biri olan doğum, pek çok insanın hayali olan bir olaydır. 9 ay boyunca büyümeye devam eden bebeğin anne karnından ayrılışı da ayrı bir merak konusu olmakta, sezaryen doğum seçeneği anne adayları için soru işaretleri yaratabilmektedir. Normal doğumun sezaryen karşısındaki iyi ve kötü yanları ilesezaryen doğum ağrısıgibi dezavantajlar hakkında bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

sezaryen sonrası ağrı

Normal Doğum Mu Sezaryen Doğum Mu Tercih Edilmelidir?

Aileler doğumun nasıl gerçekleşmesi gerektiği konusunda seçim yapmak durumunda olduklarını düşünseler de bu konuda bağımsız karar almak yerine uzman doktorun yönlendirmelerine ve görüşlerine göre hareket etmek gerekmektedir. İki doğum arasında hangisinin daha avantajlı olduğunu kesin bir şekilde belirtmek mümkün olmamakla birlikte bu karar kişiye özgü şekilde alınmaktadır.

Normal doğum mu sezaryen doğum mu?” sorusunun yanıtı doktorlar tarafından gebeliğin 37. haftasında yapılan rahim değerlendirmesine göre verilmektedir. Bebeğin ve annenin herhangi bir risk altında olmaması halinde annenin de rızasıyla birlikte genelde normal doğum seçilmektedir. Risk faktörleri varlığında bu risklerin ciddiyetine bağlı olarak sezaryen doğum düşünülür. Bu durumda gebelikte doktor seçimi konusu da ön plana çıkmaktadır.

sezaryen sonrası ağrı

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sezaryen doğum karar vermeden öncesinde bu doğum yönteminin detaylarının bilinmesi gerekir. Ancak mukayese yapabilmek adına bilinmesi gereken bir diğer konu olannormal doğumun avantajlarıise şu şekilde özetlenebilmektedir:

  1. Anne normal doğumda daha hızlı normal yaşama döner. Sezaryen doğum sonrası anne 2 gün hastanede kalır ve normal yaşama dönmesi 3 gün ila 1 hafta kadar sürer.
  2. Anne ve bebek arasında kurulan hormonal bağ normal doğumda daha sağlıklıdır. Sezaryen sonrası anne uyanma sürecine kadar bebeği emziremez.
  3. Normal doğumdaki doğum kasılmaları anne sütünü artırmakta ve emzirmeyi kolaylaştırmaktadır.
  4. Doğum anında bebeğin havasız kalması, kordon dolanması gibi yaşanması öngörülemeyen komplikasyonların riski normal doğumda daha fazladır. Sezaryen doğumun gerekli olduğu durumlar halinde doğum yöntemi direkt değiştirilir.
  5. Doğum sırasında vajinal yırtıklar meydana gelebilir.
  6. Normal doğum ilerleyen senelerde idrar tutamaya neden olabilir.
  7. Normal doğum esnasında sezaryenden en büyük ayrılma noktası olarak yoğun sancılar çekilir. Sezaryende doğum esnasında ağrı olmasa da farklı olarakdoğum sonrası ağrızorlayıcı olmaktadır.
  8. Doğum dikişleri bir hafta ila 10 gün arasında bir sürede iyileşmekte, bu süreçte oturmak zorlayıcı olabilmektedir.

sezaryen sonrası ağrı

Sezeryan Doğum Ağrısı Neden Olur?

Risk faktörlerini minimuma düşürmesi nedeniyle son dönemde daha da sık tercih edilensezaryen doğumbüyük bir dezavantaj olarak sonrasında annede ağrılara yol açabilir. Ameliyat sonrasındaki ilk 4 gün ağrılar en yoğun halinde olmakta, bu ağrıların nedeni dokularla birlikte bebeğe ulaşabilmek için kasların da kesilmesinden kaynaklanmaktadır. İşlem esnasında doktorun yaklaşımı, annenin ağrı eşiği de bu dezavantajın ne şiddetle yaşanacağında rol oynar.

Sezeryan Doğum Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sezaryen sonrası dikiş ağrısıiçin anneye yalnızca belden aşağı kısma etki eden ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Annenin dozajını kendisi manuel olarak ayarladığı ağrı kesiciler kullanmak da bir diğer yöntemdir. Yalnızca lokal olarak uygulanan bu ağrı kesicilerin avantajı, annenin sadece ağrı halinde ilaca başvurarak gereksiz ilaç kullanımından sakınmasıdır.

6 saat sonrasında ağrı giderek azalmaya başlar ancak normal hayata dönüşü kolaylaştırmak için ilaç takviyesine devam edilir. Ağrılar ayağa kalkmayla birlikte anlık artış gösterebilir ancak kalıcı değildir.

Sezaryen sonrası kalan dikiş izleri gibi durumlar içinAnne Estetiği: Nedir, Ne Zaman Yapılmalı? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim