Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sepsis Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sepsisi Tetikleyen Etkenler Ve Korunma Yolları

Son yıllarda görülme sıklığı artan ve antibiyotik direnci olan kişilerde ölümcül tehlike yaratabilen Sepsis nedir? Sepsisten korunma yolları nelerdir ve nasıl önlem almak gerekir? Sepsis hakkında merak edilen soruların yanıtı haberimizde…
Eklenme:
 Sepsis Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sepsisi Tetikleyen Etkenler Ve Korunma Yolları

Bağışıklık sistemi, enfeksiyon ile mücadelede vücut için önemli bir rol oynar. Yeterince güçlü olmayan bağışıklık sistemi nedeniyle doku ve organların zarar görmesi sonucunda da sepsis ortaya çıkar. Sepsis acil müdahale edilmesi gereken organ yetmezlikleri sonucu ölümlere yol açabilen bir rahatsızlıktır. Dünya genelinde her 3-4 saniyede bir kişi sepsis nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sepsis, çok sayıda enfeksiyon hastalığında ölümlerin nedeni olarak bilinmektedir.

Sepsisi Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Sepsis, enfeksiyonlu hastalıklar sonucu her an ortaya çıkabilen bir durumdur. Cinsiyet ya da yaş ayrımı gözetmez ve her gruptan hastada gelişebilir. Sepsis gelişmesine neden olan faktörler şu şekildedir;

 • 1 yaş altı çocuklarda ve ileri yaşta bağışıklık sisteminin yetersiz olması.
 • Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen travma, aşırı stres, ciddi yanıklar, ameliyatlar ve kemoterapiler.
 • Diyabet hastalığı, kanser, obezite gibi ilaç kullanımı olanlarda bağışıklık sisteminin bozulması.
 • Kişilerde kalp yetmezliği ya da karaciğer yetmezliği gibi kronik organ yetmezlikleri.
 • Hastanede yatmakta olan kişiler.
 • Beslenme yetersizliği olan hastalar.

Sepsisten Korunmanın Yolları

Uzmanlar Sepsisten korunmak için öncelikle enfeksiyonlardan korunmak gerektiğini vurguluyor. Özellikle bağışıklık sistemi güçlü olmaya ve organ yetmezliği sorunu bulunan hastaların yüksek risk grubunda olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu gruba dahil olan kişilerin mutlaka enfeksiyonlara karşı önlem alması gerektiğini söylüyor. Risk grubunda olan kişilerin hekim kontrolünde antiviral ve pnömokok aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Aşıların yapılması durumunda bu kişilerde enfeksiyon gelişse bile sepsise dönüşme riski en aza indiriliyor.

Ayrıca el yıkama alışkanlığı da sespisin önüne geçmek için en kolay yollardan biri. Enfeksiyonlu hastalıklarda erken tanıda büyük önem taşıyor. Sepsiste erken tanı hayat kurtarıyor ve tanının geç kalması durumunda hasta %90 ihtimalle hayatını kaybediyor. Hastaların sepsis belirtileri göstermesi durumunda mutlaka en yakın sağlık kurumuna başvurmaları gerekiyor.

Sepsis Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır?

Genellikle enfeksiyon hastalığı sonucunda ortaya çıkan sepsisin teşhisi için belirtilere dikkat etmek büyük önem taşıyor. Sepsis belirtileri arasında balgam, öksürük, ishal, kusma, boğaz ağrısı gibi belirtilerin yanı sıra ateş, halsizlik, titreme,  nemli ya da terli cilt ve ağrı görülebiliyor. Aynı zamanda enfeksiyonun sepsise dönüştüğünü haber veren başka belirtilerde var. Enfeksiyon hastalığı bulunanların özellikle aşırı halsizlik ve birlikte şuur kaybı, sık nefes alıp verme, çok yüksek ya da çok düşük ateş, kalp atışında aşırı artış, idrar yapmada azalma ve tansiyon düşüklüğü görülmesi durumunda enfeksiyonun sepsise dönüştüğünün belirtileri ortaya çıkıyor.

Sepsisin Tedavisi Mümkün Müdür?

Antibiyotik direnci sepsis tedavisinde en büyük engel olarak uzmanların karşısına çıkıyor. Antibiyotik kullanımının sınırlandırılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, hekim kontrolünde yapılmayan gereksiz antibiyotik tedavileri nedeniyle birçok mikrobun antibiyotiğe olan direncinin arttığını söylüyor. Özellikle gereksiz Antibiyotik kullanımı sepsisin ölümcül seyretmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Sepsis belirtileri gösteren hastaların ilk 6 saat içerisinde mutlaka tedaviye başlaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, erken tedavinin başlaması halinde hastaların hayatta kalma oranlarının %80’e kadar yükseldiğini dile getiriyor.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kan Grubu Covid-19’da Önemli mi? Kan Grubu Kornavirüse Yakalanma Riskini Etkiliyor mu?
19 06 2020 - 15:23
69 Firma 136 Ürünü İfşa Oldu! İşte Sahte Ürünler Listesi
12 06 2020 - 13:53
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Yorum Yap