Kış Aylarında Şifa Kaynağı Salep İçmenin Faydaları

NAVİGASYONSalep nedir?Salep kullanım alanlarıSalep besin değerleriSalep tüketmenin faydalarıSalep Yapımı Salep, özellikle kış aylarında tüketilen çok yararlı bir içecektir. Süte katılarak tüketildiği için aynı zamanda yüksek kalsiyum kaynağıdır. Salep asıl olarak; “Orchis Mascula” adı verilen yabani orkidelerin köklerinde bulunan yumruların kaynatılıp sonrasında kurutulması ile elde edilir. Salep nedir? Salep, yabani orkide çiçeklerinin kök yumruları ile elde […]

15.11.2018 - 21:10
15.11.2018 - 22:04
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Salep, özellikle kış aylarında tüketilen çok yararlı bir içecektir. Süte katılarak tüketildiği için aynı zamanda yüksek kalsiyum kaynağıdır. Salep asıl olarak; “Orchis Mascula” adı verilen yabani orkidelerin köklerinde bulunan yumruların kaynatılıp sonrasında kurutulması ile elde edilir.

Salep nedir?

Salep, yabani orkide çiçeklerinin kök yumruları ile elde edilen besin değeri yüksek bir tozdur. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişebilir. Çoğunlukla Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde bulunur. Orchis Mascula bitkisinin yumruları toplanarak su veya süt ile kaynatılır. Ardından açık havada kurutulduktan sonra toz haline getirilir.  Sütle kaynatılan salep sağlık açısından çok faydalıdır. Salep toz bir karışım olduğundan içerisine sağlıksız kimyasal maddeler eklenebilir. Bu yüzden güvenilir bir aktardan satın alınması önemlidir.

Salep - Orchis Mascula bitkisi

Salep – Orchis Mascula bitkisi

Salep kullanım alanları

Salep bitkisi yaz-kış tüketilebilen, yüksek besin değeri bulunan özel maddelerdendir. Dondurma yapımında kullanıldığı zaman kıvam ve lezzet miktarını arttırır. Ayrıca, kek, kurabiye ve puding gibi çeşitli tatlı tariflerinde şeker yerine de kullanılabilir. Bu sayede şeker tüketim oranını ciddi ölçüde azaltabilir.

Salep besin değerleri

Salep, besinsel değeri çok yüksek olduğundan, gıda maddelerinin içerisinde çok özel bir yerdedir. Örneğin; Sütle hazırlanan 1 bardak salebin içerdiği besin miktarları aşağıdaki gibidir:

 • 3.80 gram protein
 • 170 gram sodyum
 • 550 mg potasyum
 • 410 gram kalsiyum
 • 110 gram kalori
 • 3.20 gram yağ
 • 0.3 gram lif
 • 7 mg kolesterol
 • 16 gram karbonhidrat

Salep tüketmenin faydaları

Salep besinsel değerlerinden dolayı, çok fazla tüketilen ve mevsimi olmayan bir besindir. Yazın dondurmalarda sıkça tüketilen bu bitki eldesi, kışın sıcak bir içecek halinde tüketilmektedir. Salebin içen kişiye getirdiği faydalar:

 1. Salep, içeriğinde bulunan musilaj sayesinde bronşit tedavisi için  kullanılmaktadır,
 2. Mide sağlığını korur,
 3. Hafızayı güçlendirir,
 4. Kabızlık ve mide şişkinliğini düzenler,
 5. Basur hastalığının iyileştirilmesinde kullanılır,
 6. Vücuda enerji vererek ısı dengesini sağlar,
 7. Sindirim sistemini düzenler,
 8. Bağırsakta oluşabilen solucanları temizler,
 9. Kan şekeri oranını dengeler,
 10. Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur,
 11. Migrene karşı etkilidir.
Salep, dondurma yapımında kullanılan, lezzet ve kıvam arttırıcı bir besindir.

Salep, dondurma yapımında kullanılan, lezzet ve kıvam arttırıcı bir besindir.

Salep Yapımı

Evde salep yaparken ek olarak şeker kullanmamak sağlık açısından yararlıdır. Hazırlanan içeceği tarçınla birlikte tüketmek kan şekerini dengelemeye yardımcı olacaktır.

Gerekli olan malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı toz salep
 • 1 litre süt
 • Tarçın (isteğe bağlı)
 • Şeker (isteğe bağlı)
 • Vanilya (isteğe bağlı)

Salep evde kolaylık  yapılabilen bir içecektir. Süt orta boy bir tencereye koyulur. Ardından salep ve istenirse vanilya kabın içerisine boşaltılır. Bu esnada topaklanma olmaması için karıştırılır. Karışım kaynadıktan sonra kısık ateşe alınarak 2 dakika kadar karıştırılır ve ocaktan alınır.  İsteğe bağlı, tarcın, şeker ya da toz tatlandırıcı eklenerek servis edilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim