Şeker hastaları belirli kriterleri taşımaları durumunda malulen emekli olabilir

Şeker hastaları için güzel haber geldi. Çalışma gücünün belli oranda kaybeden ve Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında çalışan şeker hastaları Sosyal Güvenlik mevzuatına göre erken emekli olabiliyor.

11.07.2019 - 12:31
11.07.2019 - 12:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Sosyal Güvenlik mevzuatına göre doğuştan engelli bulunanlar herhangi bir yaş ve prim şartı aramadan erken emeklilik hakkına kavuşuyor. Malulen emeklilik adı verilen bu durum aynı zamanda sonradan çıkan rahatsızlıklarda da geçerli oluyor. Özellikle şeker hastalığının son dönemlerde yaygın hale gelmesi üzerine şeker hastaları da erken emeklilik için başvurmaya başladı. Çünkü şeker hastalığı bazen hasta olan kişinin çalışmasını engelleyecek boyuta gelebiliyor. Sosyal Güvenlik Mevzuatı şeker hastalarına da malulen emeklilik hakkı tanıyor. Ancak erken emekli olmak isteyen şeker hastalarının bazı kriterleri taşıması gerekiyor.

Şeker hastaları nasıl erken emekli olur?

Şeker hastalarının malulen emekli olabilmesi için hastalığın sigortalı olduktan sonra ortaya çıkmış olması gerekiyor. Aynı zamanda malulen emeklilik için şeker hastalarının çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında kaybetmiş olması da aranan şartlardan biri. Sigortalı olarak çalışan şeker hastalarının en az 10 yıl çalışmış olması yani 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Sosyal Sigortalar Kurumu hasta olan kişinin hastane raporu ile bu durumu belge altına alınmasını istiyor. Hastanelerden alınacak olan çalışma gücünü kaybetmiş raporu aynı zamanda SGK tarafından da onaylanmalı. Çalışma gücünü yüzüne 60 oranında kaybeden şeker hastaları malulen emekli olabilir. Ancak Sosyal Sigortalar Kurumu maluliyet tespiti işlemleri yönetmeliğine göre şeker hastalarının malulen emekli sayılabilmesi için hastalığın vücutlarındaki en az üç organı etkilemesi gerekiyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim