Nedir?

Sarı Kantaron Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen hepimiz onun görüntüsü hakkında bir fikir sahibiyiz ama faydaları ya da ne işe yaradığı konusunda birçoğunuzun bilgisi yok.  Sarı kantaron otu günlük hayatımızda nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, Zararları var mıdır isterseniz Gelin hep beraber öğrenelim.

Sarı kantaron hakkında bütün bilgileri bugün sizlere veriyoruz onu tanımadığınız her gün için çok üzüleceğini de biliyoruz.  Ama geç olsun güç olmasın diye boşa dememişler Hadi daha fazla zaman kaybetmeden sarı kantaron, nedir Gelin hep birlikte bakalım.

Sarı Kantaron Nedir?

Sarı kantaron, Adından da Anlayacağınız üzere sarı renkte olan kantaron otu çiçekleri çok güzel görülen bir bitki.  Güzelliği zaten göz kamaştırıcı olan bu bitkinin çok uyumlu olduğunu ve dünyanın her yerinde yetişebilen dini söylemek de mümkün.  Farklı iklimlere kolayca uyum sağlayan sarı kantaron hemen hemen bütün kıtalarda yetişiyor.  Üzerinde bulunan küçük küçük deliklerden dolayı halk arasında binbirdelik otu olarak da bilinen sarı kantaronun kökü ve çiçeklerinin önemli bir şifa kaynağı olduğu söyleniyor.  Genel olarak piyasada kurusu bulunan Sarı kantaronun çayını ve yağını da bulmak mümkün.  Vücuda sağladığı faydaları nedeniyle çok eski zamanlardan beri kullanılan Sarı kantaronun yokuşlarda ve Tarlalarda kendiliğinden yetişme özelliği de var.

Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kısaca sarı kantaron nedir tanıdığımıza göre asıl önemli olan noktaya gelebiliriz.  Sarı kantaronun faydaları nelerdir Ne işe yarar, Neden onu kullanmalıyız sorusunun yanıtlarını Gelin hep birlikte bakalım.

Sarı kantaron otu antiseptik özellikler gösterdiği için vücutta mikroplara karşı savaş açar.

Sarı kantaron otunun iltihap önleyici etkileri vardır ve vücutta oluşan iltihaplar hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Daha hızlı hücre yenilenmesi sağladığı için vücutta oluşan yaralar hızla iyileşir.

Varis ve egzama gibi ciddi cilt rahatsızlıklarına da olumlu etkiler gösterdiği bilinmektedir.

İştah açıcı bir etkisi vardır çay olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır.

Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkiler gösteren sarı kantaron gastrit sorunu yaşayanların iyileşmesini sağlar.

Sarı kantaron otunun en önemli faydası ise kansere karşı gösterdiği dirençtir. Vücuttaki kanserli hücrelerin büyük çoğalmasına engelleyen sarı kantaron otu adeta kansere karşı savaş açar.

Vücutta bulunan birçok hormonu düzenli şekilde salgılanmasına destek olan sarı kantaron otu özellikle kadınların adet dönemlerinde çok faydalıdır.

Sarı kantaron adet sancılarının indirmesini yanı sıra menopoz dönemindeki kadınların sıkıntılarını azaltması ile de tanınır.

Çok sık yaşanan Bel ve baş ağrısı gibi sorunlarında azalmasında etkilidir.

Sinir sistemi üzerinde etkisi olan sarı kantaron doğal bir antidepresan etkisi gösterir.

Bu özelliği sayesinde sarı kantaron otunun stres kaynaklı uykusuzluk, korku ve kaygı gibi sorunların azalmasına fayda sağladığı bilinmektedir.

Sarı kantaron mutluluk hormonunun salgılanmasına destek olarak depresyon gibi olumsuz ve ciddi ruh sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Sarı kantaron cilt bakımı üzerinde de etkilidir ve ciltte oluşan sivilceler ile baş etmenize yardımcı olur.  Sivilceler iyileşmesini sağlamak ve kalmayan sarı kantaron aynı zamanda Sivilce izlerini de yok eder.

Sarı kantaron başka güneş yanığı olmak üzere dönemsel cilt lekeleri ile de mücadele ettiği bilinmektedir.

Sarı Kantaron Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Faydalarını saya saya bitiremediğimiz sarı kantaron nasıl kullanılır sorusuna da geldik.  Hazır paketler halinde piyasada sarı kantaron çayı veya ısıtılmaktadır.  Fakat mutlaka güvenilir yerlerden alışveriş yapmanızda yarar vardır. Dersiniz aktarlardan kurutulmuş sarı kantaron olarak evde kendiniz söyleyin yapabilirsiniz.  Sarı Kantaron çayı demlemek için 2,5 çay kaşığı kadar Kurtulmuş sarı Kantaron otunu bir su bardağı sıcak suyun içine ekleyin 10 dakika demlendikten sonra süzerek afiyetle tüketin. Sarı kantaron yağını da egzama varis gibi cilt sorunlarınızda ya da sivilce durumlarında kullanabilirsiniz.

Sarı Kantaronun Zararı Var Mıdır?

Vücuda ciddi etkileri olan sarı kantaron otunun faydalarını saya saya bitiremedik. Fakat bu kadar etkili olan her şey gibi onun da aşırı dozda kullanılmaması gerektiğini Unutmamak gerekir.  Sarı kantaron çayının günde 1-2 fincandan Fazla içmeyin ve yağını da çok fazla kullanmayın Aksi takdirde zararları ortaya çıkabilir. Mesela hazmı kolaylaştıran etkisi bir anda sindirim sisteminin bozulması ve ishal olmanıza yol açabilir.

Ayrıca bütün yazılarımızda belirttiğimiz gibi kronik rahatsızlıkları olanlar Hamileler ve alerjik Reaksiyon gösterenlerin doktora başvurmadan kullanmasında yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu