Öne Çıkan Konular
 • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Selülit nedir? Selülitten kurtulma yolları

Selülit, birçok kadının kabusu olmaya devam ediyor. Kadınlar, selülittten kurtulmak için birçok yönteme başvuruyor sizin de buna ihtiyacınız varsa ilk önce selülit nedir bunu öğrenelim daha sonra ise selülitten kurtulmanın yollarını…
Eklenme:
 Selülit nedir? Selülitten kurtulma yolları

Selülit, hastalık olarak adlandırılabilir çünkü oluşumu şu şekilde gerçekleşmektedir. Küçük damar dolaşımı yavaşlar ve damar duvar bütünlüğü bozularak dışarı, doku içine sıvı sızar, burada yağ dokusu su hücreleri arasında birikir. Daha sonra vücudun geliştirdiği savunma reaksiyonu ile bu sıvı, bağ dokusu tarafından çevrelenir ve selülit görünür. Hemen hemen her kadın selülit sorunu yaşar. Selülit, sadece kilolu kadınlarda görülmemektedir. Aksine zayıf kadınlarda da görülmektedir. Hatta bu görünümüne portakal kabuğu benzetilmesi de yapılmaktadır.

Selülitin Sebepleri Nelerdir?

Hormonal nedenler; Vücudumuzun salgıladığı hormon miktarları, çeşitli sebepler ile değişebilir ve bu durum hücre aralığında biriken sıvı miktarının artışına sebep olur. Östrojen hormonundaki artışlar selülit oluşumunda en önemli rollerden birini oynar. Selülit sorunu yaşayan kadınların, çoğu genetik faktörleri göz önünde bulundurmalıdır. Eğer ailesinde bu durumu yaşayan kişiler varsa, aynı durum kendisinde de görülür.

Bazı kişiler ise yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam sonucu selülit oluşumunu yaşamaktadırlar. Doğru ve düzenli şekilde beslenilmelidir. Sağlıksız beslenme de selülit oluşumunu hızlandırır. Fast food ve hazır gıdalara dayalı beslenme şekli cilt yapımızı kötü yönde etkiler.

Aynı zamanda su tüketimi de bu konuda büyük önem taşır. Su tüketimi az olan kişilerde selülit daha fazla görülmektedir fakat su tüketimi doğru oranda olan kişilerde selülit daha az görülür.

Bunların yanı sıra spor ve egzersiz de selülitte etkilidir. spor ve egzersizi rutininiz haline getirirseniz selülit oluşumunu azaltabilir, hatta belli bir süre sonra selülitlerden kurtulabilirsiniz.

Selülite Neden Olan Faktörler Nelerdir?

En bilindik selülit sebebi kan dolaşım bozukluğudur. Bölgesel yağ birikimi, cildin hareketliliğinin azalması ve kalınlığının artmasıyla kendini gösterir. Elle dokunulduğunda cilt pütürlü, sertleşmiş ve bir görüntü verir. Diğer sebepler ise, hormonal problemler, genetik faktörler, yanlış beslenme alışkanlıkları, yeterli su tüketilmemesi, hareketsiz yaşam tarzı selülit oluşumunu arttırır. Beslenmede şeker ve şekerli besinlerden uzak durulması gerekir.

Beslenme selülit ile yakından ilişkilidir. Tahıllar, sebze ve meyve içeren yüksek posalı diyet selülit oluşumunu engelleyen besinlerdir. C vitamini de selülit oluşumuna engel olur. Özellikle selülit problemi olanların her gün koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmesi gerekir.

Bunların yanı sıra doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Doğal yağ ve ürünlerden oluşan karışımlar ile vücudunuza masaj yaparak selülitleri azaltabilir hatta giderebilirsiniz.

Genetik

Sağlıksız beslenme

Yavaş metabolizma

Toplam vücut ağırlığındaki yağ oranının faza olması

Cilt tabakasının kalınlığı ve cildin rengi

Yüksek topuklu ayakkabılar ve dar giysiler

Hareketsiz yaşam

Hormonsal değişiklikler

Yetersiz su tüketimi

Selülitten Kurtulma Yolları

Genetik faktörlerin dışındaki sebepler selülit sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki önerilere uyarak selülitten kurtulabilirsiniz.

Selülit tedavisinde en etkin yöntem masajdır. Çünkü masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirerek dokuların oksijenlenmesini sağlar.

Düzenli beslenerek ve sağlıklı yiyecekler yiyerek selülite savaş açabilirsiniz. Aynı zamanda bolca su tüketimi etkili olacaktır.

Fast food ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Egzersiz, yüzme ve yürüyüş selülitten kurtulmanın yöntemleri arasındadır.

Eğer metabolizmanız yavaş çalışıyorsa hareketlendirmek için egzersiz yapabilir ve sebze- meyve tüketmelisiniz.

Egzersiz yapılarak vücudun fazla yağlarını yakması sağlanmalıdır.

Selülit Giderici Doğal Maskeler

Doğal Yağlarla Selülit Maskesi

Malzemeler

1 çay kaşığı Portakal yağı

2 çay kaşığı Biberiye yağı

1 çay kaşığı Kekik yağı

2 çay kaşığı Badem yağı

Hazırlanışı

Yağların hepsini bir kaseye koyarak iyice karıştırınız. Daha sonra yağları elinizle selülit oluşan bölgelere sürünüz. Sürdükten sonra en az 5-10 dakika masaj yapınız. 30 dakika bekletiniz. Daha sonra duşta lif yaparak oradaki kan akışını hızlandırınız.

Tüm bunların dışında aşağıdaki önerilere de uyarak 6 adımda selülitten kurtulabilirsiniz:

 • Sağlıklı beslenerek
 • Günde 2-3 litre su içerek
 • Spor yaparak
 • Stresi azaltarak
 • Günde 7-8 saat uyuyarak
 • Yeşil çay içerek de selülitlere savaş açabilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Selülite savaş açan çaylar
20 10 2020 - 16:34
Farklı tüy alma yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları
19 10 2020 - 17:53
Gür saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler
19 10 2020 - 16:05
Yorum Yap