Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Şampuan seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Saçları temizleyerek bakım yapan şampuanların büyük bir titizlikle seçilmesi gerekir. Özellikle saç temizliğinin yanı sıra çeşitli saç problemleri ile baş etmenizi sağlayacak ürünlere yönelmeniz yaşadığınız sorunlardan kurtulmanızı sağlar. Günümüzde pek çok farklı marka tarafından çeşitli saç problemlerini gidermesi için özel olarak formüle edilen pek çok farklı şampuan çeşidi kullanıma sunuluyor.
Son Güncelleme:
 Şampuan seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Şampuanlar hakkında en yaygın yanlış bol köpük çıkaranların saçları daha temiz hale getirdiğidir. Şampuanınız su ile temas ettiğinde ne kadar köpürüyorsa içeriğindeki kimyasal maddeler bir o kadar fazladır ve bu saçlara zarar verir. Sodyum Sülfat (Sodium Lauret Sulfate),  bu madde temizlik malzemelerinde ve deterjanlarda kullanılır. Köpürmeye yardımcı olan bu madde saçın yıpranmasına sebep olabilir. Fakat bu maddenin kullanılmadığı şampuanlar yok denecek kadar azdır. İşte şampuan seçerken dikkat edilmesi gerekenler…

Şampuan seçimi nasıl olmalı?

Şampuanların ambalajının üzerinde bir takım belli kriterlerin olması gereklidir. Özellikle şampuanı üreten firmanın adı, üretim yeri açık olarak adresi, üretim tarihi, mutlaka barkodu ve barkod numarası bulunması gerekir. En önemlisi de ayrıntılı olarak bütün içindeki etken maddeleri içeren bir içerik listesi bulunması şarttır.

Saç dökülmesi problemi yaşayanlar da gönül rahatlığı ile rotasını saç dökülmesine karşı olan çeşitlere çevirebilir. Çünkü saç dökülmesi problemini ortadan kaldırmaya yönelik olarak hazırlanan şampuanlar saç köklerine güçlendiriyor ve böylelikle saç kaybını minimum düzeye çekebiliyor. Muhteşem bir kokuya sahip olması, az miktarda kullanımının saç temizliği için yeterli olması, pratik bir şekilde durulanabilmesi şampuan çeşitlerinin büyük bir ilgi görmesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Şampuanınızı seçerken saç tipinize uygun olanını almalısınız. Mesela yağlı saçlara sahipseniz nemlendirici etkisi olan kuru saçlara özel yapılan şampuanlardan uzak durmalısınız.

Şampuan seçerken bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise şampuanın PH değeridir. PH bir çözeltinin asidik mi yoksa alkali mi olduğunu ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Saçı temizlemek için kullanılan şampuanların PH derecesi saç derisine yakın olduğu ölçüde saçtaki kiri iyi arındırmaktadır. Bu nedenle saç derisinin PH değeri olan 5,5’e yakın PH değerine sahip şampuanlara yönelmelisiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Yorum Yap