1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?
Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?

Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?

A+A-

Mısırlılar tarafından güzel ve ışıltılı cildi desteklemek için kullanılan sardunya yağı şimdi akne tedavisinde, iltihabı azaltmada, kaygıyı hafifletmede ve hormonları dengelemede kullanılıyor. Bu hoş kokulu yağ ayrıca ruh halinizi iyileştirebilir, yorgunluğu azaltabilir ve duygusal sıhhati arttırabilir.

Sardunya Yağı Nedir?

Sardunya yağı, sardunya bitkisinin saplarından, yapraklarından ve çiçeklerinden elde edilir. Sardunya yağı, toksik ve tahriş edici olmayan, genel olarak hassaslaştırıcı olmayan bir madde olarak kabul edilir ve terapötik özellikleri antidepresan, antiseptik ve yara iyileştirici olmayı içerir. Sardunya yağı ayrıca yağlı veya akneli cilt, egzama ve dermatit dahil olmak üzere çok çeşitli ve yaygın olan cilt hastalıkları için en iyi yağlardan biri olabilir.

Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?

Sardunya Yağı ve Gül Sardunya Yağı Arasında Bir Fark Var Mı?

Gül sardunya yağı ile sardunya yağını karşılaştırıyorsanız, her iki yağ da  Pelargonium  graveolens bitkisinden gelir, ancak bunlar farklı çeşitlerden elde edilir. Gül sardunya, tam botanik isme sahip Pelargonium graveolens var. Roseum  sardunya yağı basitçe Pelargonium graveolens olarak bilinir. İki yağ, aktif bileşenler ve faydalar bakımından oldukça benzerdir, ancak bazı insanlar koku tercihi olarak bir diğerini seçebilir.

Sardunya yağının ana kimyasal bileşenleri arasında öjenol, sardunik, sitronellol, sardunol, linalool, sitronelil format, sitral, mirtenol, terpineol, methone ve sabinen içerir.

Sardunya yağının faydaları nelerdir? En yaygın sardunya esansiyel yağ kullanımlarından bazıları şunlardır:

 • Hormon dengesi
 • Stres rahatlama
 • Depresyon
 • İltihap
 • Dolaşım
 • Menopoz
 • Diş Sağlığı
 • Kan basıncını düşürme
 • Cilt sağlığı

Sardunya yağı gibi esansiyel bir yağlar bu sağlık sorunlarını hafifletebilir veya çözebilir. Cildinizi, ruh halinizi ve iç sağlığınızı iyileştirecek doğal ve güvenli bir araçtır.

Sardunya Yağı Kullanımının 14 Faydası

Kırışıklık Önleyici

Gül sardunya yağı, yaşlanma, kırışıklık veya kuru ciltlerin tedavisi için dermatolojik kullanımıyla bilinir. Yüzdeki cildi sıkılaştırdığı ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlattığı için kırışıklıkların görünümünü en aza indirme gücüne sahiptir.

Yüz losyonunuza iki damla sardunya yağı ekleyin ve günde iki kez uygulayın. Bir veya iki hafta sonra, kırışıklıklarınızın görüntüsünün azalmaya başladığını görebilirsiniz.

Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?

Kas Ağrılarına Yardımcı

Yoğun bir antrenmandan sonra ağrı mı hissediyorsunuz? Sardunya yağının topikal olarak kullanılması, kas kramplarını, ağrıları veya vücutta ağrıyan yerlere sürünerek ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Beş damla sardunya yağını bir çorba kaşığı jojoba yağı ile karıştırarak bir masaj yağı oluşturun ve cildinize masaj yaparak kaslarınıza odaklanın.

Enfeksiyon Savaşçısı

Araştırmalar, sardunya yağının en az 24 farklı bakteri ve mantar türüne karşı güçlü bir anti bakteriyel ve anti-fungal yeteneklere sahip olduğunu göstermiştir. Sardunya yağında bulunan bu anti bakteriyel ve antifungal özellikler, vücudunuzu enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir. Dış enfeksiyonla savaşmak için sardunya yağı kullandığınızda, bağışıklık sisteminiz iç işlevlerinize odaklanabilir ve sizi daha sağlıklı tutabilir.

Enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olmak için, hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirilen iki damla sardunya yağı, iyileşene kadar günde iki kez ilgili bölgeye uygulayın.

Örneğin sardunya yağı, mantar enfeksiyonunu geçirmeye yardımcı olacak bir yağdır. Bunu yapmak için ılık su ve deniz tuzuyla hazırladığınız bir ayak banyosuna sardunya yağı damlası ekleyin. En iyi sonuçları elde etmek için günde iki kez yapın.

İdrar Söktürücü

İdrardaki artış vücutta daha az toksin anlamına gelir ve sardunya yağının bir idrar söktürücü olması idrara çıkmayı teşvik eder. İdrar yaparken, toksik kimyasallar, ağır metaller, şeker, sodyum ve kirleticileri serbest bırakırsınız. Ürinasyon ayrıca aşırı safra ve asitleri mideden uzaklaştırır.

Doğal Deodorant

Sardunya yağı bir dolaşım yağıdır, yani terleme yoluyla vücuttan çıkar. Şimdi teriniz çiçek gibi kokacak! Sardunya yağı anti bakteriyel özelliklere sahip olduğundan, vücuttaki kokuların giderilmesine yardımcı olur ve doğal bir deodorant olarak kullanılabilir.

Gül gibi sardunya yağı kokusu da her gün taze kokmanın mükemmel bir yoludur. Bir sonraki harika doğal deodorantınız için, bir sprey şişesine beş damla sardunya yağı ekleyin ve beş çorba kaşığı suyla karıştırın; bu her gün kullanabileceğiniz doğal ve faydalı bir parfümdür.

Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?

Alzheimer ve Demans Önleyici

2010 yılında yayınlanan araştırmalar, sardunya yağının etkileyici anti-nöroinflamatuar etkilerini göstermektedir. Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar söz konusu olduğunda, m icroglial hücrelerin aktivasyonu ( beyindeki primer immün hücreler) ve daha sonra nitrik oksit (NO) dahil olmak üzere pro-enflamatuar faktörlerin serbest bırakılması, bunların gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Cilt Güzelleştirici

Anti bakteriyel ve yatıştırıcı antienflamatuar özellikleri ile sardunya yağı cilt sağlığını artırabilir. Sardunya yağı sivilce, dermatit ve cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. “Doğrudan ciltte sardunya yağı kullanabilir miyim?” diye merak ediyor musunuz? Tam olarak güvenli olması için sardunya yağını taşıyıcı yağ ile seyreltmek en iyisidir.

Sardunya yağını sivilce veya diğer cilt sorunlarının kullanımı için; bir çay kaşığı hindistancevizi yağını beş damla sardunya yağı ile karıştırılmayı deneyin, sonra sonuçları görene kadar karışımı etkilenen bölgeye günde iki kez uygulayın. Ayrıca günlük temizleyicinize veya vücut şampuanınıza iki damla sardunya yağı ekleyebilirsiniz.

Solunum Düzenleyici

2013 yılında yapılan bilimsel bir inceleme, Pelargonium sidoides (Güney Afrika sardunyası) ekstraktının akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için plaseboya karşı sıvı veya tablet formunda kullanımı hakkındaki verilere baktı. Gözden geçirenler, sardunya ekstresinin akut rinosinüzit ve sık görülen soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde etkili olabileceğini buldu. Ek olarak, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da akut bronşit semptomlarını ve yetişkinlerde sinüs enfeksiyonlarını etkili bir şekilde hafifletebilir.

Bu avantajdan yararlanmak için, bir difüzör kullanın, günde iki kez sardunya yağı soluyun veya boğazınıza ve burun deliklerinizin altına sürün.

Sinir Ağrısına Etkisi

Sardunya yağı, cilde uygulandığında sinir ağrılarıyla savaşma gücüne sahiptir. Bir araştırma çalışmasında, cilde gül sardunya yağı uygulanmasının, herpes virüsünün neden olduğu zona rahatsızlığının verdiği ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Araştırma, “sardunya yağının dakikalar içinde ağrıyı hafiflettiğini ve iyi tolere edildiğini” ortaya koyuyor. Çalışma aynı zamanda yüzde 100 konsantrasyondaki sardunya yağının yüzde 50'nin iki katı kadar etkili göründüğü için, kullanılan ürünün gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Sardunya yağının sinir ağrısıyla savaşmak için kullanımı; üç damla sardunya yağını, hindistancevizi yağı ile karıştırarak bir masaj yağı oluşturun. Acı veya gerginlik hissettiğiniz alanlara odaklanarak bu faydalı karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın.

Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?

Anksiyete ve Depresyon Tedavisi

Sardunya yağı zihinsel işleyişinizi iyileştirme ve ruhunuzu canlandırma gücüne sahiptir. Depresyon, endişe ve öfkeden muzdarip insanlara yardım ettiği bilinmektedir. Sardunya yağının tatlı ve çiçek kokusu vücudu, zihni sakinleştirir ve rahatlatır.

Aslında, 2015 yılında yayınlanan araştırmalar, sardunyanın hamile kadınların doğum sırasındaki kaygılarını azaltmalarına yardımcı olabileceğini bile gösteriyor. Bu 100 kadının araştırması “uçucu sardunya yağı aromasının doğum sırasındaki kaygıyı etkili bir şekilde azaltabileceği ve doğum sırasındaki non-anksiyete önleyici yardım malzemesi olarak önerilebileceği” sonucuna varmıştır.

Araştırma ayrıca sardunyanın postmenopozal kadınlarda aromaterapi masajında ​​kullanıldığında depresyonu azaltma yeteneğini de göstermektedir.

Anti-enflamatuar Özellikleri

Enflamasyonun hemen hemen her sağlık durumu ile ilişkili olduğu bulunmuştur ve araştırmacılar kronik inflamasyonun sağlık ve olası koruyucu tıbbi uygulamalar üzerindeki etkilerini titizlikle araştırmaktadır. Araştırmalar, sardunya esansiyel yağının, geliştirilmiş güvenlik profiline sahip yeni anti-enflamatuar ilaçların geliştirilmesi için önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Sardunya yağı, ciltteki enflamatuar tepkileri inhibe eder; Bu, vücudunuzun birçok sağlık sorunuyla savaşmasına yardımcı olur. Örneğin; Artrit, eklemlerin iltihabı, kalp hastalığı arterlerin iltihabıdır. Eklem ağrısını azaltmak veya kolesterolü düşürmek için bir ilaç almak yerine, vücuttaki iltihabı azaltmak çok önemlidir.

Bir 2013 çalışması, sardunya yağının, anti-enflamatuar ilaçlar için daha güvenli ve daha etkili bir bileşen olduğunu buldu. Veriler, sardunya yağının vücuttaki iltihaplanmayı azalttığını ve bu esansiyel yağın kolesterol ve eklem ağrısı ilaçlarından daha az yan etkisi olduğunu desteklemektedir.

Böcek Kovucu

Sardunya yağı yaygın olarak sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzak tuttuğu bilindiğinden beri doğal böcek kovucularda kullanılır.

Kendi böcek kovucunuzu yapmak için, sardunya yağını suyla karıştırın ve vücudunuza püskürtün. Kimyasallarla doldurulmuş spreylerden çok daha güvenlidir. Listelenen diğer esansiyel yağların yerine veya bunlara ek olarak, ev yapımı tüm sprey tariflerine sardunya yağı ekleyebilirsiniz.

Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir?

Mantar Tedavisine Yardımcı

Candida albicans, ağızda, bağırsak kanalında ve vajinada en sık görülen mantar enfeksiyonu türüdür. Candida ayrıca cildi ve diğer mukoza zarlarını da etkileyebilir.

İlginç bir çalışma, sardunya yağının farelerde kandida hücre büyümesini baskılama kabiliyetinin etkilerini ölçmüştür. Fareler intravajinal olarak sardunya esansiyel yağı aldı ve bu vajinal boşluktaki kandida hücre miktarını önemli ölçüde azalttı. Bu bulgular, sardunya yağı veya bunun ana bileşeni olan sardunya uygulamasının vajinada kandida hücre büyümesini baskıladığını göstermektedir.

Kanamayı Azaltma Etkisi

20 hasta insanı kapsayan 2013 yılında yapılan bir çalışmada, susam ve gül sardunya yağı karışımının kanama (çok ağır kan kaybı) olayları üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Çalışma 183 gün sürdü; Sonunda hastaların yüzde 75'i tedavide bir iyileşme hissetti. Hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığından, sardunya yağı bu hastalarda meydana gelen kalıtsal kanama bölümlerinin sayısını önemli ölçüde azaltan bir bileşik olduğunu kanıtladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.