Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Her Şey

Eklenme:
 Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Her Şey

Dünya’da %3 oranında görülen sedef hastalığı, genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilen bir durumdur. Ancak nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sağlıklı bir bünyede, ortalama 28 günde deri hücreleri olgunlaşmaktadır. Sedef hastalığı görülen bünyede ise, bu olgunlaşma süresi ortalama 3 gün içerisinde tamamlanır. Bunun sonucunda ise, deri hücreleri üst üste oluşarak, kepeklenmelerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Peki Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığında görülen belirtiler ve tedavi süreci hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sedef Hastalığı Nedir?

Yaygın olarak görülen sedef hastalığı, kızarıklık ile başlayarak giderek yayılan bir cilt hastalığıdır. Bu oluşan kızarıklıkların üzerinde, beyaz pullanmalar görülür. En yaygın belirtisi kaşıntıdır. “Psoriasis” adı verilen bu rahatsızlık deride pullanmaya neden olduğu için, sedef adını almıştır. Sedef hastalığı vücudun her yerinde oluşabilen bir rahatsızlık olmakla birlikte, özellikle el, bacak, boyun ve saç derisinde görülmektedir.Kronik bir rahatsızlık olan sedef hastalığı, bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Ayrıca, belirtilerini hafifletmek ve tedavi etmek için yöntemler bulunmasına rağmen, tekrar edebilen bir rahatsızlıktır. Hastalığın kişide görülmesindeki en büyük etken, genetik faktörlerdir. Bir başka etken ise, kişinin aşırı stres altında olmasıdır. Sedef hastalığı bazı bünyelerde, el ve ayaklarda şekil bozukluklarına da neden olduğu için, hastalığın erken teşhisi önem taşımaktadır.

Yaygın olarak görülen sedef hastalığı, kızarıklık ile başlayarak giderek yayılan bir cilt hastalığıdır.

Yaygın olarak görülen sedef hastalığı, kızarıklık ile başlayarak giderek yayılan bir cilt hastalığıdır.

Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sedef sonucu oluşan kabartılar, vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Bu hastalıkta görülen belirtiler, cilt alerjileri sonucu oluşan semptomlarla benzerlik göstermektedir. Sedef hastalığının türüne göre, belirtilerde de farklılıklar görülmektedir. Bunlar;

 • Vücutta oluşan kırmızı lekeler,
 • Tırnakta kalınlaşma,
 • Ciltte kabarma,
 • Tırnakta renk değişimi,
 • Kaşıntı,
 • Ateş,
 • Deri döküntüsü,
 • Ciltte çatlama şeklinde belirtiler görülmektedir.
Sedef hastalığı, saç derisinde de görülebilir.

Sedef hastalığı, saç derisinde de görülebilir.

Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Sedef hastalığı 5 çeşittir. Hastalık her türünde farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Öncelikli olarak yapılması gereken, tedaviyi kolaylaştırdığı için, hastalığın türünün tespit edilmesidir. Bunlar;

Plak tipi psoriasis: En sık görülen sedef türüdür. Vücutta oluşan lekeler, bazen bir bölgede bazen de birden fazla bölgede görülebilmektedir. Kişide bölgesel kaşıntı ve yanma gibi belirtiler oluşur.

İnvers psoriasis: Bu sedef tipinde, kızarıklıklar, koltuk altı, kasık ve göğüs altı bölgelerinde oluşmaktadır. Bu bölgeler, sürekli nemli olduğundan, kepeklenme gibi bir durum oluşmamaktadır. Kişide kaşıntı, yanma şeklinde belirtiler oluşmaktadır. Bölgede kabarıklıklar oluşmaktadır. Bazı mantar hastalıkları sonucu, bu sedef türü vücutta görülebilmektedir.

Tırnak psoriasisi: Bu tür sedef rahatsızlığı, yalnızca tırnak bölgesinde oluşmaktadır. Tırnaklarda renk değişimi ve kalınlaşma gibi belirtiler oluşmaktadır.

Eritrodermik psöriasis: Bu tür sedef rahatsızlığının görülme olasılığı çok düşüktür. Kişinin vücudun her bölgesinde kabarcıklar oluşur.

Psoriatik artrit: El ve ayaklarda, eklem tutulumu görülmektedir. Bu sedef türünün, teşhisi diğerlerine oranla daha zordur. Bu belirtilerin yanında, ciltte dökülmeler görülüyorsa o zaman teşhis konabilmektedir.

Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, sedef hastalığı daha ağır görülmektedir.

Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, sedef hastalığı daha ağır görülmektedir.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Her ne kadar sedef hastalığına neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, bazı durumların hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Bu nedenler aşağıda sıralandığı gibidir;

 1. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, sedef hastalığı daha ağır görülmektedir.
 2. Genetik durumlara bağlı olarak, değişiklik göstermektedir.
 3. Güneş ışığına aşırı maruz kalan kişilerde, sedef hastalığı görülme riski daha fazladır.
 4. D vitamini miktarı az olan kişilerde, sedef sık rastlanan bir durumdur.
 5. Aşırı stres yaşayan kişilerde, sedef oldukça sık görülmektedir.
 6. Bazı ilaçların yan etkisi sonucu görülebilen bir durumdur.
Bazı ilaçların yan etkisi sonucu görülebilen bir durumdur.

Bazı ilaçların yan etkisi sonucu görülebilen bir durumdur.

Sedef Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Sedef hastalığı durumunun görülmesinde en önemli etken, aile geçmişinde sedef hastalığı olması durumudur. Bu kişiler sedef hastalığına genetik açıdan daha yatkındır. Hastalığın oluşmasına neden olan durumlar şu şekildedir;

 • Boğaz enfeksiyonları
 • Deri enfeksiyonları
 • Stres
 • Sigara tüketimi
 • Alkol tüketimi
 • D vitamini eksikliği
 • İlaç yan etkileri
Yaraların sönmesi için, bölgesel pomatlar kullanılmaktadır.

Yaraların sönmesi için, bölgesel pomatlar kullanılmaktadır.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığının tamamen bir tedavisi yoktur. İyileşmeden sonra, yeniden görülebilmektedir. Ancak genel olarak 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

1.  Topikal (yerel) tedaviler:  Yaraların sönmesi için, bölgesel pomatlar kullanılmaktadır. Sedef belirtisinin en hafif olarak seyrettiği durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Nemlendirici özellikte kremler sayesinde, cilt tahrişleri iyileştirilir.

2. Fototerapi:  Kişide hastalık ağır görüldüğünde uygulanan bir yöntemdir. Özellikle sedefin nüks  etmesi sonucu uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminde hastaya, kontrollü olarak güneş ışığı verilmektedir. 

3. Sistemik tedaviler: Sedef hastalığının tedavisinde kullanılan losyon ve pomatlar işe yaramadığı zaman, ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Ancak ilaç kullanımı süresince kadınların hamile kalması, bebeğin sağlığı için tavsiye edilmeyen bir durumdur. İlaç tedavisine doktor kontrolünde başlanmalı ve verilen doza harfiyen uyulmalıdır. 

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.memorial.com.tr
 • www.psikiyatri.org.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? Seyahat belgesi alma ekranı
5 08 2020 - 11:07
2020 PTT çalışma saatleri! PTT saat kaçta açılıyor saat kaçta kapanıyor?
4 08 2020 - 10:43
Kurban eti dondurucuda nasıl ve ne kadar saklanır?
1 08 2020 - 13:56
Kurban eti ne kadar dağıtılır? Kurban eti kimlere verilir?
31 07 2020 - 11:52
AVM’ler bayramda saat kaça kadar açık? Bugün AVM’ler kaçta kapanacak?
31 07 2020 - 11:08
İstanbul bayram namazı saati! İstanbul’da bayram namazı saat kaçta kılınacak?
30 07 2020 - 17:24
Yorum Yap