Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Mucize Doktor Dizisinde Ali’nin Hastalığı Olan Savant Sendromu Nedir? Savant Sendromu Tedavi Edilir Mi?

Mucize Doktor dizisinde Ali'nin hastalığı olan savant sendromu izleyiciler tarafından merak ediliyor? Savant sendromu otizm mi, tedavi edilebilir mi?
Son Güncelleme:
 Mucize Doktor Dizisinde Ali’nin Hastalığı Olan Savant Sendromu Nedir? Savant Sendromu Tedavi Edilir Mi?

Savant sendromu, önemli derecede zihinsel engeli bulunan ve bu zihinsel engeli yüzünden hayati ihtiyaçlarını karşılayamayan bir insan herhangi bir alanda ortalamanın üzerinde bir yeteneğe sahip olduğu zaman ortaya çıkar. Savantların ortaya çıktığı yetenekler çoğu zaman hafıza ve algılamayla alakalıdır. Hızlı hesaplama, karakalem çizimi ve müzikal yetenekler savant sendromu açısından en çok görünen becerilerdir. Birçok savant yeteneği doğumda ortaya çıkan bazı zihinsel sorunlar nedeniyle zihnin bu sorunları aşmak için gösterdiği çaba sonucunda oluşur.

Savant sendromlu tüm çocukların yarısı otistiktir

Yapılan araştırmalar ve edinilen verilere göre otizmli olan tüm çocukların yaklaşık %10’unda savant sendromu vardır. Ayrıca otizmli olan çok sayıda çocuğun da IQ seviyeleri düşüktür. Savant sendromu çoğunlukla otizm ile ilişkili olduğu için tıp literatüründe otistik savant terimi de sıklıkla kullanılabiliyor.

Savant Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Savant sendromunun nedenleri derin araştırmalara rağmen 2004 yılına kadar bilinmiyordu. Bazı bilim insanları bu sendromun genlerdeki bilinmeyen bir değişiklikten kaynaklandığını, bazıları da bunun sağ hemisferde meydana gelen bir hasarla ortaya çıktığını savunuyor.

Tedavisi Nedir?

Savant sendromu herhangi bir dezavantaj barındırmaz. Aksine bu sendrom ile sanatçı olan bir sürü insan vardır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmeyen bir sendromdur. Genellikle savant sendromuna eşlik eden ve zararlı etkileri bulunan alt bozuklukların tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle doktorlar savant sendromuna değil altındaki zararlı zihinsel durumlara odaklanırlar. Bunun tedavisi de psikolojik danışmanlıktır. Otizmin tedavisi yoktur.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mucize Doktor Dizisi Neden Bu Kadar Tuttu
6 11 2019 - 12:39
Müge Anlı Nazife Demirel Videosu Hakkında Açıklama Yaptı
4 10 2019 - 13:37
Volkswagen Türkiye’yi Tercih Edince Bulgarlar Çılgına Döndü
4 10 2019 - 12:56
Fatih Terim Devre Arasında Kadar Yeni Bir Onyekuru İstiyor
4 10 2019 - 10:56
Chloe’den Geçtiğimiz Aylarda Boşanan Serdar Ortaç Gizemli Bir Kadınla Yakalandı
4 10 2019 - 10:27
Sosyal Medyada Türkiye’nin Milli Değerlerine Ve Şehitlere Küfürler Yağdıran Çocuk Gözaltına Alındı
3 10 2019 - 21:01
Yorum Yap