Teknoloji

Samanyolu’nun geçmişte başka bir galaksiyi absorbe etmiş olabileceği araştırılıyor

Bilim insanları Samanyolu galaksisinin oluştuğu kozmik olay ufkunun derinlerde saklanan parçalarını birleştirmeye çalışıyor.

Bu çalışma sürecinde 1 milyardan fazla yıldızın yerine koordinatlandırmaya çalışan Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia uzay teleskobu oldukça önemli bilgiler topladı.

Geçen hafta yayımlanan bir makalede, Gaia’nın topladığı bilgilerin evrenin ilk günlerinden itibaren bugüne kadar geçirdiği olayları çözme konusunda oldukça yararlı olacağı söyleniyor. Samanyolu’nun ikinci bir galaksiyi nasıl absorve ettiğini de bu şekilde anlamaları çok yüksek bir ihtimal gibi görünüyor.

Ayrıca makalenin içeriğinde, “Bugüne kadar Samanyolu’na benzeyen uzak sarmal gök adaların tüm kozmolojik tahminleri ve gözlemleri, daha küçük yapılar arasındaki bu şiddetli birleşme aşamasının çok sık olduğunu göstermektedir” ifadeleri yer aldı.

Teleskobun konum gözlemleri, bu devasa göz cisimlerini geldikleri yerleri ince ayrıntısına kadar görme olanağı sundu. Sonuç olarak Gaia’nın topladığı veriler yeni bir araştırmayı doğurdu.

Şuan bu araştırma sürecinde Samanyolu galaksisinin nasıl bir galaksiyi yutmuş olabileceği sorusuna cevap aranıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu