Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Seo Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme:
 Seo Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

İnternette yüzbinlerce web sitesinden ihtiyacımız olanı ve istediğimizi bulabilmek için başta Google olmak üzere arama motorlarını kullanılırız. Tüm web sitelerinin adreslerini ve içeriklerini bilmemizin imkanı yoktur. Dolayısıyla arama motorlarına ulaşmak istediğimiz kelimeyi-kelime öbeğini yazarak ilgili siteye gideriz. Arattığımız kelimelerde bazı siteler ilk sıralarda ilk sayfalarda çıktığı gibi, bazı sitelerde sonraki sayfalarda çıkmaktadır. Kullanıcı otomatik olarak ilk sayfada çıkan, gözüne ilk ilişen sitelere tıklayacaktır. Birçok sitede ilk sayfaya-sıraya gelmek için SEO’ya (arama motoru optimizasyonuna) başvurur.

Seo Nedir? Neden Yapılır?

İngilizcesi Search Engine Optimizasyon’dur, Türkçe’ye ise tam anlamıyla Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilir. Seo sektörü; web site ziyaretçilerinin genellikle ilk sayfadaki siteleri ziyaret etmesinden dolayı doğmuştur.

Seo

Bir web site sahibinin temel hedefi, istediği kelimede sitesini ilk sayfaya taşıyarak en fazla hiti çekip, daha fazla para kazanmaktır. (Sitelerden genellikle Google Adsense kullanılarak para kazanılır.)Her geçen gün artan web siteleri yüzünden SEO yapmak günden güne zorlaşmaktadır. Ayrıca internet kullanan birçok ziyaretçi ilk olarak Google, Yahoo, Yandex, Bing vb… gibi arama motorlarını ziyaret etmektedir, birçok bilgisayarda bu sayfalar internet tarayıcısına ilk tıkladığımızda açılan sayfalardır.

İşin ciddiyetine şu şekilde varabiliriz; yapılan araştırmalarda dünya çapında en çok ziyaretçisi olan Facebook sitesine bile, ziyaretçilerinin büyük bir kısmını tarayıcı çubuğuna direkt site adresi yazılarak değil arama motorunda aratılarak elde etmektedir. Eğer ki çevrenizdeki internet kullanıcılarına da bakarsanız birçok kişinin ilgili siteye ulaşmak için direk web tarayıcısını değil, arama motorlarını kullandığını görebiliriz.

Google’da aratılan kelime sonrasında ilk sayfada listelenen sitelerden; 1. Sıradaki siteye girişler yüzdelik paydan en fazlasını alacak, sıralama düştükçe bu yüzde azalacaktır.  Bu yüzden ilk sıraya gelip ziyaretçilerin büyük bir bölümünü çekmenin önemi büyüktür.

Seo Nasıl Yapılır?

Çok geniş kapsamlı olduğundan dolayı üstü kapalı temel hatlarına değineceğiz, aksi halde detaylarıya Seo’yu anlatmaya kalksak hakkında kitap yazılabilir. Sizde sektörün içerisindeyseniz seo ile ilgili kitaplar alıp daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Seo Teknikleri

Aşağıda seonun nasıl yapılacağından temel şekliyle madde madde bahsedeceğiz;

1-Uygun domain bulmak çok önemlidir, site içeriğinizle alakalı veya tam olarak kelimenizle alakalı bir domain bulmalısınız.

2-Her ne kadar içeriğin güçlü olduktan sonra domain uzantısının önemli olmadığı söylense de, tavsiyemiz “.com” veya “.net” tarzı bilinen domain uzantılarını kullanmak olacaktır.

3-Site içerikleri tamamen özgün, ziyaretçiye istenilen bilgiyi sunan, kaliteli ve yeterli uzunlukta olmalıdır. Yazıda başlık bölümlerinde h1-h2-h3… etiketleri, yazı içlerinde ise kalın, altı çizili, italik fontlar kullanılmalı, önemli kelime-kelime öbekleri renklendirilmelidir.

4-Yazılar; resimlerile ve hatta gerektiği yerlerde videolar ile desteklenmelidir. Kendi çektiğiniz videolar yoksa youtube dan videolar kullanabilirsiniz, yine resimleri diğer sitelerden bulduysanız boyutlarıyla oynayıp, isimlerini değiştirip özgün hale getirebilirsiniz.

5-Anahtar kelime analizi iyi yapılmalıdır, bu sizin sitede yazacağınız içerikler ile doğrudan bağlantılı olacaktır.

6-Tema veya scriptinizde hata bulunmamalıdır, ayrıca mobil uyum kesinlikle olmalı mobilden siteniz sorunsuz ve hızlı bir şekilde açılmalıdır. Unutulmamalıdır ki birçok kullanıcı cep telefonu ve tabletlerden internet sitelerine girmektedir. Tema gözü yormamalı, karışık bir düzene sahip olmamalıdır.

7-SSL yani güvenlik sertifikası kullanımı son zamanlarda Google arama motorunun önem verdiği bir özelliktir, kesinlikle yeni açılacak siteler için kullanılmalıdır.

8-Yazı başlığınız çok uzun olabilir, fakat URL ler kesinlikle çok uzun tutulmamalıdır.

9-Sosyal medya aktif bir şekilde kullanılmalıdır.

10-Forum sitelerinden ve blog sitelerinden doğal bir şekilde backlinkler alınabilir. Forumlara üye olunup veya üye olduğunuz forumlarda sitenizi tanıtabilirsiniz, bloglarda ise yorum kısımlarında sitenizden bahsedebilirsiniz.

11-Sitenizin barındığı sunucunun yerinin de Seo’da etkisi olduğu söylenmektedir, o yüzden örnek olarak Türkçe içerikli bir siteniz var ise lokasyon olarak Türkiye’de olan bir sunucu kullanmalısınız.

Yukarıda temel olarak arama motoru optimizasyonuna direk olarak etkisi olan etkenlerden bahsettik. Eğer bunları kendiniz yapabiliyorsanız konulara hakimseniz zaten bir problem yok demektir. Ama herhangi bir bilginiz yoksa mutlaka bu işten anlayan Seo uzmanları ile çalışmalısınız, aksi halde büyük umutlar ile açtığınız web sitelerinin gidişatları hiçte istediğiniz gibi olmayabilir. Bu yazıyı okuduysanız zaten bu işlerle ilgilisiniz ve en az 1 web siteniz var demektir, sizlere webmasterlık hayatınızda şimdiden başarılar diliyoruz, umarız ki siteniz istediğiniz ziyaretçi potansiyeline ulaşacaktır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap