1. HABERLER

  2. KİMDİR?

  3. Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

A+A-
“Tuhaf değilim. Sadece normal değilim”

Salvador Dali, sürrealizmin yapıtaşlarından olan çılgın bir sanatçıdır. Sürrealizm, yani gerçek dışı sanat akımı Dali'nin her resminde çarpıcı olarak görülmektedir. Salvador Dali, asi yaşam tarzı sayesinde yaşadığı dönemde büyük bir ilgi çekmesine neden olmuştur.

Salvador Dali, normal bir hayata sahip olmadı aksine hayatında karmaşıklığı seçti. Kendini ve fikirlerini daima en çarpıcı dille göz önüne getirdi. Ancak hem normal olmaması hem de küstah olması onu sürekli yalnızlığa itti. O da yalnızlığını tablolarda paylaşmayı tercih etti.

Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Salvador Dali Kimdir?

Salvador Dali, gerçek dışı sanat akımının yani sürrealizmin önde gelen temsilcilerinden biri olan ressamdır. Dali, kendi gördüklerini yansıtmada çok başarılıdır. Resmin yanında fotoğrafçılıkla da uğraşmıştır. Fotoğraflarında her zaman farklı olanı yakalamaya çalışmıştır.

Salvador Dali’nin Hayatı

Salvador Dali¸ 11 Mayıs 1904’te İspanya’da doğmuştur. Tam ismi Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech’tir. Salvador Dali, kendisinden önce kaybetmiş oldukları erkek çocuğun gölgesi altında doğmuştur. Bu nedenle kendi doğumunu ölümün bir gölgesi olarak betimlemiş ve tablolarında bunu göstermiştir.

Salvador Dali, otoriter bir aileye sahipti. Annesini meme kanseri yüzünden kaybetmesinin ardından büyük bir depresyona girmiştir. Bu dönemlerde onu hayata bağlayan şey ise resim çizmek olmuştur.

1919 senesinde Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk sergisini açmış ve resim sektörüne genç giren adaylardan birisi olmuştur. 1929 yılında ise “Bir Endülüs Köpeği” isimli kısa filmini çıkarmış ve bunun sayesinde şöhret basamaklarını tırmanmıştır. Bunun ardından 1983 senesinde “Pubol Kalesi’nde Serçenin Kuyruğu” yapmıştır. Bu eser onun son tablosu olmuş ve 23 Ocak 1989 senesinde vefat etmiştir.

“Sahte hatıralar ve gerçek hatıralar arasındaki fark tıpkı mücevherlerdeki gibidir. En gerçek ve en harika görünenler her zaman en sahte olanlardır.”

Salvador Dali’nin Özel Hayatı

Salvador Dali Paul Eluard’ın karısı olan Helena Ivanova Diakonova isimli kadına aşık olmuştur. 1923 yılında başlayan bu aşk 1982 yılında kadar devam etmiştir. Gala olarak hitap edilen Helena ile evlenmiş ve Gala’nın ölümünün ardından depresyona girerek Pubol Kalesi’ne yerleşmiştir.

“Sigara içmediğim için bıyık bırakmaya karar verdim sağlık için daha iyi. Yine de yanımda taş işlemeli bir tabaka taşırdım, içindeyse tütün yerine dikkatle yerleştirilmiş birkaç adet bıyık bulunuyordu. Adolphe Menjou tarzı. Bunları kibarca arkadaşlarıma sunuyordum, 'Bıyık? Bıyık? Bıyık?'. Kimse dokunmaya bile cesaret edemedi. Bu benim bıyıkların kutsal yanını test etme biçimimdi."

Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Salvador Dali Eserleri

Salvador Dali, ilk sergisini 1934 senesinde yani 5 yaşındayken açmıştır. Ardından resme adeta bağımlı hale gelmiştir. 1936 yılında ise bir Londra konuşmasında tuhaf kostümü ile katılmıştır böylelikle yaşam tarzında da sürrealizmi taşıdığı da görülmektedi.r Dali, tüm eserlerinde eğlenceli ama düşünmeye iten tarzı ile çok büyük bir beğeni toplamış ve tarih sayfalarına adını yazdırmıştır.

Ressamlık kariyerinin yanında ise bir çok kısa film çekmiş ve çektiği bu filmler ile de başarılar yakalamıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.