Haber

Kış Aylarında Şifa Kaynağı Salep İçmenin Faydaları

Salep, özellikle kış aylarında tüketilen çok yararlı bir içecektir. Süte katılarak tüketildiği için aynı zamanda yüksek kalsiyum kaynağıdır. Salep asıl olarak; “Orchis Mascula” adı verilen yabani orkidelerin köklerinde bulunan yumruların kaynatılıp sonrasında kurutulması ile elde edilir.

Salep nedir?

Salep, yabani orkide çiçeklerinin kök yumruları ile elde edilen besin değeri yüksek bir tozdur. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişebilir. Çoğunlukla Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde bulunur. Orchis Mascula bitkisinin yumruları toplanarak su veya süt ile kaynatılır. Ardından açık havada kurutulduktan sonra toz haline getirilir.  Sütle kaynatılan salep sağlık açısından çok faydalıdır. Salep toz bir karışım olduğundan içerisine sağlıksız kimyasal maddeler eklenebilir. Bu yüzden güvenilir bir aktardan satın alınması önemlidir.

Salep Yapımı

Evde salep yaparken ek olarak şeker kullanmamak sağlık açısından yararlıdır. Hazırlanan içeceği tarçınla birlikte tüketmek kan şekerini dengelemeye yardımcı olacaktır.

Gerekli olan malzemeler

  • 3 tatlı kaşığı toz salep
  • 1 litre süt
  • Tarçın (isteğe bağlı)
  • Şeker (isteğe bağlı)
  • Vanilya (isteğe bağlı)

Salep evde kolaylık  yapılabilen bir içecektir. Süt orta boy bir tencereye koyulur. Ardından salep ve istenirse vanilya kabın içerisine boşaltılır. Bu esnada topaklanma olmaması için karıştırılır. Karışım kaynadıktan sonra kısık ateşe alınarak 2 dakika kadar karıştırılır ve ocaktan alınır.  İsteğe bağlı, tarcın, şeker ya da toz tatlandırıcı eklenerek servis edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu