Selahattin Demirtaş mahkemede savunma yaptı: Savcılar salla gitsin ya tutarsa yöntemi izlemiş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 142 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın duruşmasında yaptığı savunmada, savcıların fezleke hazırlarken salla gitsin ya tutarsa yöntemi izlediklerini iddia etti.

17.07.2019 - 15:07
17.07.2019 - 15:16
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılandığı ana davanın duruşmasının 2. günü Ankara Sincan hapishane kampüsünde sürüyor. Demirtaş bugün de duruşmaya Edirne cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlandı.

Siyasi saiklerle hazırlandı

Selahattin Demirtaş, kendisi hakkında savcılar tarafından hazırlanan fezlekelerin siyasi saiklerle hazırlandığını iddia ederek, 25 nolu fezlekede kendisine isnat edilen suç tarihinin 23 Eylül 2012 olduğunu ancak fezlekenin düzenleme tarihinin 24 Şubat 2016 olduğunu söyledi. Fezleke hazırlamak için 2 buçuk yıl beklenmesinin bile siyasi saiklerle hazırlandığını gösterdiğini belirten Selahattin Demirtaş, hiçbir fezlekede suçun somutlaştırılmasının yapılmadığını öne sürdü. Hakkında terör propagandası yapmak suçlaması olduğunu belirten Selahattin Demirtaş, hangi cümlelerle bu propagandayı yaptığının ise belirtilmediğini dile getirerek savcıların salla gitsin, ya tutarsa yöntemi izlediğini savundu. Mahkemenin de yaptığın bu olduğunu belirten Selahattin Demirtaş, hangi sözlerinin hangi suçlamayla ilişkilendirildiğini belirlemek için tahmin yürütmek gerektiğini ifade etti.

Kaçmayı düşünmem bile

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden düğünde duruşmaya SEGBİS sistemi aracılığı ile katılan Selahattin Demirtaş mahkemenin kendisini bu hukuka aykırı şekilde tutuklu olarak yargıladığını belirtmiş ve kendisini Yunanistan sınırından öteye bıraksalar bile kaçmayacağını, hesap sormak için geri geleceğini söylemişti. Selahattin Demirtaş yaptığı savunmasında barış sürecine değinerek eski adalet bakanı Sadullah Ergin’in bu konuda çok çaba sarf ettiğini söyledi. Türkiye’yi Barış sürecine evirtmenin tek amaçları olduğunu belirten Selahattin Demirtaş, o dönemde görüşme yaptıkları Sadullah Ergin’in çok çaba harcadığını ve hakkını teslim etmek gerektiğini, o dönemlerde Sincan Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutukluları bizzat ziyaret ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim