Selülit nasıl geçer? Selülit azaltma yöntemleri nelerdir?

Kilo problemi olsa da olmasa da hemen her kadın, selülit sorunu ile karşılaşıyor. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı selülit oluşumuna neden olurken, bu alışkanlıkları değiştirmek selülitleri yok etmeye yarıyor. Kafein tüketimi, yağlı beslenme, genetik faktörler ve hormonlar gibi pek çok neden selülit oluşumunu tetikler. Kadınların daha çok selülit problemi ile karşılaşmasının nedeni cilt yapılarındaki farklılıktır. Selülit […]

01.08.2018 - 10:08
01.08.2018 - 3:37
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kilo problemi olsa da olmasa da hemen her kadın,selülit sorunu ile karşılaşıyor. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı selülit oluşumuna neden olurken, bu alışkanlıkları değiştirmek selülitleri yok etmeye yarıyor. Kafein tüketimi, yağlı beslenme, genetik faktörler ve hormonlar gibi pek çok neden selülit oluşumunu tetikler. Kadınların daha çok selülit problemi ile karşılaşmasının nedeni cilt yapılarındaki farklılıktır.

Selülit neden olur?

Kilo faktörünün hiçbir etkisinin olmadığı selülit, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Ciltteportakal kabuğu görünümüortaya çıkaran selülitin nedenleri genel olarak şunlardır:

1- Genetik

Anneniz bir şekilde selülit problemi ile karşılaştıysa mutlaka sizde de selülit oluşacaktır. Hatta böyle bir durumda selülit oluşmaması mucize gibidir. Fazla kilolargenelde kadının üst bacak bölgesinde toplanır. Annenizin üst bacak bölgesinde yağlanma sorunu varsa sizin de bu bölgenizde selülit oluşumu kaçınılmazdır.

2- Yaş faktörü

Yaşımız ilerledikçe cildimiz esnekliğini ve sıkılığını kaybetmeye başlar. Derinin en dış tabakası zayıflamaya başlar, incelerek yer çekimine yenik düşer. Bu durumda cilt altında depolanan yağ, yüzeye itilmeye başlar. Böylece selülit görünümüortaya çıkar. Yaşlanmanın henüz bir çözümü olmasa da, spor yapıp sağlıklı beslenerek yaşlanma etkilerini en aza indirebilirsiniz.

3- Hormonlar

Bazı hormonların selülit oluşumunu artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İnsülin, östorjen, tiroit ve prolaktin hormonları selülit oluşumunda direkt olarak etkilidir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi aksatmayarak hormonlarınızı sıkça kontrol ettirmenizde yarar vardır.

4- Fazla yağlar

Genel olarakselülit oluşumuincelendiğinde, yağların etkisinin inkar edilemez olduğu görülür. Vücuttaki yağ ortanı ne derece yüksekse selülitin ortaya çıkma ihtimali de o kadar yüksektir. Düzenli spor yaparak vücuttaki yağ oranınızı düşürüp selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Özellikle pedal çevirme egzersizleri, selülitin azalmasında çok etkilidir.

5- Yanlış diyetler / kötü beslenme

Bir uzmana danışmadan sık sık diyet yapıyorsanız selülite davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Her bünyenin kalori ihtiyacı farklı olduğu için ancak bir uzman kontrolünde yapılan diyet ve yanında spor ile selülit oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Beslenme tarzınızda da bir takım değişiklikler yapmanız elzemdir. İşlenmiş gıdalar, yağ, tuz, şeker ve karbonhidrat selülit oluşumunu tetikler.

6- Yaşam tarzı

Uyku düzensizliği, sigara kullanımı, alkol tüketimi, hareketsiz bir yaşam ve hazır gıdalarla beslenme selülitin en iyi dostudur. Alkol ve sigara kan dolaşımını yavaşlatarak selüliti kötüleştirir. Gün boyu stres altında olmak ise hormon dengesini bozarak selülit oluşumuna davetiye çıkarır.

Selülit nasıl geçer?

Pek çok kadının cevabını merak ettiği iseselülit nasıl geçersorusudur. Selülit geçirdiği iddia edilen hiçbir kozmetik ürün selülitlere etki etmez. Vücutta bir defa selülit meydana geldiyse henüz bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Cerrahi müdahaleler ile de selülitin geçmeyeceği kanıtlanmıştır. Bu nedenle ancak yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ve sağlıklı beslenme ile alabileceğimiz en iyi sonucu alırız.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim