Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Şeker hastaları belirli kriterleri taşımaları durumunda malulen emekli olabilir

Eklenme:
 Şeker hastaları belirli kriterleri taşımaları durumunda malulen emekli olabilir

Sosyal Güvenlik mevzuatına göre doğuştan engelli bulunanlar herhangi bir yaş ve prim şartı aramadan erken emeklilik hakkına kavuşuyor. Malulen emeklilik adı verilen bu durum aynı zamanda sonradan çıkan rahatsızlıklarda da geçerli oluyor. Özellikle şeker hastalığının son dönemlerde yaygın hale gelmesi üzerine şeker hastaları da erken emeklilik için başvurmaya başladı. Çünkü şeker hastalığı bazen hasta olan kişinin çalışmasını engelleyecek boyuta gelebiliyor. Sosyal Güvenlik Mevzuatı şeker hastalarına da malulen emeklilik hakkı tanıyor. Ancak erken emekli olmak isteyen şeker hastalarının bazı kriterleri taşıması gerekiyor.

Şeker hastaları nasıl erken emekli olur?

Şeker hastalarının malulen emekli olabilmesi için hastalığın sigortalı olduktan sonra ortaya çıkmış olması gerekiyor. Aynı zamanda malulen emeklilik için şeker hastalarının çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında kaybetmiş olması da aranan şartlardan biri. Sigortalı olarak çalışan şeker hastalarının en az 10 yıl çalışmış olması yani 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Sosyal Sigortalar Kurumu hasta olan kişinin hastane raporu ile bu durumu belge altına alınmasını istiyor. Hastanelerden alınacak olan çalışma gücünü kaybetmiş raporu aynı zamanda SGK tarafından da onaylanmalı. Çalışma gücünü yüzüne 60 oranında kaybeden şeker hastaları malulen emekli olabilir. Ancak Sosyal Sigortalar Kurumu maluliyet tespiti işlemleri yönetmeliğine göre şeker hastalarının malulen emekli sayılabilmesi için hastalığın vücutlarındaki en az üç organı etkilemesi gerekiyor.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sigaraya zam geldi! 13 Mayıs Çarşamba yeni sigara fiyatları ne kadar?
13 05 2020 - 10:40
500 TL bayram harçlığı kimlere verilecek? 500 TL bayram harçlığı almak için şartlar
11 05 2020 - 15:52
11 Mayıs evde bakım maaşı yatan iller! Hangi illerde evde bakım maaşı yattı?
11 05 2020 - 10:49
Bim Aktüel 12 Mayıs 2020 Temizlik ve Kişisel Bakım Ürünleri Kataloğu
10 05 2020 - 16:36
Gratis Anneler Günü indirimleri yayınlandı! 4-10 Mayıs Gratis Anneler Günü kataloğu
9 05 2020 - 14:53
Almanya Merkezli Firmaların Yarısından Fazlası Azalan Taleplerden Yakınıyor
8 05 2020 - 18:27