Kimdir?

Şebnem Ferah Kimdir?

Türk rock müziğinin en iyi kadın vokali olarak gösterilen Şebnem Ferah 12 Nisan 1972’de Yalova’da doğdu. İlkokulda mandolin çalarak ve solfej dersleri alarak müziğe adım atan sanatçı, ilk kez lisede okul orkestralarında çalmaya başladı. ‘Pegasus’ isimli grup ile bir süre çaldıktan sonra Bursa’da o zamanki en büyük hayali olan kız grubu Volvox’u kurdu. 1988 yılında birçok yerde çalan grup, Şebnem Ferah’ın ODTÜ Ekonomi bölümünü kazanması sebebiyle dağıldı.

1994 yılında solo çalışmalarına yön veren Şebnem Ferah, Sezen Aksu ve Onno Tunç’un yardımı ile 1996 yılında ‘Kadın’ albümünü çıkardı. Albümde yer alan ‘Vazgeçtim Dünyadan’ şarkısı kısa zamanda hit oldu ve radyolarda, müzik kanallarında en çok çalınan şarkılar arasında yer aldı. 4 Nisan 1997 yılında Ege Üniversitesi’nde verdiği konser Şebnem Ferah için bir dönüm noktası oldu.

Apocalyptica İle Düet Yaptı

1998 yılında ablasını kaybettikten sonra albüm bir süre ara veren Şebnem Ferah 1999’da ‘Artık Kısa Cümleler Kuruyorum’ albümünü çıkardı ve bu albümde İskender Paydaş ve Pentagram ekibiyle çalıştı.

Albüm çalışmalarına hız veren sanatçı 17 Ağustos depreminde babasını kaybetti ve albüm çalışmalarını durdurdu. 2001 yılında ise Ozan Tügen, Metin Türkcan, Aykan İlkan, Buket Doran ve Ceren Tügen oluşan grubuyla ‘Perdeler’ albümünü çıkardı. Şebnem Ferah bu albümdeki ‘Perdeler’ şarkısını dünyaca ünlü rock grubu Apocalyptica ile birlikte seslendirdi.

‘Kelimeler Yetse’ isimli albümünü 2003 yılında hayranlarıyla buluşturan sanatçı bu arada 2003 yılında Müzeyyen Senar, Polad Bülbüloğlu, Kargo, Teoman, İlgi Özdikmenli, Sezen Aksu, Ogün Şanlısoy, Haluk Levent ve Bülent Ortaçgil gibi isimlerle düet yaptı.

Senfonik Albüm

2 yıllık bir çalışmanın ardından ‘Can Kırıkları’ adlı 5. stüdyo albümü ile geri dönüş yaptı. İlk klibini ‘Can Kırıkları’ şarkısına çekti. 10 Mart 2007 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezi’nde Orhan Şallıel yönetimindeki İstanbul Senfoni Projesi Orkestrası ile verdiği konserin DVD’si ve CD’si sanatçının ilk konser albümü olarak piyasaya sunuldu. Konser DVD’si Türkiye’de rekor kırarak 500 binin üzerinde satışa rakamına ulaştı.

Şebnem Ferah 2009 yılındaki ‘Benim Adım Orman’ ve 2013 yılındaki ‘Od’ ve sanatçının bu yılki doğum gününde çıkardığı ‘Parmak İzi’ albümüyle hayranlarıyla buluştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu