Saten Kumaş Nedir? Saten Kumaş Nasıl Ve Nerelerde Kullanılır?

NAVİGASYONSaten Kumaş Nedir?Saten Kumaş Nasıl Kullanılır?Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?Saten Kumaş Nasıl Giyilir?Saten Kumaş Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli? Saten kumaş, parlak görünümü ve pürüzsüz dokusuyla özellikle kadınlar arasında tercih edilmektedir.. Bu kumaş, çok sık dokunması sayesinde uzun ömürlüdür. Yaygın bir kullanıma sahip olmanın yanı sıra, çabuk kırıştığı için kullanımı çok kolay bir kumaş değildir. Özellikle kıyafetlerde […]

18.12.2018 - 19:53
18.12.2018 - 19:53
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Saten kumaş, parlak görünümü ve pürüzsüz dokusuyla özellikle kadınlar arasında tercih edilmektedir.. Bu kumaş, çok sık dokunması sayesinde uzun ömürlüdür. Yaygın bir kullanıma sahip olmanın yanı sıra, çabuk kırıştığı için kullanımı çok kolay bir kumaş değildir. Özellikle kıyafetlerde tercih edilen bu kumaş, ayakkabı ve eşarp üretiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda, saten kumaş nasıl ve nerelerde kullanılır hakkında detaylıca bahsedeceğiz.

Saten Kumaş Nedir?

Eski zamanlardan beri bilinen bu kumaş çeşidinin en önemli özelliği görüntüsünün parlak olmasıdır. Dokunulduğunda pürüzsüz ve kaygan bir his vermektedir. Dokuma aşamasında, diğer türlerden farklı olarak, bağlantılar birbirine dokunmamaktadır. Bu sayede pürüzsüz bir kumaş elde edilmektedir. Saten kumaşın diğerlerine göre daha değerli olmasının nedeni de, dokunma aşamasının minimum 5 aşamadan geçmesidir.

Saten kumaş dokuma aşamalarına göre isimlendirilmektedir. Bunlar; düşes, serbest, şarjan ve döliyen şeklinde adlandırılmaktadır. Her tarz elbise yapımında kullanılabilen bu kumaş türü, her renk boyanmış ipliklerle dokunabilmektedir. Bu sayede, pürüzsüz bir kumaşa harika renkler de verilebilmektedir. İşte tam da bu nedenle, pamuklu, yünlü ve mikrofiber gibi kumaşlardan çok ayrı bir yeri vardır. Maliyetli olmasının nedeni de tamamen kumaşın özelliğinden kaynaklanmaktadır.  İpek saten kumaşlar kaygan olmasından ötürü, genellikle günlük kıyafetlerde tercih edilmemektedir. Özellikle gömlek ve elbiselerde saten kullanılması, kıyafete ekstra şıklık katmaktadır.

Saten kumaşın dokuma aşamalarına göre de isimleri değişmektedir.

Saten kumaşın dokuma aşamalarına göre de isimleri değişmektedir.

Saten Kumaş Nasıl Kullanılır?

Saten kumaş, kıyafet dışında ev dekorasyonu içinde sık sık tercih edilmektedir. Özellikle nevresim takımı olarak kullanıldığında, yatak odalarına yeni bir hava vermektedir. Ev dekorasyonu amaçlı kullanılan saten kumaşların üretimi, elbise üretiminden daha farklıdır. Bu fark, tamamen dokuma sıklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sağlık açısından da faydalı olduğu için, ev dekorasyonlarında da sık sık kullanılmaktadır.

Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Sağlık açısından da yararlı olan saten kumaş, dokuma yapısının kalitesi nedeniyle, pahalı bir kumaştır. Saten kumaş elbiselerin yanı sıra ev dekorasyonunda da kullanılmaktadır. Bunlar;

 1. Gece kıyafetlerinde zarif göründüğü için tercih edilmektedir.
 2. Gelinlik üretiminde de sıkça kullanılmaktadır.
 3. Nevresim takımlarında kullanılmaktadır.
 4. Pijama takımları ve gecelik üretiminde kullanılmaktadır.
 5. Ayakkabı üretiminde kullanılmaktadır.
 6. Erkek ve kadın elbise astarında kullanılmaktadır.
Sağlık açısından da yararlı olan saten kumaş, dokuma yapısının kalitesi nedeniyle, pahalı bir kumaştır.

Sağlık açısından da yararlı olan saten kumaş, dokuma yapısının kalitesi nedeniyle, pahalı bir kumaştır.

Saten Kumaş Nasıl Giyilir?

Özen isteyen bir kumaş olan satenin üretim aşamasının usta eller tarafından yapılması gerekmektedir. Özellikle bu kumaş türünde, ince bir kumaş hatası yapıldığında, elbisenin tüm şıklığı gitmektedir. Saten kumaş giyiminde dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmaktadır;

 1. Ayrıca saten kumaştan yapılan abiye giymek isteyen kadınların, daha zayıf olmaları gerekmektedir. Çünkü saten vücut hatlarını, diğer kumaşlara göre daha çok belli etmektedir. Fiziğine güvenen kadınlar, saten elbise giyerek, gecenin en gözde kadını olabilirler.
 2. Saten gömlek ya da saten elbiseyle birlikte, ayakkabı ve aksesuar seçimine de dikkat edilmesi gerekmektedir.
 3. Saten parlak bir kumaş olduğu için, ayakkabı seçiminde ayakkabının rugan olmaması gerekmektedir.
 4. Parlak çanta yerine, şık ve mat bir çanta tercih edilebilir.
 5. Aksesuarların çok dikkat çekmemesi, kişinin şıklığına gölge düşürmemesi için önemlidir.
Aksesuarların çok dikkat çekmemesi, kişinin şıklığına gölge düşürmemesi için önemlidir. 

Aksesuarların çok dikkat çekmemesi, kişinin şıklığına gölge düşürmemesi için önemlidir.

Saten Kumaş Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Saten, her ne kadar kadınların güzelliğini ortaya çıkaran bir kumaş olmasına rağmen, kullanımında dikkat edilmesi gereken adımlar vardır. Bunlar;

 • Kumaş leke tutan bir yapıda olduğu için, dikkatli kullanılması gerekmektedir.
 • Diğer kumaşlara göre saten kumaş daha çok kırışmaktadır.
 • Ütü uygulamasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Ütü aşamasında, ütü masası tozsuz ve temiz olmalıdır.
 • Parlak bir görüntüsü olduğundan, rugan ayakkabı ile tercih edilmemelidir.
 • Rutubetli ortamlarda muhafaza edilmemelidir.

Kıyafetin ütü aşamasının hassasiyetle uygulanması gerekmektedir. Ütü kullanımı sırsında, ütü masasına temiz ince bir tül serilebilir. Ütü en hassas ayarda ayarlanıp elbise öyle ütülenmelidir. Ayrıca yıkanırken, elbisenin etiketinde yazan derecenin uygulanması gerekmektedir. Yani saten elbisede, yıkama, kurutma ve ütüle aşamaları oldukça önem taşımaktadır.

Ütü uygulamasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Ütü aşamasında, ütü masası tozsuz ve temiz olmalıdır.

Ütü uygulamasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Ütü aşamasında, ütü masası tozsuz ve temiz olmalıdır.

Saten modası geçmeyen bir kumaş olmasının yanı sıra, özellikle gelinlikte oldukça sık tercih edilmektedir. Her yıl gelinlik modasının en gözde stillerinde saten kullanımının tercih edilmesi de, aslında bu kumaşın ne derecede vazgeçilmez olduğunu göstermektedir. Taş ve dantel gibi ince detaylarla birlikte kullanılan satenden, oldukça şık elbiseler yapılmaktadır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim