Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
370,50
DOLAR
6,7789
EURO
7,4685
STERLİN
8,3311
BIST 100
105.453
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Nedir, Tedavi Edilir Mi?

Son Güncelleme:
 Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Nedir, Tedavi Edilir Mi?

Erektil disfonksiyon (veya iktidarsızlık), bir erkeğin cinsel aktiviteye izin veren bir ereksiyon elde edememesi veya muhafaza edememesidir. Erektil disfonksiyon bir hastalık değil, başka bir problemin semptomudur. Genellikle sorun fiziksel, psikolojik veya her ikisinin birleşimi nedeniyle oluşur.

Zaman zaman ereksiyon olma veya devam ettirmeme konusunda endişelenmeyin. Bu normaldir. Sebeplerin bazıları arasında çok fazla alkol alımı, kaygı ve yorgunluk vardır. Devam etmediği sürece, endişelenmek için hiçbir sebep yok. Bununla birlikte, sertleşme sorununuz devam ediyorsa, bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

iktidarsızlık söz konusu olduğunda tedaviler oral yolla verilen ilaçları (genellikle tabletler), danışma, vakumlu penil pompa cihazlarını, penis enjeksiyonları ve penil protez implantlarını içerir.

Erektil Disfonksiyon Nedenleri

Doktorlar erektil disfonksiyonun temel olarak kaygı veya depresyon gibi psikolojik faktörlerden kaynaklandığını düşünürlerdi. Aslında, erektil disfonksiyon vakalarının çoğu fiziksel hastalıktan kaynaklanmaktadır. Psikolojik problemler, kalıcı bir erektil disfonksiyon olgusunda sadece her on kişiden birine neden olmaktadır.

Fiziksel erektil disfonksiyon, aylar veya yıllar boyunca olur ve genellikle kademeli olarak fonksiyon kaybı olur. Ereksiyonlar gece boyunca veya sabah kendiliğinden meydana gelirse, sorun psikolojik olabilir.  Erektil disfonksiyon nedenleri şu şekildedir:

Fiziksel hastalık: Erektil disfonksiyon sıklıkla peniste kan akışını etkileyen durumlarla ilişkilidir: diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara içme, obezite, kalp hastalığı ve multipl skleroz gibi.

Psikolojik faktörler: Bir erkeğin cinsel dürtüsü veya performansı, işteki sorunlar, ilişki zorlukları veya maddi kaygılar gibi stresten etkilenebilir. Psikiyatrik durumlar ve düşük cinsel performans nedeniyle depresyona girmek veya endişeli hissetmek de erektil disfonksiyona neden olabilir.

Fiziksel hastalık ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonu: Ereksiyonun sürdürülmesiyle ilgili fiziksel sorunlar, erkeğin cinsel performans konusunda endişeli hissetmesine neden olabilir, bu da sorunu daha da kötüleştirir.

İlaçlar: Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, depresyon ve psikiyatrik bozuklukların ve prostat hastalığının tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar erektil disfonksiyon belirtilerine neden olabilir veya daha da kötüleşebilir.

Sertleşme Sorunu Teşhisi

Devam eden erektil disfonksiyonunuz varsa, bunu bir doktor ile tartışın. Zaman zaman erektil disfonksiyon normal olsa da, devam eden erektil disfonksiyon ciddi bir fiziksel hastalığın belirtisi olabilir.

Doktorunuz, tedavi gerektirebilecek altta yatan tıbbi neden olup olmadığını kontrol etmek için devam eden problemleri tam araştırabilir. Bu kalp ve kan damarı hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol içerebilir.

Testler penisinize giden kan akışının etkilenip etkilenmediğini belirleyebilir. Kan testleri ayrıca düşük testosteron gibi hormon sorunlarının erektil disfonksiyona neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Erektil disfonksiyonunuzun fiziksel veya psikolojik bir nedeni olup olmadığını öğrendikten sonra, doğru tedavi sürecini alabilirsiniz.

İktidarsızlık Tedavisi

Erektil disfonksiyon için birçok tedavi vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Reçeteli ilacınızı değiştirmek
 • Psikoterapi ve danışmanlık
 • Viagra gibi oral ilaçlar
 • Kan akışı oluşturmak için harici vakumlu penil pompa cihazları
 • Penise yapılan enjeksiyonlar
 • Penil protez implantları
 • Hormon tedavisi
 • Vasküler cerrahi

İlk yaklaşım, tanımlanmışsa, altta yatan nedeni tedavi etmektir. Altta yatan bir neden bulunmazsa, erektil işlevi doğrudan geri kazandırmak için başka tedaviler kullanılır.  Erektil fonksiyonun iyileştirilmesini edilmesini amaçlayan birçok tedavi vardır. Bunlar, şu şekilde gruplandırılabilir:

 • İnvazif olmayan tedaviler
 • Minimal invaziv tedaviler
 • Cerrahi tedaviler

Doktorlar genellikle tabletler gibi en az invaziv tedaviyle başlar. Bu işe yaramazsa, daha karmaşık enjeksiyon tedavileri veya cerrahi önerebilirler.

İnvaziv olmayan tedaviler şunları içerir:

 • Hastalık veya depresyon gibi altta yatan sebebi tedavi etmek
 • Oral ilaçlar
 • Danışmanlık
 • Vakumlu penis pompaları

İlaç tedavisi erektil disfonksiyonu olan erkeklerin yaklaşık yüzde 70’inde etkilidir. Bunlar PDE5 inhibitörleri olarak bilinir, normal cinsel erektil tepkisini artırarak, peniste belirli bir enzimi inhibe ederler.

Tabletler genellikle cinsel temastan en az bir saat önce alınmalıdır. Yağlı yemekler ve çok miktarda alkol, vücudun bu ilaçlardan bazılarını emmesine engel olabilir. Yan etkileri yüz kızarması, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve hazımsızlığı içerebilir.

Doktorunuz sizin için en iyi tedaviye karar vermenize yardımcı olacaktır. Oral ilaçlar bütün erkekler için uygun olmayabilir. Nitrat içeren kalp ilaçları alıyorsanız, erektil disfonksiyon ilaçları bu ilaçlarla etkileşime girebileceğinden doktorunuza danışın.

Danışmanlık ve psikoterapierektil disfonksiyonunuzun altında yatan nedenlerden biri psikolojik ise yardımcı olabilir. Danışmanlık, erektil disfonksiyonuna fiziksel faktörlerin neden olduğu halde cinsel güvenini kaybetmiş erkeklere de yarar sağlayabilir. Danışmanlık doktorunuz, bir psikolog veya bir psikiyatr tarafından sağlanabilir. Eşiniz de dahil olabilir.

Vakumlu penil pompalar gibi harici cihazlar erektil disfonksiyona yardımcı olabilir. Vakum cihazı, kan akışını sağlamak için penisin üzerine yerleştirilen bir pompadır. Normal bir ereksiyonu taklit ederek kanı penisin dokularına çeker.

Vakumlar her zaman başarılı değildir. Yan etkileri penis ağrısı, uyuşukluk, soğukluk ve boşalma zorluğunu içerebilir. Bu cihazların uygun şekilde uygulanması gerekir ve doktora danışıldıktan sonra kullanılır.

Minimal invaziv tedaviler şunları içerir:

 • Enjeksiyonlar
 • Testosteron replasman tedavisi (TRT)

Bazı ilaçlar penise enjekte edildiğinde kan akışını artırabilir. Bir penil enjeksiyonu beş ile 10 dakika içinde bir ereksiyon oluşturabilir ve ereksiyon bir saat kadar sürebilir.  Peniz enjeksiyonlarının nasıl düzgün bir şekilde kullanılacağı ve doktorunuzun uygulaması sırasında görmeniz gerekecektir.  Penis enjeksiyonlarının olası bir yan etkisi, priapizm olarak bilinen, saatlerce süren ağrılı bir ereksiyondur. Bu, ilaç dozu çok yüksekse oluşur. Ereksiyon dört saat veya daha uzun sürerse, penisiniz kalıcı olarak hasar görebilir. Bu durumda derhal tıbbi yardım alın.

Testosteron replasman tedavisi (TRT) sadece testosteron düzeyleri düşük olan erkekler için uygundur. Tedaviden önce, doktorunuzun düşük testosteronun nedenini araştırması gerekir.

Sertleşme Sorunu Cerrahi Tedavisi

Erektil disfonksiyon için cerrahi tedaviler şunlardır:

Penil protez implantı: Penise cerrahi olarak implante edilen protez tedavisidir. Penil protez implantları pahalıdır ve diğer tedaviler işe yaramadıysa, genellikle sadece son çare olarak kullanılır.

Vasküler cerrahi: Penise kan sağlayan damarları ve arterleri hedef alır. Bu büyük bir işlemdir ve nadiren kullanılır. Cerrahi, penis çevresindeki alanda travma nedeniyle damar hasarı olan erkeklere yardımcı olabilir.

Diyabet ve Erektil Disfonksiyon İlişkisi

Diyabetli erkeklerde, özellikle diyabet iyi kontrol edilmezse, erektil disfonksiyon riski daha yüksektir. Bunun nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır. Uzun vadede, diyabetinizin zayıf kontrolü sinirlerinize zarar verebilir ve dolaşımda penise giden kan akışını kontrol edebilir. Kan şekeri seviyelerinizi hedef aralıkta tutarsanız, bu sorunların ortaya çıkma olasılığı daha düşüktür.

‘Tezgah üstü’ veya internet üzerinden mevcut olan birçok ürün, erektil disfonksiyonu tedavi ettiğini iddia eder. Bu ürünler genellikle pahalıdır ve genellikle yan etkileri veya sonuçları için yeterince test edilmemiştir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan bu tip ilaçlar kullanmayın.

Referans: Andrologyaustralia, TAU

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23