Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Selülit Önleme Yolları, Doğal Çözüm Önerileri

Son Güncelleme:
 Selülit Önleme Yolları, Doğal Çözüm Önerileri

Selülit birçok kadının görsel açıdan en büyük sorunlarından biridir. Pürüzsüz bir vücut görünümü isteyenlerin en büyük engellerinden olan selülitli görünümün birçok nedeni ve farklı çözüm alternatifleri mevcuttur. Selülit nedir, nasıl önlenir, doğal yöntemlerle nasıl geçer konuları aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

selülit

Selülit Nedir?

Selülit Nedir?

Selülit, yani dolaşım sorunlarından kaynaklı ciltte, özellikle de kalça ve üst bacak bölgelerinde görülen portakal kabuğu görünümü, hem kadın hem de erkeklerin yaygın olarak karşılaştığı bir durumdur.

Teknolojinin ilerlemesi, iş hayatının masa başı işlere odaklı olması gibi nedenler hareketsizliliği tetiklerken geçmiş dönemlere göre ev işi gibi konularda yükü azalan kadınlar için hareketliliğin ekstra azaldığını söylemek mümkündür. Hareketsizliğe bağlı gelişen görsel kusurlar ise birçok kadının gidermek istediği başlıca estetik sorunlarından biri olup, bunun için farklı tedaviler ve doğal kürler mevcuttur.

Toplumda genel olarak kilolu kişilerin daha çok selüliti olduğu gibi yaygın bir inanış olsa da bu algı tamamen yanlıştır. Beslenme, spor, sigara kullanımı, güneşe maruz kalma, genetik ve hormonal faktörler gibi birçok etkenin söz konusu olduğu selülitin zayıf kişilerde de yaygın şekilde görülmesi mümkündür.

Selülitin Nedenleri

Bağ dokusunun zayıf olması ve kan dolaşımı problemleri selülitin nedenleri arasında başı çekmektedir. Hareketsizliğe ve yanlış beslenmeye bağlı olarak tetiklenen bu nedenlere ek olarak ruh sağlığının de selülit oluşumu ile ilgisi olduğu düşünülmektedir.

Gün içerisinde aşırı kahve ve kola gibi içecekler tüketmek, hormonal değişiklikler selülitin dikkat çeken diğer temel nedenlerindendir.

Selülit Önleme Yolları Nelerdir?

Nedenlerini bilmemizden kaynaklı selüliti önleme yollarını da bulmamız kolaydır. Alacağımız basit tedbirler vücut derisinin pürüzsüzlüğünün bozulmasını engelleyecektir.

selülit

Selüliti Önleme

Selülit oluşumunu önlemek için öncelikle düzenli spor ve egzersizi alışkanlık haline getirmek, hatta bir yaşam şekli olarak benimsemek gereklidir. Hareketsizliğin ön planda olduğu modern çağda yine hareketsizlik temelli bir sorun olan selülit için spor adeta bir ilaç etkisi göstermektedir. Spor yapmaya fırsatı olmayanlar için küçük yürüyüşler bile büyük farklar yaratabilir.

Su tüketimi bağ doku ve kan dolaşımı için faydaları ile oldukça büyük önem taşıyor. Gün içinden minimum 2 litre su tüketmenin şart olduğunu birçoğumuz biliyoruz, ancak selülitten korunmak için bu konuda ekstra hassasiyet göstermek gerektiğini unutuyoruz. Yalnızca su tüketimi değil, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme de selüliti içeriden uzaklaştırmanın bir başka önemli yoludur.

Masaj yapmak ya da yaptırmak da bölgesel kan dolaşımını olumlu şekilde etkileyerek cilt pürüzsüzlüğünü korumaya yardımcı olur. Masaj aletleri ve birtakım bitkisel yağlar ile bu masajı desteklemek mümkündür.

Stresli yaşam, yalnızca ruhunuz değil bedeniniz için de düşmandır. Depresyon, anksiyete gibi aşırı kaygı temeli problemlerin cilt bütünlüğü ve güzelliği için olumsuz etkileri kanıtlanmıştır. Bu nedenle selülit oluşumunu önleme konusunda bedeniniz kadar ruhunuza da dikkat etmeniz gereklidir. Ruhsal denge ile birlikte fiziksel sağlığı da aynı korumanın en güzel yollarından biriyse düzenli uykuya dikkat etmektir.

Giyim, her ne kadar bilinmese de ya da unutulsa da selülit oluşumunda önemli bir başlıktır. Kalça ve bacak çevresini aşırı sıkan pantalonlar ya da yüksek topuklu ayakkabılar sürekli giyildiği takdirde bu bölgenin dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Mümkün olduğu kadar rahat ve bedeni kavramayan parçalar tercih ederek selülitten korunmak mümkün olabilir.

Selülit  Tedavisi

Selülitleri önlemek için gösterilen çaba her daim işe yaramayabilir, kişi faktörleri tamamen hayatından çıkaramamış ya da genetik faktörlere yenik düşmüş olabilir. Ancak bu durumda selülitten kurtulmak da imkansız değildir. Selülitli bölgelerde uygulanan mezoterapi, radyofrekans terapisi, masaj, ozon tedavisi, lazer lipoliz gibi birçok farklı yöntem içerisinden kendi yaşam tarzınıza ya da taleplerinize bağlı olanı seçmeniz mümkündür.

selülit

Selülit Tedavisi

Selüliti tedavi etmenin yolları nedenlerin üzerinde durulmadığı takdirde geçici etki sağlayacak ve beslenme ya da hareketliliğine dikkat etmeyen kişilerde sorunlar yeniden tekrar edecektir. Bu nedenle selülit tedavisi sonrası yine yaşam düzenine özen gösterilmelidir. Ayrıca yapılan uygulamalar deri altındaki yağ parçacıklarını kırma mantığına dayanan özel yöntemler olduğundan birlikte çalışılması düşünülen güzellik salonunun ya da estetik uzmanının iyi bir araştırma sonucu seçilmesi gereklidir.

Selülit için Doğal Çözümler Neler?

Selüliti ortadan kaldırmak için manyetik ve ekipman gerektiren yöntemler yerine doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. Selülit için doğal çözümler nispeten daha uzun sürede sonuç verse de hem yan etkisi hem de maliyeti daha az yöntemlerdir.

Diyet yapmanın selülit üzerindeki etkilerinden bahsedilmekte ancak bu diyetlerde kırmızı biberin önemi unutulan bir nokta olmaktadır. Yağ yakıcı etkisi nedeniyle diyetlere mutlaka eklenmesi gereken kırmızı biber, spor öncesi yapılan öğünlerde etkisini artırmaktadır.

selülit

Selülit için Doğal Çözümler

Deriyi üzerindeki ölü tabakadan arındırırken aynı zamanda dolaşımı da etkilemek için kuru fırçalama yöntemi faydalı olacaktır. Selülit için çözüm önerileri arasında hangi yağ ya da peelingi seçmiş olursanız olun fırçalama ve mesajı bu ürünleri daha iyi yedirmek için mutlaka kullanmak gereklidir. Bir diş fırçası ya da saç fırçası ile dahi yapabileceğiniz bu işlemin ardından ılık bir duş alınarak dolaşım desteklenmelidir.

Kahve içmenin selülit nedenleri arasında yer alması yanıltmasın, kuru kahvenin dışarıdan uygulanması harika bir selülit peelingi olarak bilinmektedir. Elde dağılmadan durabilmesi adına bir miktar bal ile karıştırılan kuru kahveyi selülitli bölgelere dairesel hareketlerle uygulamak, portakal kabuğu görünümünü azaltacaktır.

Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi ürünler de duş sonrasında selülit giderme amaçlı uygulanabilecek doğal ürünler arasında yer almaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap