Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Şan Dersi Nedir? Şan Dersi İle Güzel Bir Ses Elde Edilebilir mi?

Doğru şarkı söyleme derslerini alarak eşsiz bir sese sahip olabilirsiniz!
Son Güncelleme:
 Şan Dersi Nedir? Şan Dersi İle Güzel Bir Ses Elde Edilebilir mi?

Şan dersi ile güzel ses elde etmek isteyen birçok kişi vardır. Özellikle sesinin güzel olduğunu düşünen ve az da olsa eğitime ihtiyaç duyan kişiler sıklıkla şan eğitimine başvurmak isterler. Siz de birçok ünlü şarkıcının da almış olduğu şan dersleri ile sesinizi ve nefesinizi eğitebilir, istediğiniz sese sahip olabilirsiniz.

Şan Nedir?

şan dersi

Şan dersi; fonetik, artikülasyon, diksiyon ve nefes eğitimi ile sesin güzelleşmesini sağlar. Esasen doğru şarkı söylemeyi öğretmen olan şan eğitiminde diyaframın eğitilmesi oldukça önemli bir adımdır. Birçok insanın yanılgıya düştüğü bir konu vardır. Bu da en kötü seslerin bile şan eğitimi alarak güzel bir sese sahip olabileceğidir. Fakat bu doğru değildir. Tek başına şan eğitimi ile mükemmel bir sesin elde edilmesi mümkün değildir. Şan dersi, sesin kötü çıkmasına sebep olan engelleri ortadan kaldırarak, sesi ve nefesi en iyi şekilde kullanmayı öğreten eğitimdir.

Şan Dersi Nasıl Verilir?

şan dersi

Şan ile güzel ses elde etmek isteyen kişilerin en merak ettiği konular eğitimin nasıl olacağıdır. Şan eğitimine başlamadan önce sesiniz dinlenerek ses sınırınız belirlenir. İlk etapta, belirlenen sınıra göre sesin daha veriimli kullanılabilmesi için çalışmalar yapılır. Bu aşamada en önemli konular: Sesi ve nefesi iyi bir şekilde eğitmektir. Diyafram nefesi alarak sesi etkin şekilde kullanabilmek öğretilmeye çalışılır. Genellikle şan eğitimi bir sene sürer. Bir senenin sonunda kişi, sesini etkili şekilde kullanabilmek konusunda kendini geliştirmiş olur.

Şan Dersi Kim Tarafından Nasıl Verilir?

ses eğitimi

Şan dersini genellikle konservatuvar mezunları ya da konservatuvar bölümünün öğretmenleri vermektedir. Gelen kişilere piyano eşliğinde eğitimler verilir. Şan eğitimine başlamak için kişinin ergenliği tamamlamış olması gerekir. Çünkü ergenlik dönemi tamamlana kadar kişinin sesi tam olarak oturmamıştır. Eğitime başlarken; çıkartılabilen en kalın ve en ince sese bakılır. Çıkan sonuçlara göre ses kusurları düzelttirerek en iyi ses elde edilmeye çalışılır.

Şan Dersi Faydaları Nedir?

ses eğitimi

 • Sesin güzelleşmesi sağlanır.
 • Ses kusurları düzeltilmeye çalışılır.
 • Doğru nefes almayı öğretir.
 • Sadece şarkı söylerken değil günlük hayatta da etkin bir sesin oluşması sağlanır.
 • Düzgün tonlama yapılması sağlanır.
 • Ses kontrolü sağlanır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap