Teknoloji

Samsung Galaxy Note 9 Hakkında Her Şey

Resmi Samsung Galaxy Note 9 çıkış tarihi 9 Ağustos olarak belirlenirken, davetiyeler de Güney Kore menşeli teknoloji devi tarafından basın mensuplarına geçtiğimiz ay gönderildi. Beklenen akıllı telefonun çıkış etkinliği Amerika’nın New York şehrinde yapılacak. Peki Galaxy Note 9 fiyatı ve özellikleri hakkında ne biliyoruz?

Samsung Galaxy Note 9 Hakkında Her Şey

Samsung Galaxy Note 9 Çıkış Tarihi

Söylediğimiz gibi resmi tarih belli oldu ve Note 9, Ağustos ayının 9’unda çıkışını gerçekleştirecek. Burada cihazla ilgili bütün detayları öğreneceğiz fakat öncesinde Galaxy Tab S4 modeli için 1 Ağustos’ta bir etkinlik yapılacak. Dolayısıyla Samsung’un bu etkinlikte de Note 9’a dair ufak ipuçları verme olasılığı var.

Daha Büyük Telefon, Daha Az Tasarım Değişikliği

Samsung Galaxy Note 9’da bir önceki telefona göre önemli değişiklikler olacak fakat tasarım alanında çok da fark beklemeyin deriz.

Aslına bakarsanız ilk render görüntüleri de sızdırıldı ve Samsung Galaxy Note 9’da hiç değişiklik olmama ihtimali (en azından ön tarafta) dahi var. Düğmeler, sensörler ve geri kalan her şey Note 8 ile aynı gibi duruyor.

Aynı zamanda tasarımla ilgili yapılan sızıntıların da neredeyse tamamı güvenilir kaynaklardan geliyor ve bu isimler şimdiye kadar çok az yanıldılar. Dolayısıyla yeni Samsung Galaxy Note 9’un bir önceki Note serisi telefonla benzer tasarıma sahip olacağını söylemeliyiz.

Samsung Galaxy Note 9 Hakkında Her Şey

Samsung Galaxy Note 9 Fiyatı

Galaxy Note 8 şu anda Türkiye’de cihaz hafızası ve garanti türüne göre değişken fiyatlarla satılıyor fakat ilk yurt dışı fiyatı 929 dolar olarak belirlenmişti, yani iPhone X’in ‘bir tık’ altındaydı. Samsung Galaxy Note 9’un da pahalı bir telefon olacağını sanırız söylememize gerek yok.

Apple giderek iPhone modellerinin fiyatını üste çekerken, Samsung’un da buna ayak uyduracağını söyleyelim. Güney Koreli firmanın Samsung Galaxy Note 9’u düşük fiyatla çıkarması için hiçbir neden yok.

Fakat son dönemdeki bazı sızıntı haberler Samsung Galaxy Note 9’un fiyatı hakkında ipuçları da veriyor. Bir internet sızıntısına göre telefonun 512GB sürümü İngiltere’de 1500 dolar civarı fiyat etiketiyle satışa çıkacak fakat tabii ki bu en pahalı model olacak.

Muhtemelen Samsung Galaxy Note 9 yurt dışı fiyatı bu sefer başlangıç modeli için 1000-1100 dolar civarında olacaktır. Bu da Türkiye’ye yüksek vergiler sebebiyle 6000 TL gibi bir fiyatla yansıyacaktır.

Samsung Galaxy Note 9 Hakkında Her Şey

Samsung Galaxy Note 9 Özellikleri

Samsung Galaxy Note 9 görünüşe göre 4000mAh boyutunda bir bataryayla karşımıza çıkacak ve cihazın belki de bu sefer en önemli kozu yüksek batarya ömrü olacak. Note 8’de 3300mAh batarya bulunurken, yeni serinin daha uzun süre kullanım sunacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir diğer analistin iddialarına göre ise Samsung Galaxy Note 9’un Super AMOLED ekranı Note 8’e göre biraz daha parlak olacak ve cihaz üç farklı versiyonla gelecek. Bu versiyonları ise şu şekilde sıralıyor:

– 6GB RAM ve 128GB hafıza

– 8GB RAM ve 256GB hafıza

– 8GB RAM ve 512GB hafıza

Aynı zamanda modellerin tamamında microSD kart slotu bulunacak ve dünyanın büyük çoğunluğu da Samsung Galaxy Note 9’u Exynos işlemci çipsetleriyle kullanacak. Her zaman olduğu gibi yine Güney Kore ve ABD bölgelerinde yeni Samsung telefonlar Qualcomm’un Snapdragon çipsetleriyle satışa sunulacak. Türkiye’de ise beklenen phablet türü telefon yeni nesil Exynos işlemciyle çıkış yapacak. Tabii Android işletim sisteminin de güncel bir sürümüyle sunulacağına şüphe yok.

Samsung Galaxy Note 9 Hakkında Her Şey

Samsung Galaxy Note 9 S Pen

Aynı zamanda Samsung Galaxy Note 9’un S Pen kalemiyle ilgili de önemli değişikliklerin olacağı söyleniyor. Bunların arasında en çok dikkat çekeni ise S Pen’e yapılacak olan Bluetooth eklentisi. Kaynaklara göre artık Note 9’u kalem ile açabileceksiniz.

Aynı zamanda S Pen ile artık müziklerin kontrol edileceği, kamera deklanşörünün uzaktan kullanılacağı ve aynı şekilde telefonun da uzaktan açılabileceği söyleniyor. Dolayısıyla Samsung Galaxy Note 9 çıktığında S Pen üzerinde önemli değişiklikler görürseniz şaşırmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu