Şeker Yükleme Testi Neden Yapılır? Gebelikte Şeker Yükleme Testi Önemi

NAVİGASYONŞeker Yükleme Testi Nedir?Şeker Yükleme Testini Kimler Yaptırmalı?Gebelikte Şeker Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?Şeker Yükleme Testi Neden Yapılır? Şeker yükleme testi, gebelik döneminde kan şekeri seviyesinin ölçümü için yapılan rutin bir kontroldür. Bu sayede, hem anne hem de bebeğin hamilelik sürecini sağlıklı geçirmeleri sağlanmaktadır. Şeker yükleme testi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları […]

21.12.2018 - 17:01
21.12.2018 - 17:01
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Şeker yükleme testi, gebelik döneminde kan şekeri seviyesinin ölçümü için yapılan rutin bir kontroldür. Bu sayede, hem anne hem de bebeğin hamilelik sürecini sağlıklı geçirmeleri sağlanmaktadır. Şeker yükleme testi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Şeker Yükleme Testi Nedir?

Gebelik sürecinde, anne adayında hormonal değişimlerin başlamasıyla birlikte, şeker seviyesinde de yükselmeler görülebilmektedir. Bu nedenle, gebeliğin 24. ve 28. haftalarına gelindiği zaman, şeker düzeyinin ölçülmesi gerekmektedir. Yapılan şeker yükleme testi sonucunda şeker seviyesi yüksek çıkarsa, durum derhal kontrol altına alınmalıdır. Gebelik bitiminde, hormon seviyesinin dengelenmesiyle birlikte, şeker seviyesi de düzene girmektedir. Şeker yükleme testi, anneye şeker ve su verilerek 2 aşama şeklinde yapılan bir uygulamadır. Bu test, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından önemli olduğu için, mutlaka yapılması gerekmektedir.

Şeker testi değeri 140 ve üzeri anne adaylarında herhangi bir önlem alınmadığı zaman, artan insülin miktarı bebeğin yağ dokusunda artışa neden olmaktadır.

Şeker testi değeri 140 ve üzeri anne adaylarında herhangi bir önlem alınmadığı zaman, artan insülin miktarı bebeğin yağ dokusunda artışa neden olmaktadır.

Şeker Yükleme Testini Kimler Yaptırmalı?

Şeker yükleme testi, hamileliğin 24. haftasıyla birlikte yapılması gereken bir testtir. Aşağıdaki durumu yaşayan kişilerin şeker yükleme testini yaptırmaları, sağlık açısından önem taşımaktadır. Bunlar;

 • Daha evvel ölü doğum yapmış anne adayları,
 • Daha evvelki hamilelik süresinde şeker hastalığı durumu oluşan kadınlar,
 • Hamilelikte aşırı kilo alan kadınlar,
 • Hamilelik sürecinde, düşük yapan kadınlar,
 • Hamilelik döneminde, idrarda glikoza rastlanması durumunda,
 • 4 kilo ve üzeri bebek doğuran kadınlarda,
 • Aminoyos sıvısının artması durumunda,
 • Ailede diyabet hastalığı görülen kadınlarda.
Gebelikte şeker görülme riski, ailede şeker hastalığı görülen kadınlarda daha fazladır.

Gebelikte şeker görülme riski, ailede şeker hastalığı görülen kadınlarda daha fazladır.

Gebelikte Şeker Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Gebelikte şeker hastalığı durumu görülme olasılığı bazı durumlarda artmaktadır. Bunlar;

 1. Sedef rahatsızlığı olan kadınlar,
 2. Hamilelik öncesinde aşırı kilolu olan kadınlar,
 3. Genetik yatkınlığı olan kadınlar

Yukarıda sıralanan 3 durumdan en az biri görülen anne adaylarının, şeker yükleme testi yaptırmaları önem taşımaktadır. İhmal edildiği durumlarda, doğrum esnasında meydana gelebilecek aksaklıkların riskini arttırarak bebekte anormallik oluşmasına neden olabilmektedir.

Hamileliğin 24. ve 28. haftalarında yapılan bu uygulama, hem anne hem de bebek sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Hamileliğin 24. ve 28. haftalarında yapılan bu uygulama, hem anne hem de bebek sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Hamileliğin 24. ve 28. haftalarında yapılan bu uygulama, hem anne hem de bebek sağlığı açısından önem arz etmektedir. Öncelikle anneye 50 gram şeker verilerek, 1 saat kadar sonra şeker testi değeri ölçümlenmesi yapılmaktadır. Çıkan değer 140 ve altında ise, gebelik şekeri yoktur denilmektedir. 2. aşamada, 3 saat boyunca anneye 100 gram şeker yüklemesi yapılmaktadır. Bu test sonucunda değerin 140 ve üzeri çıkması durumunda annenin hamilelik tamamlanana kadar, doktor kontrolünde tutulması önem taşımaktadır. Şeker yükleme uygulaması sonrasında vücuttaki glikoz oranının normale dönmesi için, anne adayının bir süre istirahat etmesi ve hafif gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Şeker testi değeri 140 ve üzeri anne adaylarında herhangi bir önlem alınmadığı zaman, artan insülin miktarı bebeğin yağ dokusunda artışa neden olmaktadır. Bu durum, hamilelikte çeşitli sorunların oluşmasına ve bebeğin ciddi derecede etkilenmesine yol açabilmektedir.

Önceden şekerin kontrol altına alınması, hem anne adayında hem de bebekte oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmektedir.

Önceden şekerin kontrol altına alınması, hem anne adayında hem de bebekte oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmektedir.

Şeker Yükleme Testi Neden Yapılır?

Şeker yükleme testi yapılmadan, annede şeker hastalığı oluşumu anlaşılamamaktadır. Bu test sayesinde, önceden şekerin kontrol altına alınması sağlanmakta ve hem anne adayında hem de bebekte oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmektedir. Kan şekeri dengede tutulmadığında anne ve bebekte görülecek sorunlar aşağıda belirtilmektedir.

 • Annenin bağışıklık sistemindeki düşüş sonucunda, vajinada mantar oluşumu görülebilmektedir.
 • Ani bebek ölümlerine yol açabilmektedir.
 • Doğumda ani komplikasyonlar görülebilmektedir.
 • Bebek doğduktan sonra, akciğer, kalp ve böbreklerde rahatsızlıklar görülebilmektedir.
 • Doğum sonrası bebekte, sarılık rahatsızlığı meydana gelebilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.memorial.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim