1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Sarımsağın Mucizevi Faydaları
Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

A+A-

Düzenli olarak sarımsak yemek sadece organlar için faydalı değildir; kalp hastalığı, felç, kanser ve enfeksiyonlar dâhil olmak üzere,  dünyadaki dört ana ölüm nedeninin azaltılmasını hatta önlenmesine yardımcı olmuştur. Kanserin önlenmesi için Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından önerilen herhangi bir besin takviyesi bulunmuyor. Fakat sarımsak bu konuda harika bir yardımcı olabilir.

En uç noktadaki nadir durumlar dışında, dünyadaki her insanın sarımsak tüketmesi gerekir. Bu son derece uygun maliyetli, kolay bulunan ve kesinlikle harika bir tadı olan yiyeceği sofranıza dâhil etmeniz gerekir. Bu sebeple sarımsağın yararları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için ayrıntılı olarak inceleyelim…

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Sarımsağın Sağlık İçin 7 Faydası

Kalp Hastalıkları İçin Sarımsak

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, dünya genelinde en önemli ölüm nedenleri kanser ve kalp hastalıklarıdır. Başta diyabet olmak üzere sarımsağın hiperlipidemi, ateroskleroz, tromboz gibi kardiyovasküler ve metabolik hastalıklar konusunda önleyici etkileri vardır.  Sarımsağın faydaları hakkında yapılan klinik ve deneysel çalışmalar sonucunda hem hayvanlarda hem de insanlarda genel olarak sarımsak tüketiminin önemli kardiyoprotektif etkiler yarattığı bulundu.

Muhtemelen sarımsağın en şaşırtıcı özelliği, arterlerde plak birikimini kaldırarak erken kalp hastalığının tersine dönmesine yardım ettiğinin gösterilmiş olmasıdır. 2016 Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada; 40 ila 75 yaşları arasında metabolik sendrom tanısı almış 55 hasta vardı. Araştırma sonucuna göre metabolik sendromu olan hastalarda sarımsak kroner arterlerdeki plağı temizledi.

Öncü araştırmacılardan Matthew Matthew Budoff, “Bu çalışma, bu takviyenin yumuşak plak birikimini azaltmada ve kalp hastalıklarına neden olabilecek arterlerde yeni plak oluşumunu önlemede faydalarının bir başka gösterimidir. Dört randomize çalışmayı tamamladık ve olgun sarımsak Özü'nün aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatmaya ve kalp hastalığının erken evrelerini tersine çevirmeye yardımcı olabileceği sonucuna vardık” dedi.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Kanser için Sarımsak

Sarımsak ve soğan gibi Allium sebzeler, Kanser oluşumunun her aşamasında biyoaktif kükürt bileşikleri nedeniyle etki gösterir ve kanser riski en aza indirir. Yapılan çalışmalarda sarımsağın birçok biyolojik işlemi etkilediği gözler önüne serilmiştir.

Sarımsak tüketiminin başta olmak üzere birçok kanser türünde riskleri azalttığı, NIH Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından da açıklanmıştır. Ancak kafalarda hala sarımsağın kanseri nasıl önleyebileceği konusunda soru işaretleri bulunmaktadır. Antibakteriyel özellikleri bulunan sarımsağın koruyucu etkisinin buradan geldiği düşünülmektedir. Ayrıca sarımsak antibakteriyel özellikleri sayesinde DNA onarımını arttırır kansere neden olan maddelerin aktivasyonunu durdurur ve kansere neden olan madde oluşumunu engeller. Hücre çoğalmasını sağlamakta sarımsağın başka bir özelliğidir.

Fransa'da meme kanseri olan 345 hasta üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise soğan ve sarımsak tüketiminin meme kanseri riskinde istatiksel olarak bir azalma ile ilişkili olduğu tespit edildi. Özellikle bu yönde sarımsağın etkiler göstermiş olması başka bir kanser türünde de ölümcül etkilerden koruduğu ortaya çıktı. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ölümcül kanser türlerinden olan Pankreas kanseri üzerinde de sarımsağın olumlu etkileri gözlendi.

Sarımsağın kansere üzerindeki etkileri konusunda San Francisco da yapılan başka bir çalışmada ise sarımsak tüketenler ve tüketmeyenler arasında Pankreas kanseri riskinde farklılıklar görüldüğü ortaya çıkmıştır. Sarımsak tüketenlerde kansere yakalanma riskinin %54 daha az olduğu görülmüştür. Aynı çalışmada sebze ve meyve tüketiminin artırılmasının da pankreas kanserine karşı koruma sağlayabileceği tespit edilmiştir.

Genel olarak, sarımsak göz ardı edilmemesi veya indirgenmemesi gereken kansere karşı savaşan bir gıda olarak gerçek bir potansiyel göstermektedir.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Kan Basıncı için Sarımsak

Sarımsağın ilginç bir özelliği, yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olduğudur. Bir çalışma, olgun sarımsak ekstraktının etkisine, hâlihazırda antihipertansif ilaç alan ve halen kontrolsüz hipertansiyonu olan kişiler için yardımcı bir tedavi olarak inceledi. Sarımsak bir kez daha oldukça etkili olduğunu gösterdi. Bilim dergisinde Maturitas dergisinde yayınlanan çalışmada 50 kişi “kontrol edilemez” tansiyon ile değerlendirildi. Üç ay boyunca günde dört kapsül taze sarımsak özü (960 miligram) almanın, kan basıncının ortalama 10 puan düşmesine neden olduğu ortaya çıktı.

2014 yılında yayınlanan bir başka araştırma, sarımsağın “standart BP ilaçlarına benzer şekilde hipertansif bireylerde KB'yi düşürme potansiyeline sahip” olduğunu buldu. Bu nedenle, özellikle bu çalışma için standardize edilebilir ve oldukça tolere edilebilir olgun sarımsak özü şeklinde olan sarımsak da işe yarayabilir. Bu çalışma ayrıca sarımsak polisülfidlerinin kan damarlarının açılmasını veya genişlemesini ve dolayısıyla kan basıncının düşmesini desteklediğini açıklar.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Soğuk Algınlığı ve Enfeksiyonlar için Sarımsak

Deneyler, sarımsağın (veya sarımsakta bulunan allisin gibi spesifik kimyasal bileşikler), soğuk algınlığı dahil en yaygın ve nadir görülen bazı enfeksiyonlardan sorumlu sayısız mikroorganizmanın öldürülmesinde oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Sarımsak aslında soğuk algınlığı gibi diğer enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, insanlar soğuk mevsimde (Kasım ve Şubat ayları arasında) 12 hafta boyunca sarımsak takviyesi veya plasebo aldılar. Sarımsak tüketenlerin soğuk algınlığı olasılığı daha düşüktü ve soğuk algınlığı olan plasebo grubundan daha hızlı toparlandılar. Sarımsak almayanlar (plasebo grubu), 12 haftalık tedavi süresi boyunca birden fazla soğuk algınlığı olasılığı daha fazla olmuştur. Bu çalışma, sarımsağın soğuk algınlığı virüsünü biyolojik olarak aktif bileşen olan allisin'e karşı önleme yeteneğini gösterir.

Sarımsak antimikrobiyal, antiviral ve antifungal özellikleri diğer soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonları hafifletmeye yardımcı olabilir. Sarımsak özellikle allisinin, bu sebzenin antimikrobiyal güçlerinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Saç Dökülmesi İçin Sarımsak

İran’da bulunan bir üniversitede yapılan araştırmada, kafa derisine üç ay boyunca günde iki kez uygulanan sarımsak jelinin, alopesi için kortikosteroid alan insanları nasıl etkileyebileceği test edildi. Alopesi, saç derisinde, yüzünde ve bazen de vücudun diğer bölgelerinde saç kaybına neden olan yaygın bir otoimmün cilt hastalığıdır. Halen farklı tedaviler mevcuttur, ancak henüz bir tedavi bilinmemektedir.

Araştırmacılar, sarımsak jeli kullanımının, alopesi areata tedavisinde topikal kortikosteroidin terapötik etkinliğine anlamlı bir şekilde ilave olduğunu keşfetti. Çalışma doğrudan test etmemiş olsa da, sarımsakla infüzyonlu hindistancevizi yağının bağımsız bir tedavi olarak uygulanması saç dökülmesi ilacı olarak bile daha faydalı olabilir, çünkü ciltteki zararlı kortikosteroidlerin emilim riskini azaltır.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Alzheimer Hastalığı ve Demans için Sarımsak

Alzheimer hastalığı,  insanları net düşünme, günlük görevleri yerine getirme ve nihayetinde kim olduklarını hatırlama yeteneğini kaybettirecek bir demans şeklidir. Sarımsak, vücudun bu bilişsel hastalıklara katkıda bulunabilecek oksidatif hasara karşı koruyucu mekanizmalarını destekleyebilecek antioksidanlar içerir.

Alzheimer hastalarına gelince, β-amiloid peptidi plakları merkezi sinir sisteminde yaygın olarak gözlenir ve bu plak birikimleri reaktif oksijen türleri ve nöronal (sinir sistemindeki hücreler) hasarına neden olur. Nörokimya Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada olgun sarımsak ekstraktının ve aktif bileşik S-alil-L-sisteinin (SAC) “önemli nöroprotektif ve nöro kurtarma özellikleri” bulundu. Araştırmacılar bulgularından, SAC ile birlikte olgun sarımsak ekstraktının Alzheimer hastalığını tedavi etmek için gelecekteki ilaçları geliştirmek için kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Diyabet için Sarımsak

Sarımsak, şeker hastalarına da yardımcı olabileceğini göstermiştir. Düzenli olarak sarımsak tüketmek, bazı diyabet etkilerini potansiyel olarak azaltır ya da durdur, kan seviyelerini düzenler ve aynı zamanda enfeksiyonla savaşır.

Diyabetik farelerin incelenmesi, sarımsakların, ateroskleroz ve nefropati gibi yaygın diyabetik komplikasyonların azaltılması dahil, diyabetiklerin genel sağlığının iyileştirilmesinde çok faydalı olabileceğini göstermiştir. Yedi hafta boyunca günlük çiğ sarımsak özü alan bu fareler, serum glukozunu (kan şekeri seviyesi), kolesterolü ve trigliserit seviyelerini önemli ölçüde düşürdüler. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, çiğ sarımsak alan farelerde yüzde 57 daha az serum glukozu, yüzde 40 daha düşük serum kolesterol seviyesi ve yüzde 35 daha düşük trigliserit vardı. Ek olarak, sarımsakla tedavi edilen sıçanlardaki idrar protein seviyeleri yüzde 50 daha düşüktü.

Başka bir çalışmada ayrıca, tip II diyabet hastaları için, sarımsak kan kolesterol seviyelerini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Spesifik olarak, sarımsak tüketimi, total kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolü düşürdü ve plaseboya kıyasla orta derecede HDL kolesterolü yükseltti.

Bütün bunlar, sarımsağın beslenme planının bir parçası olarak diyabetiklere nasıl fayda sağladığını göstermektedir.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Sarımsak Kullanmanın En İyi Yolları

 • Sarımsağın çiğ olması mikrobiyal özellikler için en iyi şekildir, ancak pişmiş sarımsak da hala çok değerlidir. Aslında, antioksidan değeri pişirildiğinde eşittir çünkü çoğu gıda için pişirme, besin içeriğini azaltma eğilimindedir.
 • Sote edilmiş, kavrulmuş veya fırınlanmış yemeklere çiğ sarımsak ekleyebilirsiniz. Tüm bu harika sarımsak avantajlarını elde etmek için bir sonraki ev yapımı salata sosu, turşusu, domates sosu, çorba veya güvece çiğ sarımsak atabilirsiniz. Herhangi bir sebzeye, balığa veya ete çiğ sarımsak ilave etmek, lezzet ve sağlık yararlarını yoğunlaştıracaktır.
 • Sonunda çiğ veya pişmiş sarımsak kullanıyor olsanız da, sarımsağı ezdikten sonra yemeden önce oturmasına izin vererek ya da bir tarif için pişirmeden sarımsak yararlarını artırabilirsiniz. Bilim adamları sarımsağı, doğradıktan veya ezdikten sonra 10 dakika kadar bekletmelerini önermektedir.
 • Sarımsak kullanmanın başka bir yolu enfeksiyonlar içindir. Sarımsak yağı kullanmak  gerçekten işe yarayabilecek mükemmel bir kulak enfeksiyonu tedavisidir.
 • Tipik olarak bu tür hastalıklarla mücadele etmeyen geleneksel kültürler, beslenmelerinde düzenli sarımsak tüketimi yapar ve doğru yiyecekleri yerken kalp hastalığı, kanser ve enflamatuar bazlı hastalıklar kolayca önlenebilir olduğu için tıbbi müdahale gerektirmez.
 • Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlerde genel sağlık için her gün 2 – 5 gram arasında taze sarımsak, 0,4 ila 1.2 gram kurutulmuş sarımsak tozu ve 300 ila 1.000 miligram arasında da sarımsak yağı tüketiminin normal olduğunu ifade etmektedir.
 • Sarımsak en iyi şekilde oda sıcaklığında saklanır ve her zaman kuru tutulmalıdır (çimlenmesini önlemek için).

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Sarımsağın Yan Etkileri

Ağızdan alındığında çiğ sarımsak ağızda veya midede yanma hissine, ağız kokusuna, mide ekşimesine, gaz, şişkinliğe, mide bulantısına, kusmaya, vücut kokusuna ve ishala neden olabilir. Bu yan etkilerin olasılığı, tüketilen çiğ sarımsak miktarının artmasıyla artar.

Genel olarak, herhangi bir formdaki sarımsak kanama riskini artırabilir çünkü doğal bir kan inceltici olarak işlev görür. Kan inceltici ilaç tüketenlerin çiğ sarımsak tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmaları gerekir. Ayrıca planlı bir ameliyattan en az 2 hafta önce sarımsak tüketimini bırakmanız da önerilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde, sarımsak gıda miktarlarında güvenli olduğuna inanılmaktadır ancak tıbbi miktarlarda güvensiz olabilir.

Ağızdan uygun şekilde, kısa bir süre için az miktarda alındığında, sarımsak çocuklar için güvenli olduğu söylenir. Ancak, sarımsak hiçbir zaman çocuklara büyük dozlarda verilmemelidir.

Sarımsağın Mucizevi Faydaları

Herhangi bir gastrointestinal probleminiz varsa, çiğ sarımsakların GI kanallarını tahriş edebileceğini bilmek önemlidir. Ülserli insanlar çiğ sarımsaktan uzak durmalıdır.

Çiğ sarımsak doğrudan cilde uygulanırsa ciddi, yanık gibi cilt tahrişine neden olabilir, bu nedenle cilde temasta dikkatli olun.

Çiğ sarımsak, ülser, düşük tansiyon, troid sorunları ve başka sağlık sorunları konusunda zararlı olabilir. Böyle durumlarda doktora danışmakta fayda vardır.

Ayrıca, özellikle aşağıdakileri ilaç kullanıyorsanız, tıbbi olarak çiğ sarımsak tüketmeden önce doktorunuzla konuşun:

 • Kan inceltici ilaçlar
 • Doğum kontrol hapları
 • HIV / AIDS için İlaçlar
 • Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar ( NSAID'ler )

Bunlar olası herhangi bir olumsuz sarımsağın yan etkisine karşı korunmanın en iyi yoludur.

[bilgikutusu text="Dikkat! Bilimin kanıtladığı en derin sarımsak yararlarından bazıları, kalp hastalığının erken aşamalarında tersine dönmeye yardım etmeyi, çeşitli kanser biçimlerini önleyip savaşmayı, diyabetiklerin sağlığını iyileştirmeyi ve hatta Alzheimer gibi ciddi bilişsel hastalıklar için umut vermeyi içerir.Sarımsağın aktif bileşiklerinden en iyi şekilde yararlanmak için, sarımsakları çiğ tüketmeden, kesip ezdikten sonra veya pişmiş tariflerinize eklemeden önce bir süre (10 dakika) bekletin." tur="info"]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.