Selahattin Demirtaş 142 yılla yargılandığı duruşmada: Adaletin uygulanması gözlerimi yaşartıyor

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı savunmada Ali Babacan iması ile dikkat çekti. Demirtaş, Bülent Arınç'ın açıklamasından bir gün sonra Ali Babacan ile ilgili soruşturma talebi konusunda soruşturmaya yer olmadığına karar verildiğini belirterek, adaletin gözlerini yaşartacak kadar uygulandığını söyledi.

16.07.2019 - 15:08
16.07.2019 - 15:08
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 142 yıl hapis cezası istemiyle açılan dava Ankara Sincan cezaevi kampüsünde görülmeye başlandı. Edirne’de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş mahkemeye SEGBİS yöntemi ile katıldı.

Hukuk sistemi sadece güvenlik personeline hassas

Selahattin Demirtaş mahkemede yaptığı savunmasında geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden HDP eski milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı anarak başladı. Tutukluluğunun hukuka aykırı olduğunu söyleyen Selahattin Demirtaş, yargının hırsızlar, tecavüzcüler, gaspçılar ve özellikle güvenlik personeli ile ilgili davalarda çok hassas olduğunu dile getirdi. Diyarbakır’da birkaç ay önce parkta Recep Hantaş isimli bir gencin güvenlik personeli tarafından öldürüldüğünü öne süren Selahattin Demirtaş, güvenlik personelinin çocuğunun babasının serbest bırakılması için CİMER’e bir mektup yazdığını, yazılan dilekçenin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği gün tahliye talebinde bulunulduğunu öne sürdü. Selahattin Demirtaş mahkemenin daha aynı gün yargılaması başlamayan güvenlik personelini serbest bıraktığını iddia etti.

Benim ailem başvurmadı, başvurmayacak

Selahattin Demirtaş savunmasının devamında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın aileye bilgi verilmesi için CİMER üzerinden yazı yazdığını belirterek, Türkiye’de yargının sanıldığı gibi tutukluluğu esas olarak kabul etmediğini gerektiğinde böyle işlediğini dile getirdi. Kendisinin ailesinin ya da Partisi’nin CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) başvurmadığı ve başvuramayacağını söyleyen Selahattin Demirtaş, mahkemeye CİMER üzerinden ve başka kanallar üzerinden davası ile ilgili perspektifler geldiğini düşündüğünü dile getirdi.

Ali Babacan hakkında soruşturma

Ali Babacan ile ilgili soruşturma hakkında konuşan Selahattin Demirtaş, Bülent Arınç’ın televizyonda bir açıklama yaptığını ve adeta savcıları tehdit ettiğini iddia ederek, açıklamadan bir gün sonra Ali Babacan hakkında soruşturma yer olmadığına karar verildiğini, adaletin uygulaması karşısında adeta gözlerinin yaşadığını ifade etti. Kendisi tutuklu yargılanıyor diye Türkiye’deki bütün dosyalarda tutuklu yargılamanın esas olarak kabul ediliyormuş gibi düşünülmemesi gerektiğini Söyleyen Selahattin Demir, “ tutanağa geçmiş olayım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim